Nina Kasandra Klun: Črni teloh (Helleborus niger)

17. 2. 2019 | Vir: Jana
Deli
Nina Kasandra Klun: Črni teloh (Helleborus niger) (foto: SHUTTERSTOCK)
SHUTTERSTOCK

Ta zimska in hkrati spomladanska cvetoča trajnica izvira iz Grčije in Azije, svoje ime pa je kljub belemu cvetu dobila po črnih koreninah.

Zaradi prednovoletnega cvetenja ga marsikje imenujejo božična roža (Angleži: Christmas-rose, Italijani: Rosa di natale, Francozi: Rose de Noël) oziroma snežna roža (Nemci Schneerose). Tudi pri nas imamo zanj veliko imen, na primer: beli teloh, glavobolka, kihavka, kurica, kurja smrt, tavh. Zgodnje cvetenje in veliki cvetovi, ki imajo včasih pridih rožnate barve, ga naredijo resnično privlačnega na pogled. Avtohtona rastišča črnega teloha so vse od Alp, Apeninov pa do Balkana. Raste tako v nižjih kot v višjih legah. Njegov dom so predvsem svetli gozdovi in robovi gozdov, neredko pa ga najdemo tudi na travnikih. Črni teloh je na številnih izletniških točkah ogrožen. V Sloveniji (tudi v Nemčiji in Avstriji) je zaščiten. Prav črni teloh je izmed več vrst teloha iz tega rodu po naših vrtovih najbolj razširjen.

Magične lastnosti

Od nekdaj je črni teloh veljal za obredno magično zel in je povezan s Saturnom, Marsom in elementom vode. Ker je izjemno močan in lahko tudi nevaren, se mu je treba približati zelo pazljivo in z velikim spoštovanjem. Hipokrat naj bi ga velikokrat predpisoval kot čistilo za fizično telo. Ne preseneča, da ga pogosto najdemo na čarovniškem vrtu. A je tudi v vseh starih zapisih zabeleženo, da je izredno močan, in zato je potrebna pazljivost. Včasih so namreč z njim zelo uspešno zastrupljali hrano. Celo tako moč naj bi imel, da so ga čarovnice, šamanke uporabljale pri odročitvah. Uporabljali so ga v čarih letenja, za preklic negativnih misli, če so korenino potresli po posamezniku, pa je ta postal neviden. Uporabljali so ga pri eksorcističnih ritualih, čarovnice so se vedno obrnile proti vzhodu, ko so ga nabirale.

Uporaba

Uporabljali so ga za boljše menstrualno zdravje žensk. Povečanje pretoka krvi v medeničnem predelu je lahko v nekaterih primerih nevarno, na primer med nosečnostjo, v drugih primerih pa je lahko zelo koristno in umirja menstrualni tok. Nasploh naj bi črni teloh izboljševal celostno reproduktivno zdravje. Pogosto so ga uporabljali tudi za zdravljenje tifusa. Ker je tudi dober diuretik, so ga uporabljali za boljše delovanje limfe, za premik vode v telesu patudi za hujšanje. Tisti, ki imajo cvet bolj zelenkaste barve, pomagajo zniževati povišano telesno temperaturo. Zelo majhni odmerki naj bi zmanjševali spazmodične motnje pri epilepsiji in drugih mišičnih/nevroloških boleznih.

Previdno

Črni teloh je res pravi krasotec, a moramo z njim res pravilno ravnati. Tudi iz mitologije je razvidno, da predstavlja nekoliko temnejšo stran vrtne mitologije. Ne mara selitev, zato poskrbite, da boste pri sajenju našli pravo mesto zanj. Pozno pozimi, preden se pojavijo prvi brsti, lahko obrežete stare liste. To mu bo dalo nov zalet in bo resnično opazen s svojimi lepimi cvetovi.

Besedilo: Nina Kasandra Klun // Fotografija: Shutterstock

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču