Kaj pomeni negovati svojo ženskost? Kako skrbeti zase? Kako pomemben organ je maternica? Leticija Fortin iz društva Magičnost gibanja nam razlaga, kako si lahko pomagamo same.
Če nismo zadovoljni z odnosi, nismo notranje zadovoljni, imamo težave z zdravjem, se ne počutimo uravnoteženi, potem je čas, da se vprašamo, zakaj se nam dogajajo določene stvari in kakšni so vzroki zanje. Bolj smo povezani sami s sabo, prej dobimo odgovore. »Vsi smo produkti nečesa, nekega prepričanja, zgleda, vzgoje ... Pa vendar je v osnovi naša bit drugačna. Žal je iluzija tako močna, da jo težko prepoznamo,« pravi Leticija Fortin.
Ujeti v kalup, skozi katerega delujemo, kljub informacijam in znanju stežka prebijamo omejitve. Manjka nam zavedanje, da obstaja nekaj več, lahko ji rečemo povezava z duhom in pri ženskah tudi povezava z maternico.
»Zavedati se moramo, da imamo svoje lastne energijske sposobnosti, ki so tudi samozdravilne. Vse to nam ostane prikrito, dokler se ne začnemo resno posvečati sebi,« pravi Leticija Fortin, ki pri tem izhaja iz lastnih izkušenj. »Ko sem ugotovila, da sem resno nezadovoljna sama s sabo, sem se začela posvečati sebi. Začela sem iskati odgovore in odpirati se mi je začel povsem nov svet. Začutila sem svojo energijo.«
Pogosto radi rečemo, da smo brez energije, a obratno se to zgodi bolj malokrat. Dvig energije lahko začutimo, ko se dobro predihamo, ukvarjamo s športom, gremo v naravo, a potem nam ta energija spet pade, ker nam uide skozi naše luknje v avri. Luknje pa so vse tisto, česar še nismo ozavestili, zato je treba analizirati ozadje in ugotoviti, kje in zakaj sploh izgubljamo energijo. Skrb za svojo energijo pomeni, da sproti ozaveščamo, kaj nam dogodki in osebe kažejo, in da potem tudi delujemo na nov način.
Kako ženske same poskrbimo za dvig energije?
Vsaka ženska mora najti svoj način, ki ji najbolj ustreza. »Ker vsi odnosi pustijo na nas določen pečat, lahko začnemo z njimi. Predelati moramo otroštvo in vzorce, ki smo jih dobile od očeta in mame, saj so ti podlaga vsem našim drugim odnosom, tudi do sebe. Če se je mama le razdajala in ni znala svoje energije obnavljati, je jasno, da bom jaz ravnala podobno, saj drugega zgleda nimam. Če pa se v nekem trenutku zbudim in si želim stvari spremeniti, lahko spremenim vzorce. To je sicer zelo težko in so koraki, ki trajajo kar nekaj časa. Je vseživljenjski proces. Pazite le, da staršev (ali koga drugega) ne obsojate, ker smo si jih izbrale same, da se iz te izkušnje nekaj naučimo.«
Tudi Leticija je čutila, da ji v življenju nekaj manjka in z leti ugotovila, da je to njen lastni višji jaz, energija višjega jaza, ki ji lahko rečemo tudi intuicija. Ko si povezan s svojimi energijami, je to to. »Iz te svoje biti lažje delujemo. Smo mirni in samozavestni, delujemo srčno, uravnoteženo, povezano sami s sabo. Če dosežemo povezavo s sabo, smo lahko povezani tudi z drugimi. A to ne gre čez noč. Ko stvari predelujemo, lahko dobimo odgovore in si hkrati tudi vračamo energijo, ki smo jo v preteklosti zaradi določenih zadev izgubili.«
Svetla in temna plat ženske
Ženska ima v sebi dva pola in lahko deluje na temni in svetli način. Prvega označuje pretirano skrbništvo, manipulacija, ubogi jaz, pasivni pristop, lenoba, prelaganje odgovornosti na druge. Delujemo lahko tudi tako, da ne vidimo sebe, svoje vizije, se oklepamo stvari, ljudi, smo posesivni, pretirano samovšečni, narcisoidni ... Svetli jin pa je nasprotje in najpomembnejši aspekt je, da se kot ženska zavedaš, da deluješ na en in drug način.
»Božanska ženska poskrbi za svojo energijo, deluje zavestno, se zaveda svojih sposobnosti in slabosti, pomaga drugim, se ne prepušča ... Naše sposobnosti so izjemne in res je velika škoda, da jih ne bi uporabljale. To je velik ženski dar. Premagati je treba prepričanja, kot so: ne zmorem, ne znam, ne smem in vklopiti svetlo žensko. Ta je fluidna, je močna, je nežna, ima namero, voljo, je bojevnica, prevzema odgovornost za svoje življenje, je ustvarjalna, odprta, samostojna, se sooča z lastnimi občutki ...«
Stik s sabo
Kot pove Leticija, je za ženske pomembno, da se povezujemo s svojo maternico. »Maternica je ženski vitalni organ, s pomočjo katerega ženske delujemo, živimo in smo to, kar smo. Zaznavamo energijo. Vse ženske jo zelo dobro zaznavamo ravno zato, ker imamo maternico. In to je povsem drugačna zaznava kot pri moških. Ženske smo vzgojene na neki način delovanja in ta prvinska zaznava v maternici se prekrije z nekimi maskami in zunanjimi dejavniki, kot je vzgoja.« Tu govorimo o predstavah, kako bi se ženska mogla obnašati, kaj bi morala biti, imeti, postati in kakšna navsezadnje je prava ženska. Tu gre za vidik, kako na žensko gleda družba.
Maternica je organ, ki ženske loči od moških. Omogoča novo življenje. V njej akumuliramo svojo pozitivno in negativno energijo, zato se nam v predelu okoli trebuha pogosto nabirajo maščobe. Na ta naš organ vpliva veliko stvari, od travm, prejšnjih življenj, čustev in občutkov, odnosa do sebe, partnerskih odnosov do rojstva, splavov, števila otrok, operacij ... »Vse, kar v določenem trenutku v življenju doživimo, stlačimo v maternico, če teh občutkov ne predelamo. Če smo imele za seboj burno zvezo in nam je uspelo predelati, bomo imele v naslednji vezi podobne težave. Ne glejmo na partnerja kot na sovražnika, ampak kot ogledalo in pomoč pri osebni rasti.«
Maternica je ženski tempelj
Skrb za maternico je zelo pomembna, saj to pomeni, da skrbimo zase, za dihanje, pretok energije, smo bolj radostne in zdrave. Zavedati se moramo svojih misli, čustev, se soočiti s travmami, se razbremeniti strahov ... Po drugi strani je treba maternico s tehnikami krepiti, na primer z dihalno-gibalnimi tehnikami, meditacijo, dihanjem, s povezovanjem maternice in srca.
Maternica je skladišče naših občutkov, je vhod v podzavest in center ženske energije. »Če se ženska ne sprejema, ne sprejema svoje maternice in svoje energije. V tem primeru se ta energija nekje nabere, navadno na predelu sakralne čakre. Pride do odvečnega potenciala in lahko zbolimo na tem področju. Če očistimo maternico, lahko sprejmemo čisti jin, se pravi, čisto žensko energijo in očistimo sebe. Zavedati se moramo, da je maternica čisti ženski tempelj.« Ko se ženske povezujemo z maternico, nehamo razmišljati. Prevečkrat namreč poskušamo z glavo rešiti svet. Odgovori ležijo v nas samih, da jih prejmemo, pa se je treba umiriti. Če bomo nemirne, bomo težko vzpostavile to povezavo.
»V ženski je veliko strahu, premaga ga lahko z različnimi tehnikami, da okrepi svojo voljo in notranjo moč ter spozna svojo energijo. Ko ženske krepimo svoj pleksus, ki je center moči, vitalnosti in zavesti, se lažje spopadamo z vsakodnevnimi tegobami in različnimi občutki. Žensk nas je tudi strah tiste prave moči, saj imamo v celicah spomin na njeno Pomembno je, da svojo energijo usmerimo tja, kamor nas vodi srce. Kjer čutimo, da je to to. V tisto, kar si želimo. Obenem pa opazujmo, kaj nas na poti ovira. Ne izsiljujmo, saj ne bo imelo pravega rezultata, le energijo bomo izgubile. Dvigniti si moramo svojo energijo na raven, da jo bomo imele dovolj za vse, kar počnemo. Če imamo željo po zunanji potrditvi, jo opustimo. Cilj je priti na tako raven, da smo si same sebi zadostne brez tuje potrditve. Najpomembnejši pa je seveda odnos do sebe, saj ta privablja enake ljudi in dogodke v našo bližino. Ženska naj se ima rada, neguje svojo energijo, svojo ženskost, svoj energetski potencial. Vsak dan se vprašajmo, ali smo dovolj poskrbele zase, naredimo pregled dneva, in če je potrebno, kaj spremenimo. Ko dobro skrbimo zase, se to vidi tudi navzven, saj zadovoljno žarimo, ko v miru sprejemamo svoje poslanstvo.
Besedilo: Polona Prešeren // Fotografije: Aleksandra Saša Prelesnik
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču