»Biti živ pomeni imeti smisel za humor, imeti globoko, ljubečo lastnost, biti igriv,« je nekoč v enem od svojih nagovorov rekel Osho, predavatelj in duhovni učitelj, ki je med drugim slovel tudi po tem, da se je veliko hecal, izzival in smejal. Smejal v brk vsem in vsakemu.
Ker boste v naslednjih nekaj mesecih še veliko slišali o Oshu, se zdi prav, da vam ga na tem mestu najprej na kratko predstavimo ...
Bhagwan Shree Rajneesh (1931-1990), ki ga svet pozna kot velikega, a tudi razvpitega duhovnega učitelja po imenu Osho, se je rodil v kraju Kuchwada v indijski državi Madhya Pradesh. Njegov uporen in neodvisni duh, po katerem je slovel celo svoje življenje, je bil v njem jasno izražen že, ko je bil še otrok. Že takrat je hotel resnico doživeti sam in ni zgolj povzemal znanje in prepričanja drugih ljudi. V Jabalpurju je končal univerzitetni študij in nato več let poučeval filozofijo, spotoma pa še prepotoval vso Indijo, govoril na shodih in izzival ortodoksne verske voditelje na javnih polemikah. Veliko je bral, med drugim tudi o psihologiji sodobnega človeka, in iz učenj Freuda, Ceja, Gurdjieffa, Bude, Jezusa in Tagoreja izčistil esence tistega, kar se mu je zdelo pomembno za duhovna iskanje slehernika. Ob koncu šestdesetih let je razvil svojo tehniko dinamične meditacije, ki je bila kot nalašč za potrebe sodobnega človeka. V sedemdesetih letih se je glas o njegovih učenjih razširil na Zahod. Njegova glavna in osnovna premisa je bila, da ne pripada nobeni tradiciji:"Moje sporočilo ni doktrina, ni filozofija. Moje sporočilo je nekakšna alkimija, preobrazba. Samo kdor je pripravljen, da staro v njem umre in da se v njem rodi nekaj novega, česar si zdaj niti predstavljati ne more, le ta peščica pogumnih bo pripravljena poslušati, kajti poslušanje je tvegano. S poslušanjem ste naredili prvi korak k preroditvi. To torej ni filozofija, ki bi si jo oblekli kakor pelerino in se z njo hvalili. Ni doktrina, v kateri bi našli tolažbo za moreča vprašanja. Ne, moje sporočilo ni nekaj verbalnega, je nekaj bolj tveganega. Ni nič manj kot smrt starega in rojstvo novega."
Oshova učenja se tudi sicer upirajo kategorizaciji, saj obsegajo vse od posameznikovega iskanja smisla do najbolj žgočih družbenih in političnih vprašanj današnje družbe. Njegove knjige niso napisane, temveč prepisane iz avdio- in videoposnetkov pogovorov v živo pred mednarodnim občinstvom v obdobju 35 let. Časnik Sunday Times v Londonu je opisal Osha kot enega 'od 100 ljudi, ki so ustvarili dvajseto stoletje', ameriški pisec Tim Robbins pa ga je imenoval za 'najnevarnejšega človeka po Jezusu Kristusu'.
Zlata zrna
Medtem ko je v slovenščino prevedenih že nekaj Oshevih knjig, bo iskrene iskalce duhovnih resnic razveselil prihod še ene. Pri založbi Primus je v zbirki Primula izšla knjiga Zlata zrna.
Gradivo iz nje je zbrano iz več pogovorov, ko je Osho v živo predaval občinstvu. V nadaljevanju navajamo nekaj najbolj iskrivih odlomkov:
- »Nikdar niste povsem zadovoljni s tem, kdo ste in kakšne obstoj vam je bil dan, ker vas je nekaj premotilo. Usmerili so vas tja, kjer narava ni nameravala, da bi se znašli. Ne pomikate se nasproti svojim lastnim zmožnostim. Poskušate biti tisto, kar so drugi želeli, da bi postali, vendar to ne more biti zadovoljujoče. Ko ni zadovoljujoče, logika pravi: 'Nemara to ni dovolj – torej si privošči še več enakega.' Potem se ženete za več in se začenjate ozirati okoli sebe. In vsi si nadenejo masko, ki se smehlja, ki je videti srečna, s čimer vsi slepijo drug drugega. Tudi vi si nadenete masko, da bi drugi menili, da ste srečnejši, saj sami menite, da so drugi srečnejši. Sosedova trava je zmeraj videti bolj zelena.«
- »Celota človeške preteklosti je hvalila revščino in jo izenačevala z duhovnostjo, kar je popoln nesmisel. Duhovnost je največje bogastvo, ki se lahko zgodi človeku. Vsebuje vsa druga bogastva. Ne nasprotuje nobenemu drugemu bogastvu, temveč preprosto nasprotuje vsem vsem vrstam revščine. Živeti v obilju je edino duhovno početje na svetu.«
- »Nikakršne potrebe ni po nobeni vojni, nikakršne potrebe po nobenem boju, nikakršne potrebe po ljubosumju, nikakršne potrebe po sovraštvu. Življenje je tako kratko in ljubezen tako dragocena. In ko lahko svoje življenje napolnite z ljubeznijo, s skladnostjo, z radostjo, ko lahko iz svojega življenja naredite poezijo samo po sebi, tedaj ste, če zgrešite, za to odgovorni le vi sami in nihče drug.«
- »Znano dejstvo je, da se tedaj, ko se zaljubite v človeka, ne zaljubite v resničnega človeka, temveč se zaljubite v človeka iz svoje domišljije. Četudi nista skupaj in tega človeka vidite z balkona ali pa ga za nekaj minut srečate na morski plaži, ali pa se med filmom v kinu držita za roke, vas začne obhajati občutek: 'Ustvarjena sva drug za drugega.' Vendar ni nihče ustvarjen za nikogar drugega.«
- »Na vzhodu velja, da je vesolje kot pajkova mreža. Če se dotaknete ene same niti pajkove mreže, bo čutila vibracijo celotna mreža. Dotaknite se ene same travnate bilke, pa se boste dotaknili največje zvezde, najbolj oddaljene zvezde, kajti celota je organska enost in nič ni nepovezano. Zamisel o egu je ustvarila zgolj človeška nevednost.«
Več njih pa boste našli v lični zlati knjigi Osho: Zlata zrna!
Knjigo boste našli v vseh bolje založenih knjigarnah, naročite pa jo lahko tudi na telefonsko številko 07 496 55 05 ali email: info@primus.si.
Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec