9 nasvetov za boljšo karmo v službi

9. 5. 2021
Deli
Veliko govoriti še ne pomeni veliko povedati (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri delu z ljudmi marsikdo hitro odkrije, da je sožitje med sodelavci eden od največjih izzivov poslovnega vsakdana, hkrati pa vaš pozitiven ali negativen odnos vpliva na vedenje drugih sodelavcev.

Razlike v značajih, hitrosti in sposobnosti pri opravljanju dela lahko med sodelavci ustvari razlike, ki so idealna podlaga za konfliktne situacije, kar pa vpliva na uspešnost podjetja. Ustvarjanje dobre karme oziroma vzdušja v službi ne zahteva preveč truda - potrebujete le zdrav razum, vljudnost in pripravljenost na sklepanje kompromisov.

1) Manj govorite, več poslušajte

Do številnih sporov pride zaradi izmenjave besed. V določenem trenutku ena oseba pove preveč, druga premalo ali se nekdo nerodno izrazi in spor je že tu. Med razpravo s sodelavci skušajte upoštevati zlato pravilo: eno tretjino časa govorite vi, drugi dve tretjini prepustite sogovorniku. Tako je ustvarjeno tudi naše telo: imamo dve ušesi in ena usta. Naučite se filtrirati nepomembne stvari, ki vam jih govorijo sodelavci, v glavnem zato, ker skušajo zapolniti čas ali prijateljsko klepetati.

2) Pogovor naj ne poteka za delovno mizo

Če bi sodelavec rad klepetal pogosteje, kot si želite in se to začne poznati na kakovosti vašega dela, ga prijazno opomnite, da morate končati z delom do določenega roka. Hkrati mu povejte, da boste radi poklepetali z njim med malico. To bo pomagalo pri ohranjevanju dobrih odnosov.

3) Delajte skupaj, a vseeno ločeno

Če ste del ekipe, v kateri so čisto različni ljudje in med katerimi ima vsak svoj način dela, bi bilo dobro, da vsak opravi en del posla, ne pa, da se delo prekriva. Tako bo vsak dobil povratno informacijo o svojem načinu dela od nadrejenega ter pohvalo za dobro opravljeno delo. Čeprav večina ljudi dela v ekipah, vsak rad sliši, da je njegovo delo in trud cenjeno.

4) Izognite se spornim temam

Vsi vemo, da ne glede na to, kje in kaj delamo, določene teme v delovnem okolju preprosto niso dobrodošle. Običajno gre za politiko, religijo, osebna prepričanja in podobno. Če ne vidite nič slabega v sodelovanju pri takih temah, se kljub temu modro umaknite, ko zaznate, da pogovor gre v smer konflikta. V takih situacijah je dobro uporabiti malce zdravega humorja ali izpostaviti nevtralen zaključek, ki bo pomiril strasti.

5) Spoštujte razlike

Religija, videz, leta ali družbeni stastus vaših sodelavcev niso razlog za izpostavljanje predsodkov ali stereotipov. Dvakrat premislite, preden poveste neokusen komentar o videzu sodelavca. Čeprav vam nihče ne bo rekel, da ste ga užalili, ste lahko prepričani, da je tako. Seveda obstajajo šefi, ki zlorabljajo svojo avtoriteto in grenijo življenje zaposlenim. Tudi v takih primerih je dobro preslišati šefove negativne besede in kar najboljše opravljati svoje delo. Tudi če se uprete, bo posledica zgolj užaljeni ego, šele takrat pa lahko vaš delovni vsakdan postane prava mora.

9 nasvetov za boljšo karmo v službi

6) Izognite se dežurnim nergačem

Pogosto se v delovnem okolju najde nekdo, ki se pritožuje zaradi vsake malenkosti, obrekuje druge in se pritožuje. Skušajte se izogniti takim ljudem. Če imate težave, to niso pravi sogovorniki - z njimi ni najbolj modro deliti osebne težave. Ne morejo vam pomagati, lahko pa razširijo govorice o vas ali čakajo na prvo priložnost, da bi te informacije izrabili sebi v prid.

7) Pazite na svoj ugled

Čeprav je pomembno imeti dober odnos s sodelavci, hkrati morate paziti na svoj ugled. To dosežete tako, da kar najboljše opravljate svoje delo. Ne uporabljajte bližnjic, izognite se nevarnim situacijam (na primer ljubezenski odnos v službi), ne uporabljajte naprav ali materialov iz službe za osebne potrebe. To si lahko privoščite samo v primeru, če vam šef dovoli.

8) Začnite pri sebi

Če je dober odnos s sodelavci res ključnega pomena za vašo delovno učinkovitost, poiščite način, kako bi jim pomagali ali jih motivirali, da oni pomagajo vam. Na primer: pomagajte nekomu, ki je res zasut z delom ali razveselite sodelavce s kakšno sladico iz bližnje pekarne. Zapomnili si bodo, da ste oseba, ki si prizadeva za pozitivno delovno vzdušje in dobro ve, kako preprečiti stres na delovnem mestu. Ko ljudje začutijo, da jih nekdo podpira, je manjša verjetnost, da bodo ustvarjali konflikte na delovnem mestu, posledično pa bo tudi delovno vzdušje manj stresno.

9) Dober odnos se gradi vsak dan

Dober odnos s sodelavci je pomemben del vašega posla. Tudi številna podjetja izpostavljajo, da je delo v skladu z ekipnim duhom ena od najpomembnejših pozitivnih lastnosti novih sodelavcev. Dobrega odnosa s sodelavci ni težko ustvariti - morate pa biti potrpežljivi in vložiti nekaj truda v to, na rezultat pa je treba malce počakati. Pomnite: zaupanje se dolgo gradi in hitro podre. Potrudite se, da boste sodelavcem za vzgled - s svojo delavnostjo, diskretnostjo in nekonfliktnostjo.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj