Dvojnik je skrivnosten in natančen posnetek neke osebe, s katero ga ne vežejo nikakršne sorodstvene vezi.
Uveljavljen izraz za ta fenomen je nemški samostalnik »doppelganger«, ki v dobesednem prevodu pomeni »dvojni sprehajalec«. Ta besedna zveza ne pomeni zgolj, da sta si osebi podobni po videzu, temveč da se enako tudi obnašata. Skupna jima je hoja, gibanje, način govora, celo oblačita se enako. Prijatelj ali bližnji sorodnik, ki naleti na dvojnika, bi lahko prisegel, da je videl »izvirnik«, pa čeprav bi mu dokazali, da je bil takrat povsem drugje in daleč stran od kraja, kjer je bil dvojnik.
Zgodbe se nizajo več stoletij
Poročila o dvojnikih so znana že stoletja in okrog njih se je razmahnilo tudi vraževerje. Na dvojnike se je gledalo kot na zlovešče in hudobne entitete. Srečanje z njimi je veljalo za veliko smolo in znamenje nesreče.
Danes take novice niso več glasniki zla. Preprosto so, kar so, opravljajo svoje delo kot drugi običajni ljudje. In morda to tudi so.
Povsem možno je, da pri mnogih poročilih o dvojnikih gre le za zmotno prepoznavo. Ne pa pri vseh. Težko je namreč razložiti primere, ko dvojnika vidi najboljši prijatelj, sestra ali brat, starši, ki »pravo« osebo poznajo do podrobnosti. Skoraj nemogoče je verjeti, da bi se zmotili, ko na lastne oči poleg enakega videza vidijo še enako pristrižene lase in obleko.
Druga razlaga za dvojnike, ki ni nič manj skrivnostna, je tako imenovana bilokacija. Gre za domneven fenomen, ko naj bi bil nekdo istočasno na dveh različnih krajih. »Fantomska« pojava celo komunicira z ljudmi.
Vloga dvojnika v literaturi
Dvojniki so pogosto izhodišče za literarne romane, pojavljajo se v televizijskih oddajah in v filmih. Največkrat so hudobnega značaja, včasih pa jih izkoristijo za komične scene. Najti jih je tudi v umetnosti, na primer v muzejih. Na stenah visijo sto in več let stari portreti, v njih pa se prepoznajo sodobni ljudje. Podobnost je res neverjetna.
Eno najbolj znanih literarnih del je kratka zgodba William Wilson izpod peresa Allana Edgarja Poa. Glavni lik je svojega dvojnika srečal v otroštvu. Od takrat mu je dvojnik ves čas sledil in mu povzročal precej težav v življenju, ko pa je glavni junak zgodbe hotel narediti kaj zlobnega ali neetičnega, ga je skušal ustaviti. V besu je nazadnje William Wilson ubil svojega dvojnika, tedaj pa je spoznal, da je bil dvojnik le odsev njega samega.
Dvojniki v vsakdanjem življenju
Čeprav dvojniki največkrat vzbujajo asociacije na nesrečo in neprijetne slutnje, medsebojno srečanje ni nujna strašljiva izkušnja. Občutek ob snidenju z nekom, ki je kot vaša zrcalna podoba, z nekom, ki govori in se oblači enako, je zanesljivo nenavaden in najbrž čuden, a pogovor je lahko tudi koristna izkušnja. Ponudi vam lahko vpogled v lasten značaj in skrite, vam še neznane dele vaše osebnosti.
Dvojniki so zanesljivo eden od nenavadnih in izjemno zanimivih paranormalnih fenomenov. Le pomislite, morda je na svetu še nekdo, ki je vaša popolna kopija.
Vir: ThoughtCo.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj