Neli Rep: Ljubezen je zdravilna

11. 10. 2016 | Vir: Jana
Deli
Neli Rep: Ljubezen je zdravilna (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Ko sva se srečali prvič, se mi je zdela stroga. Znala je postaviti meje in ogledalo duši, ki je iskala odgovore, preplašena, kaj bo slišala. A strah je bil odveč.

Neli Rep je odločna, a topla in ljubeča oseba. Karmična zdravilka. Bistvo njenega delovanja je ljubezen in vse, kar dela, izhaja iz srca. Drugače tudi ne zna.

Povedala mi je nasvet, ki se zdi najbolj preprost na svetu: »Zaupaj življenju, da te vodi po pravi poti.« Pa je to v tem  tempu sploh še mogoče? Sploh lahko še čutimo in najdemo sebe.

Problem je v našem razmišljanju, pretirani uporabi 'mentala', ki nas ves čas vodi stran od sebe, mi razloži Neli. Naučeni smo, da ves čas razmišljamo in premlevamo, kaj moramo povedati, kaj moramo storiti, kaj narediti. V bistvu se večino časa ukvarjamo s stvarmi, ki niso življenjskega pomena in nam kradejo čas in energijo. Nenehno si nekaj želimo, po nečem hrepenimo, želimo imeti, spremeniti ... In tako pozabimo, da  vse, kar potrebujemo v tem trenutku, že imamo. To lahko vsak preveri pri sebi, če si zamisli, da mu je to, kar je samoumevno, odvzeto.

Ko misli podivjajo, nismo več povezani s svojim srcem, svojim bistvom, svojo resnico. In ko ugotovimo, da nam zmanjkuje sape in da tako ne moremo naprej, poiščemo pomoč. Skozi ves stres se zavemo, da smo začeli zanikati sebe in posledica so čustveni bankrot, otopelost in razdražljivost. Ugotovimo, da smo pozabili čutiti, biti sočutni, spoštljivi do sebe in do drugih. Smo kot programirani stroji.

Živimo v zelo hrupnem svetu, v režimu stresa in tempo je res izjemen. Vse se mora odvijati hitro. Tu vidi vzroke za veliko težav, s katerimi prihajajo ljudje k njej po pomoč. »Moramo se naučiti vzeti čas za regeneracijo in tudi zase. Zavedati se moramo, da smo kljub vsem obveznostim lahko notranje svobodni. Kar pomeni, da mi ni treba nič narediti ali početi iz občutkov krivde, dolžnosti ali pričakovanj okolice. Svobodo nam daje zavedanje, da lahko nekaj naredim ali pa ne, ampak ko in če se odločim. Večkrat se je treba zavestno ustaviti,« pravi. Da stopimo na pot sprememb, navadno potrebujemo neki sprožilec, zgoditi se nam mora nekakšen prelomni dogodek.

Kdo je Neli Rep?

Da je posebna in drugačna, je vedela že kot otrok. Vmes je svoje darove utišala, a jih je pozneje znova oživela. Ko se je lotila refleksnoconske masaže, je ob pritisku na določeno točko dobila uvid v celoten ustroj človeka, ki je bil na njeni mizi. Videla je, kje so morebitne bolezenske točke, zastoj energije. Razvila je svoj sistem pomoči ljudem iz vsega pridobljenega znanja. Najlepše in najdragocenejše je pa učenje skozi življenje.

Njen pristop temelji na delovanju iz srca in ljubezni do človeka. »Drugemu pomagaš tako, kot bi želel, da drugi pomaga tebi. Brez obsojanja in brez moraliziranja,« mi pove. Njen način terapije se razvija, širi in raste skupaj z novimi spoznanji in raziskovanjem skozi sebe. Vedno in pri vsem deluje iz srca in spontano, saj drugače ne zna.

Njene zaznave so take močne, da človeka lahko dobesedno prebere. Vidi njegove nerazrešene stvari, odnose, travme, vezane na pretekla življenja ... Se pravi, veliko kratkih slik, ki jih poveže v celovito zgodbo. In seveda, ravno to, kako to zgodbo razložiti človeku, zakaj je tak do sebe in zakaj življenje doživlja tako, kot ga, je največji izziv. Velikokrat že po glasu po telefonu ve, kje oseba potrebuje pomoč in kaj bosta delala. »Na terapiji se skozi razlago vzrokov in energije, ki se ob tem sproži, stvari že začnejo sproščati. Pol terapije namreč naredim že skozi pogovor. Beseda je energija. Informacija pa je zelo pomembna, saj je tista, ki sproži spremembe. Tega bi se veliko bolj morali zavedati vsi.«

Karmična diagnostika

Osnova delovanja Neli Rep je karmična diagnostika, pri kateri iščemo vzroke, zakaj prihaja do določenih težav, do nekega obolenja, do neke motnje, ki povzroči energijsko blokado in podlago za razvoj bolezni. Skozi vpogled v biopolje Neli poišče vzroke, kje je to nastalo – bodisi v tem življenju s kakšno travmo, bodisi je povezano z mamo, ko smo bili še v njenem trebuhu, in je tam nastal kakšen strah ali se je v nas zapisala kakšna mamina travma ali predelujemo nerazrešene stvari prednikov ... V travmah je ujeta naša energija. S karmično diagnostiko lahko ugotovimo vzrok in sprostimo blokado.

Kot pravi Neli, posameznika tudi pouči, kaj je zanj najboljše, kje domuje kakšno čustvo in kaj to povzroča v telesu. Vse je posameznikova svobodna volja. Skozi voden postopek ozaveščanja pa sami v sebi začutimo napetost in jo potem sprostimo, terapevtka pa pomaga z energetsko podporo. »Ne posegamo na agresiven način, ampak dovolimo in zaupamo, da vsak zmore s težavo opraviti sam. Vsak človek je opremljen s čudovito energijo, ki zdravi. Terapevt je samo podpora, in ne nekdo, ki te težave reši.«

Karma

Pa lahko sami vplivamo na našo karmo, me zanima. »Seveda lahko,« pravi Neli. S tem, ko ozaveščamo stvari, kar nas spravlja v neko stisko in ustvarja nelagodje. »Ko začneš stvari spreminjati, začneš spreminjati sebe in svojo energijo. Če preklopiš na sprejemanje, preklopiš tudi tok energije in vibracije v sebi. Tako začneš spreminjati svojo usodo in s tem tudi vpliv karme.«

S čim pa ustvarjamo karmo? Z nesprejemanjem življenja, ljudi, sistemov, z gojenjem različnih škodljivih čustev ... To vse vodi v veliko nezadovoljstvo in s tem ustvarjaš karmo, lahko pride tudi do bolezni. »Če bi živeli v skladu s tem, kar smo v resnici, in spet našli sebe, bi bili veliko bolj zdravi in zadovoljni. Tukaj ne govoriva o čustvu ljubezni, ampak o brezpogojni ljubezni, o tem, kar smo že. To je zdravilna energija. Od ljubezni nisem videla še nobenega bolnega.«

Zaupati moramo življenju. Včasih določeni ljudje in situacije z namenom pridejo v naše življenje, da bi pritisnili na določene gumbe, da nam pokažejo na to, kar je znotraj nas. Če nikoli nismo bili ljubosumni, pa nekomu uspe zbuditi ljubosumje v nas, smo mu lahko samo hvaležni, da se lahko osvobodim ujetosti in zavedanja, da ni nič moje ali pa skozi to ugotovimo, da smo odvisni od odnosa. To moramo vzeti kot proces učenja. Vedno nam pokažejo na to, kar je znotraj nas. Naučiti se moramo postavljati meje in spoštljivo povedati, kaj nas muči. Komunikacija je zelo pomembna in premalo se pogovarjamo. Pomembno je, da povemo svojo resnico in svoje mnenje, še doda.

Tukaj in zdaj

Pomembno je, da smo prisotni ta trenutek. Tukaj in zdaj. Tega se vsi učimo in to je trening. Ne zapravljajmo energije za to, kar mislimo, da bomo potrebovali jutri. Zdaj je pomemben! Naša energija mora biti usmerjena v ta trenutek, saj tistega jutri

nimamo in ga mogoče niti ne bomo imeli. Dobimo vedno tisto, kar potrebujemo, in ne tistega, kar bi želeli.

K Neli pridejo ljudje z različnimi težavami: za nekoga je velika travma bolezen in umiranje hišnega ljubljenčka, drugi je zbolel za rakom, najpogosteje pa pridejo zaradi težavnih odnosov, večinoma partnerskih. V zadnjem času pa tudi zaradi odnosov med starši in otroki. Veliko različnih situacij in težav je. Posameznik pride, ko pač ne zmore sam več razrešiti nekega problema ali situacije. »Večina oseb se zaveda svojih ujetosti in potrebujejo samo mojo potrditev in nasvet, kako ven iz tega. Zavedati se moramo, da nihče ni sam sebi namen, da vse premalokrat prosimo drugega za pomoč ali pa nas je sram govoriti o svojih težavah drugim,« mi pove Neli Rep. »Sprejeti moramo znati to, kar imamo in s tem narediti tisto najboljše, kar lahko. Tako kot ženske poberemo iz hladilnika tisto, kar imamo, in naredimo najboljšo možno enolončnico. S tem, kar imamo, se moramo naučiti narediti najboljše možno.«

Zato je pomembno, da ozavestimo, kaj nas je pripeljalo do nekega položaja, ki nam ne ustreza. Zazreti se moramo, koliko je bilo teh ponovitev oz. podobnih lekcij. Ozavestiti moramo svojo ujetost bodisi v neka svoja prepričanja, iluzije, idealiziranje, žalost, jezo. Skozi svoje napake lahko uvidiš, kaj moraš spremeniti. A šele takrat, ko se naveličaš ponavljati vzorce, jih lahko tudi spremeniš. Vedno mislimo, da so spremembe zapletene, a to sploh ni res. Le časa za to si ne vzamemo.

Besedilo: Polona Kocjančič, Fotografija: Aleksandra Saša Prelesnik

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju