Treniranje obraznih mišic briše posledice gravitacije. Z njim polnimo lica, gladimo podbradek, brišemo gube in podočnjake. Obrazne mišice prekrvavimo in dvignemo, nahranimo pa tudi kožo, ki se napne in vrne na svoje mesto. V koži se tvori več kolagena in elastina, zato ima lepši videz.
Kaj je joga obraza?
Joga obraza je naravna vadba proti staranju za obraz, ki temelji na treniranju obraznih mišic obraza in tudi vratu. Zavedamo se, kako zelo pomembno je biti telesno aktiven – za zdravje, vzdrževanje gibčnosti in ohranjanje čvrstosti mišic. Ob tem se večinoma omejimo le na predel telesa. Zelo malo pa nas pomisli, da je treba trenirati tudi mišice od vratu navzgor, kjer je več kot 50 mišic, in tudi te potrebujejo vadbo, da so lahko v svoji optimalni formi.
Za koga je primerna?
Primerna je tako za ženske kot za moške, mlajše in starejše. Še posebej priporočljiva pa je po 25. letu, da vzdržujemo obrazno formo in preprečujemo oziroma zmanjšujemo učinek gravitacije na celoten obraz.
Obraz je namreč naš najbolj izpostavljeni del telesa, na katerem pa nam gravitacija, stres, skrbi, večji čustveni pretresi ter daljše bolezni čez čas pustijo vidne sledi. Zato nikoli ni prepozno, da začnemo jogo obraza – pa četudi je obraz že izrazito upadel, z manj volumna kot nekoč ali pa se nam je naredil podbradek ter so se gube že močno urezale v obraz. Z redno vadbo joge obraza bomo poskrbeli, da se bodo mišice okrepile in dvignile na svoje prvotno mesto, gube zmanjšale ali celo zgladile, obraz pa bo postal bolj sijoč in mladosten.
Kako se kažejo rezultati obrazne joge?
Z vajami joge obraza dosežemo sledeče:
- dvignemo in učvrstimo vse obrazne mišice in vzpostavimo sijoč in mladosten videz obraza,
- zbrišemo podbradek in povešeno kožo okrog čeljusti,
- dvignemo obrvi in zgornjo veko ter ustvarimo videz bolj odprtih oči,
- odpravimo podočnjake,
- zbrišemo gube na čelu in med obrvmi,
- zgladimo gubice okoli ust in nasolabialne gube,
- učvrstimo, dvignemo in napolnimo lička,
- dvignemo povešene ustne kotičke,
- zgladimo smejalne gubice okoli oči,
- obnovimo polnost zgornje ustnice,
- učvrstimo ohlapne in raztegnjene mišice na vratu,
- zgladimo dekolte,
- prekrvavimo mišice in podkožno tkivo ter vzpodbudimo nastanek kolagena in elastina.
Pozitivni učinki vadbe joge obraza pa niso le estetski. Z vadbeno tehniko upora in protiupora povečamo pretok krvi, dotok kisika in hranilnih snovi ne samo v celicah mišic obraza, ampak tudi po celotni glavi – možganih, žlezah v glavi, koži.
Glava je namreč skladišče naših najpomembnejših žlez endokrinega izločanja (hipofiza, epifiza, hipotalamus), ki skrbijo za pravilno delovanje vseh preostalih žlez v telesu in so odgovorne za hormonsko ravnovesje našega organizma. Z vadbo izboljšamo tudi miselne sposobnosti in povečamo zmožnost koncentracije.
Kdaj se pokažejo prvi vidni rezultati?
Že po nekaj minutah vadbe se nam počutje izboljša, postanemo bolj zbujeni oziroma z več energije, ker prekrvavimo predel glave. V prvih dveh tednih redne vadbe mišice obraza še pridobivajo moč, hkrati pa z vadbo izločamo tudi zastalo limfo (toksine) iz obraza. Po treh tednih lahko opazimo že prve pozitivne spremembe – dvigneta se zgornji veki, predel med obrvmi je bolj odprt, dvigne se lični del, podbradek se zmanjša, koža je bolj sijoča. Rezultati med posamezniki se sicer v krajšem časovnem okvirju razlikujejo, ker so odvisni od tipa gravitacije obraza osebe, predhodnega stanja in življenjskega sloga. Mišice so namreč med seboj povezane in zato je treba najprej okrepiti večje in krožne mišice, nato pa še manjše. Po petih do sedmih tednih pa lahko pričakujemo še lepše in večje rezultate.
Kako pogosto je treba vaditi jogo obraza?
Priporočljivo je vaditi vsak dan, in sicer 10 do 15 minut.
Ali lahko z obrazno jogo vplivamo tudi na zdravje?
Vsekakor. Kot omenjeno, z vadbo joge obraza bolje prekrvavimo in dovedemo več kisika in hranilnih snovi na celotno področje glave, pripomoremo k boljšemu hormonskemu ravnovesju, izboljšamo spominske funkcije in koncentracijo, odpravimo ali olajšamo kronične glavobole in migrene, koža dobi lepši ten, tudi vid se lahko izboljša, ko okrepimo očesni krožni mišici. Trening obraznih mišic pripomore k zmanjšanju težav s čeljustnim sklepom, prav tako pa pomaga pri izboljšanju stanja zaradi pareze.
Lifting učinek vadbe pa se kaže tudi v večji samozavesti in boljšemu počutju posameznika.
Zakaj si se izobrazila za inštruktorico obrazne joge in kje si se učila?
Primaren vzgib je bil iz estetskega razloga. Ob pojavu prvih gubic sem izrecno iskala samo naraven način pomlajevanja in tako sem se spoznala z obrazno jogo. Nad rezultati (tako svojimi kot od sotečajnic) sem bila zelo navdušena in sem to znanje želela deliti naprej. Leta 2015 sem pridobila licenco inštruktorice joge obraza pri Savini Atai, svoje znanje pa sem v letih še nadgradila z izobraževanjem s področja tradicionalne kitajske medicine in taoizma (ohranjanja vitalnosti in dolgoživosti).
Vsak obraz je edinstven
Špela Koderman, inštruktorica obrazne joge, od pridobitve licence s srčnostjo poučuje jogo obraza na individualnih in skupinskih tečajih v Sloveniji, občasno tudi v tujini. Zaveda se, da je vsak obraz edinstven, zato se na srečanjih posveti vsakemu posamezniku z namenom zagotavljanja kakovostne izkušnje. Največja nagrada zanjo je, ko vidi navdušenje in zadovoljstvo strank nad spremembo, ki jo je dosegla. Špelo najdete na Facebook strani Fit Face Yoga.
Besedilo: Mira Čirović
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj