Film Moč tišine o zdravilcu Josipu Grbavcu Bracu prihaja na naša platna

29. 10. 2017 | Vir: Jana
Deli
Film Moč tišine o zdravilcu Josipu Grbavcu Bracu prihaja na naša platna (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

Na slovenska velika platna konec leta prihaja film Moč tišine, v katerem hrvaški režiser Jakov Sedlar predstavlja Josipa Grbavca, ki je ljudem bolj poznan pod imenom Braco. Spremljajo ga številna pričevanja, da je številnim samo s pogledom opazno izboljšal splošno počutje in nekatere celo ozdravil različnih bolezni, tudi kroničnih.

Energijskemu delu se posveča že več kot dve desetletji, a se zadnjih 13 let z ljudmi srečuje zgolj v tišini. Tudi intervjujev več ne daje in niti v filmu, ki prikazuje njegovo življenje, ne govori. Njegovo zgodbo v uro dolgem dokumentarcu pripoveduje ameriški igralec Armand Assante, ki je Slovenijo obiskal leta 2014 kot častni gost filmskega festivala na Bledu. Lanske premiere v Los Angelesu in New Yorku so se spontano udeležili tudi nekateri hollywoodski zvezdniki, med drugim igralki Andie MacDowell in Cristine Baranski, ki na Visu te dni snema nadaljevanje uspešnice Mamma Mia!. Pregovorno vzkipljiva manekenka Naomi Campbell, ki si je film prvič ogledala iz prve vrste newyorške kinodvorane, sedež stran od Braca, je po ogledu milostno dejala: »Dobila sem poseben občutek v grlu, enak kot takrat, ko sem bila na Bracovem pogledu«.

Bracov pogled

Braco na srečanjih z ljudmi vselej v tišini stoji na dvignjenem podestu in se v vsak par oči pred seboj, v navadno večstoglavi množici, samo na kratko ozre. Na lanskih premierah čez lužo je poglede delil tudi obiskovalcem v kinodvoranah, ki so prvo srečanje z njim opisali z besedami: občutila sem božjo ljubezen, videl sem v duhovno globino in znova se počutim povezano z vesoljem.

Josip Grbavac je vzdevek Braco (hrvaško bratec) dobil od 16 let starejšega zdravilca in preroka srbskega rodu Ivice Prokića. K njemu ga je peljala mama, ko si je še kot 26-letni magister ekonomije ustvarjal kariero v poslovnem svetu. Prokić je v njem prepoznal svojega naslednika, ki ga je preroško napovedoval več let. Med njima se je že ob prvem srečanju stkala močna prijateljska vez, ki je mlademu poslovnežu obetala povsem drugačno prihodnost. Nemudoma je opustil svoje ambicije in se predal poti, ki jo je pri delu z ljudmi začrtal Prokić. Po Prokićevi smrti dve leti pozneje se je Braco odločil nadaljevati poslanstvo svojega učitelja.

Leta 2004 je z ljudmi začel delati samo še v večjih skupinah in v tišini, ker se zaradi množičnega zanimanja ni mogel z njimi več srečevati posamezno. Čeprav ga številni označujejo za zdravilca, oznaka ni ustrezna, ker pri svojem delu ne postavlja diagnoz in ne izvaja zdravilnih terapij. Kot poslanstvo svojega dela razume Braco, ljudem s posnetki svojega glasu ali pogledom predaja energijo harmonije, ki jo neprekinjeno čuti v sebi.

Kaj o Bracu ugotavlja znanost?

Številni strokovnjaki s področja medicine ter drugih znanosti po svetu so v koreninah svojega področja že na različne načine iskali dokaze, s katerimi bi pojasnili, ali Bracova prisotnost dejansko zdravilno vpliva na ljudi. Raziskovalci, ki so doslej dali neke sklepne ugotovitve, so pri dokazovanju učinka njegovega pogleda ali glasu na druge prestopili okvire svoje uradne stroke. Romunski nevrolog in psihiater D. C. Dulcan je v svoji študiji Bracu pripisal pozitivne učinke na dušo, um in telo, vendar se je pri ugotovitvah lahko skliceval le na poročila ljudi, ki se jim je po srečanju življenje na nekem področju spremenilo na bolje.

Bracov pogled je analitično proučeval tudi priznani hrvaški psihiater in psihoterapevt dr. Vladimir Gruden. Ugotavlja, da vseživljenjska sila, ki jo oddaja Braco, presega fizični obstoj. Kot pojasnjuje, se naš um stalno trudi imenovati vse naše zaznave, tudi tiste, za katere ne moremo najti ustreznih besed in jih preprosto razložiti. Svoje ugotovitve opisuje v zbirki filozofskih esejev, ki je letos izšla v slovenščini z naslovom Bracov pogled, neznana neskončnost. »Srečanje z Bracom, v tišini, je pravzaprav srečanje s samim seboj. In to kratko snidenje nas spodbuja, da se v prihodnje pogosteje srečamo s seboj,« pravi avtor. Bracov pogled opisuje kot neke vrste komunikacijo, ki ljudem v budni tišini sporoča, da so varni pri tem, da svobodno izbirajo svoje misli in obudijo zaupanje v obstoj neskončnosti v sebi. »Doživljamo ga, kot da bi nam govoril: ne jaz, ampak vi, vsak posebej, ste najpomembnejši samemu sebi. V sebi boste našli to, kar iščete v življenju: smisel, moč in srečo. Vse je v Vas. Zunaj Vas samih ni ničesar,« zapiše.

V tej sporočilnosti Bracovega pogleda Gruden najde razlago za ganjenost ljudi, ki pogosto jočejo ob zrenju vanj, in tudi za premike, ki se lahko sprožijo na njihovem splošnem počutju ali celo na fizičnem telesu. Po njegovem mnenju so ljudje, na katere Braco tako učinkuje, v sebi prebudili dvoje: vero vanj in zaupanje v obstoj neskončnosti, kljub temu da je um ne zmore razumeti. Kdor verjame, potemtakem lahko v vibraciji, ki jo Braco s svojim glasom ali pogledom prenaša na druge, prepozna Boga oziroma vesolje.

OSIP GRBAVAC - BRACO: POGLED, KI ZDRAVI?

Dosegel je stanje popolne sprejetosti

Braco, ki bo 23. novembra dopolnil 50 let, je poročen in ima 16-letnega sina. V Zagrebu, kjer ima stalen dom, se z ljudmi srečuje v nekdanjem Prokićevem centru. Njegovi najtesnejši sodelavci ga opisujejo kot človeka z visoko razvito zavestjo, ki je vedno v stanju popolne sprejetosti. Pripovedujejo, da zna v še tako drobnih rečeh uživati kot majhen otrok. Pri hrani da ni pretirano izbirčen, se ne drži nobene posebne diete in si z užitkom privošči kakšen burek. Kot pravijo, se ob njem počutijo, kot bi živeli v neki drugi realnosti.

Srečanje z Bracom

Braco je v zadnjih 22 letih, odkar samostojno hodi po poti svojega pokojnega učitelja, gostoval že v številnih državah po svetu. Poznajo ga v Avstraliji, na Japonskem, večkrat je obiskal Rusijo in ZDA. Pri Američanih za njegovo promocijo in dogodke med drugim skrbi svetlolasa igralka Jane Sibbett, ki jo Slovenci še najbolj poznamo po vlogi iz serije Prijatelji, v kateri je igrala Rossovo nekdanjo ženo Carol. Leta 2012 je bil kot častni gost povabljen na prireditev Organizacije združenih narodov v New York, kjer ga je nevladna organizacija World Peace Prayers Society razglasila za poslanca miru.

Redno se z ljudmi srečuje tudi v nekaterih evropskih državah, kot so Nemčija, Švica, Nizozemska, Češka, tudi Slovenija. Celodnevna srečanja z Bracom redno potekajo v Ljubljani in Rogaški Slatini, vselej v Hotelu Mons in krajevnem Kulturnem centru.

Film Moč tišine o zdravilcu Josipu Grbavcu Bracu si boste lahko premierno ogledali v Mariboru v četrtek, 30. novembra, in v ljubljanskem Koloseju v ponedeljek, 4. decembra.

Besedilo: Petra Kosič

Fotografije: Osebni arhiv

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord