Nina Kasandra Klun: Vilinski vrt

18. 3. 2019 | Vir: Jana
Deli
Nina Kasandra Klun: Vilinski vrt (foto: SHUTTERSTOCK)
SHUTTERSTOCK

Da si lahko pomlad pričarate tudi v svojem domu, vam tokrat svetujemo izdelavo vilinskega vrtička. 

Ta je lahko sicer tudi zunaj, na senčni ali sončni legi, na vašem posebnem mestu ali kot okras na mizi, polici, stopnicah, pa tudi v vaši pisarni. Prav zares so nekaj posebnega. V Združenih državah Amerike so vilinski vrtički trend že nekaj časa, jih pa seveda lahko opazimo tudi pri nas. In zakaj si ne bi naredili tudi vi kakšnega? Za svojo dušo. Dejstvo je, da ob pogledu na takšne magične vilinske vrtove ne moreš ostati ravnodušen.

Vse te male podrobnosti na majhnih hiškah, dimnikih, stolih, mizah, potkah in stezicah, ribnikih, malih rožicah in vilah, ki domujejo v teh vrtovih, izvabijo nasmeh na lice. Čarobni so za male in velike. V ZDA naj bi otroci vilam napisali kakšno sporočilce ali željo, da bi jim vile pomagale pri uresničitvi. Ni pomembno, koliko let štejete, magični vilinski vrtovi vas popeljejo v pravljični svet, tudi če ne verjamete več vanj. Najlepše pa je, da tak vilinski vrtiček naredite skupaj z otroki in večino dekoracije izdelate skupaj.

Uporabite material, ki ga imate doma

Ko se odločite, da boste zgradili tak pravljični vrt, mu najprej najdite mesto, saj bo od tega odvisno, katere rastline boste vanj zasadili. Potem potrebujete kakšen poseben lonec, ki je morda že odslužil svoje, tu pa ga boste lahko čudovito uporabili. Uporabite lahko vse, od nalomljenih starih loncev, skodelic, ploščic, tudi okvirje za posteljo, starinski predal, starinska stojala ali celo terarij.

Kako v nekaj sekundah prepoznati najslajšo mandarino

Potem pridejo na vrsto rastline, ki jih boste položili v vilinski vrt. Če bo vrt v senci ali ga boste imeli morda v pisarni, lahko namestite tudi umetne rastline, če ne morete redno skrbeti zanje. V temnejših prostorih bodo bolje uspevale mahovine, ki se lepo skladajo s kamni in dekorativnimi predmeti. Če bo vrtiček blizu okna in z dovolj svetlobe, izberite rastline z majhnimi listi in poskušajte posnemati razmerja rastlin v naravi. Če pa boste vaš pravljični vrt izdelali za na teraso ali vaše dvorišče, poiščite večje koščke tako posode kot tudi dekoracijo. V velikih senčnih vrtovih mora biti veliko praproti, morda tudi vinska trta.

Začetek gradnje

Ko ste zbrali rastline, dekoracijo in male vile in vilince, ki bodo zapolnili pravljični vrt, se zabava zares prične. Če želite zgraditi notranji terarij z malo svetlobe, začnite z osnovno plastjo zemlje za dobre temelje, lahko dodate tudi nekaj manjših kamnov, nato položite mah in pozneje okraske. Poskrbite tudi za odvodnjavanje, saj boste morali rastline zalivati. Če boste izdelali zunanji vilinski vrt, potem lahko za zalivanje poskrbi tudi deževnica. Za vsako živo rastlino, ki jo dodajate v mini pravljični vrt, se prepričajte, kakšno lego potrebuje, upoštevajte posebne zahteve, da bodo čim lepše uspevale. Seveda poleg funkcionalnega vidika gradnje upoštevajte tudi estetiko in lep videz vrta. Primerno je določiti večji nevtralni prostor, kjer bodo postavljeni vaši vile in vilinci, prostor, kjer bodo posajene rastline, kam boste položili dekor, kamne ipd.

Domišljija nima meja

Pri izdelavi vilinskega vrta res pustite domišljiji prosto pot, začnite se z mislimi potepati po svetu pravljic, vilincev, razmislite tudi o tem, kako živijo vilinci, kam gredo npr. zvečer, kje preživijo dan … Vsekakor pa je najpomembnejša stvar pri vsem tem zabava pri ustvarjanju, narediti nekaj zase, otroke, mali vilinski vrt pa je lahko čudovito darilo.

Besedilo: Nina Kasandra Klun // Fotografija: Shutterstock

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"