Jabow terapija Nadice Lukman: Z njeno pomočjo ugotavljamo, kje v telesu so težave

4. 4. 2018 | Vir: Jana
Deli
Jabow terapija Nadice Lukman: Z njeno pomočjo ugotavljamo, kje v telesu so težave (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

Jabow terapija je edinstvena tehnika, ki jo je Nadica Lukman razvila v svoji 20-letni terapevtski praksi.

Opazila je, da so zdravstvene težave največkrat povezane z nerazrešenimi čustvi. »Prav zato so težave neke vrste darilo, pospešek, da lahko napredujemo,« pove sogovornica.

Jabow terapija

Nadičina jabow terapija vključuje pogovor o težavah, manualno terapijo, energetsko zdrav­ljenje in smernice za izboljšanje zdravja. S to metodo ugotavlja, kje v telesu so težave, kateri energijski pretoki so blokirani oziroma ne delujejo, tako kot bi morali. Jabow sprošča telo vseh napetosti, tako stresa kot fizičnih aktivnosti, omili posledice poškodb, zato zmanjšuje in odpravlja tudi bolečine. Uravnava energijska polja, kar pripomore k večji odpornosti in dobremu počutju, saj telo postane bolj pretočno, to pa je pogoj za zdravje in odlično delovanje telesa in duha.

Da bi lažje razumeli, za kakšno tehniko gre, nam je opisala primer iz prakse: »Zaradi zdrav­stvenih težav se je po pomoč oglasil mladenič, ki je imel občasno zelo močne bolečine v hrbtu. Zaradi tega je velikokrat pristal na urgenci, zdravniški izvidi pa niso pokazali nobenih težav. Naveličal se je že obiska urgence in močnih protibolečinskih tablet. Po energetskem pregledu sem ugotovila, da ima zastoj v želodčnem meridianu. Ko sem mu ta zastoj sprostila, težav s hrbtom ni bilo več. Pogovorila sva se o tem, kdaj so se težave začele in kaj se je dogajalo v tistem obdobju. Mladenič je namreč imel pred letom dni težave v službi, šel je na svoje in doživel kar velik stres, ki se takrat še ni kazal prek bolečin v hrbtu. Težave so se začele malce pozneje, zato si ni znal razložiti, zakaj jih ima. Šele ko se je njegovo telo malce umirilo od stresa, so se pojavile bolečine. Verjetno je vsakomur od nas poznano, da otroci velikokrat zbolijo med počitnicami, takrat ko stres malce popusti. Ali pa zbolimo ob koncu tedna ali na dopustu, ker prej telesa med vsakdanjim hitenjem sploh ne čutimo.«

Kakšna je ženska prava narava?

Nadica veliko časa posveča tudi ženskam in njihovim vsakdanjim težavam. Organizira individualno mentorstvo ali skupinske večmesečne tečaje, kjer se udeleženke naučijo, kako konkretno lahko preidejo iz negativnih prepričanj v boljšo samopodobo, prebudijo svojo ženskost, žensko energijo, entuziazem, se začnejo zavedati svoje čudovite ustvarjalne moči ženske, postanejo bolj ljubeče, najprej do sebe. Šele nato lahko brez slabih občutkov in odpora poskrbijo tudi za druge stvari. Povečajo spolno energijo, ki je, roko na srce, največja ustvarjalna sila, pravi Nadica. Brez nje naša ustvarjalna energija vse bolj ugaša, začnemo se hitreje starati in zgubljati smisel v življenju. »Če pogledamo okrog sebe, vidimo, da ženske večinoma nosimo hlače. Skrbimo za tri vogale hiše in stres je naš vsakdanji spremljevalec. In vse to se nedvomno kaže v naših partnerskih odnosih. Namesto da bi imele rade svoje telo, se počutile ženstveno, znale sprejemati, bile odprte in ustvarjalne, kar je ženska energija, delamo in hitimo v stresu dan za dnem. Naša prava ženska narava pa postaja vse manjša. Večinoma delujemo skozi moško energijo, ki jo predstavljajo dajanje, zaprtost, akcija, nadzor, fokus in stres.« Če hočemo dobro delovati v ženski energiji, je idealno razmerje 70 odstotkov ženske in 30 odstotkov moške energije, nadaljuje Nadica. Žensko energijo najbolj blokirata materinska skrb za moža in preživetveni nagon (skrb za finance). Zato je logična posledica izgorelosti utrujenost, pomanjkanje libida in strasti, nezadovoljstvo v partnerskih odnosih ter na splošno v življenju. Kadar smo več časa dnevno v moški energiji, imamo lahko težave z jajčniki, ki pogosto naznanjajo, da se počutimo premalo ustvarjalne kot ženske, zanikamo sebe, imamo občutek manjvrednosti in zavračamo svojo ženskost, lahko imamo težave v spolnosti. Težave z maternico pa lahko nakazujejo zamere do mame, žensk, ne počutimo se varne, premalo se cenimo. V prsih se skrivajo naše emocije, in če imamo v prsih spravljena dolgotrajna nezdravljena čustva, lahko zbolimo za boleznimi dojk.

Nadica svetuje, kako si lahko pomagamo:

  • poskušamo biti vsakodnevno v pravilnem razmerju ženske energije,
  • priznajmo si svoje potrebe in jih brez jeze izrazimo,
  • poiščimo si pomoč in zdravimo svoja čustva, ker same težko pridemo iz faze »vse zmorem sama«,
  • pogosto (vsaj enkrat na teden) počnimo nekaj, kar nas res veseli, nekaj, v čemer uživamo,
  • dovolimo moškim, da so moški in da oprav­ljajo svojo funkcijo,
  • prenehajmo kritizirati in spreminjati svojega moškega, mimogrede, od tega tako in tako ni nikoli dobrih rezultatov,
  • spremenimo nezdrave prehranjevalne navade.

Za prižig hormonov je zelo primerna prehrana brez žitaric (paleolitska dieta), uporabljajmo zdrave maščobe, beljakovine in zelenjavo. Nezdrava prehrana nam skupaj s stresom ruši hormonsko ravnotežje in logična posledica je, da se ne počutimo dobro, največkrat se zredimo in nikakor ne moremo shujšati, zato smo pogosto nezadovoljne tudi s svojim videzom in svojim življenjem.

Nadica med pogovorom razloži, da naše telo kar kliče po spremembi, kadar imamo zdrav­stvene težave. Opozarja nas, da nekaj ne delamo najbolj prav. In za težavami so največkrat naša nerazrešena čustva, naše čustvene rane, ki se jih zavedamo ali pa tičijo nekje globoko potlačene. Šele ko jih razrešimo, ko zacelimo svoje rane, ki največkrat izvirajo iz otroštva, lahko svobodno zaživimo in odločamo o sebi! Prej smo ujetniki prepričanj in navad drugih (staršev, okolice, šole ...). Ko se enkrat osvobodimo teh prepričanj in ko poznamo osnovne zakonitosti univerzuma, lahko v svoje življenje manifestiramo srčne želje. Vendar je za to potrebno drugačno razmišljanje in treba je spremeniti poglede na marsikatero stvar. Pravzaprav je vse razmeroma preprosto. Ko spremenimo pogled na določeno težavo, okoliščine ali osebo, se vse avtomatsko spremeni.

In za konec še ena njena misel: »Na poti k izpolnitvi našega življenja nas lahko ovirata le igranje žrtve in nepripravljenost na spremembe. Vsak od nas jih lahko naredi, če se le odloči! Torej je najpomembnejša naša trdna odločitev, da nočemo več tako živeti.«

Besedilo: Mina Jereb // Fotografije: Shutterstock, osebni arhiv

Novo na Metroplay: ""Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del