Vse v naravi je v ravnotežju. Ko se poruši, nastopijo težave. Tudi človek se najbolje počuti, ko je uravnotežen. Marsikdo je že kdaj skusil neprijetnosti, ko je prestopil mejo in se soočil s težavami.
Posledica neravnotežje sta slabo počutje in bolezen, zato je zelo pomembno, da poskrbite za energijsko skladnost.
Stres in bolezen sta naravna kazalnika, da niste v ravnovesju. Vse življenje je pogojeno z medsebojnim odnosom dveh dinamičnih sil, ki jih v tradicionalni kitajski medicini poznajo kot jin in jang. Jin je negativen, jang pozitiven, jin je ženska energija, jang moška, jin je pasiven, jang aktiven. Sili sta si nasprotni, a se hkrati dopolnjujeta, nikoli nista enaki, a sta harmonični in skupaj tvorita celoto. Ena se vedno veča, medtem ko druga pada in čeprav sta si nasprotni, ne moreta obstajati ena brez druge. Simbol jina in janga čudovito ponazarja njuno delovanje. I
Neravnovesje jina in janga je podobno, ko če bi se vozili z enokolesom, ki bi imel na eni strani kratke in na drugi strani dolge špice. Pesto ne bi bilo v središču in vožnja bi bila nadvse nerodna. Po daljši vožnji bi se kolo zlomilo, morda tudi ogrodje. Enake posledice so v telesu – disharmonija na daljši rok povzroči bolezen.
Dober primer delovanja so skrbniki, osebe, ki skrbijo, negujejo, vodijo in učijo druge. To so učitelji, socialni delavci, medicinske sestre, starši ali skrbniki. Ko živijo harmonično in vzdržujejo ravnovesje med dajanjem (jang) in sprejemanjem (jin), ne izčrpavajo svoji rezerv. Začutijo, kdaj je čas, da poskrbijo zase in se ponovno napolnijo. Ko pa skrbnik presliši opozorilo in svoje potrebe, se začne porušeno ravnovesje oglašati. Vpliva na njihovo zdravje, spanje, čustva, zbranost in odnose.
Za take primere je zdravilo zelo preprosto. Napolnite se s tistim, kar vam manjka in ponovno vzpostavite ravnovesje. Ustavite se in poskrbite zase, kar lahko naredite na več načinov. Nekomu bo morda sedla ena od ponujenih metod, drugemu bo prišlo prav več načinov, izbira je vaša.
Narava: sprehodite se in z vsakim vdihom posrkajte či iz narave.
Prehrana: vzemite si čas za počasen in zdrav obrok, namesto da mečete vase nezdravo, hitro pripravljeno ulično hrano.
Voda: veliko čiste, zdrave vode bo izplaknilo strupe iz telesa in preprečilo dehidracijo. Mnogi podcenjujejo potrebo po vodi.
Meditacija: namenite nekaj kakovostnega časa za stik s samim sabo. Ugotovite, kje so vaši minusi in nadomestite manjkajoče.
Telesna vadba: z osredotočeno telesno vadbo se boste sprostili in se znebili stresa.
Či gong: s či gongom se boste naučili prepoznati mnoge pojavne oblike neravnovesja in način, kako uravnati či v telesu.
Tečaj čija in či gonga: lekcije vam bodo pomagale do ravnovesja v telesu, umu in duhu, tako da boste neravnovesje prepoznali, preden se bo začela kazati škoda.
Vir: zazenlife
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj