Pika Rajnar: S tapkanjem nad stres!

3. 12. 2016 | Vir: Jana
Deli
Pika Rajnar: S tapkanjem nad stres! (foto: Helena Kermelj)
Helena Kermelj

Učiteljica matematike, ki je po tem, ko je na sebi preizkusila metodo tapkanja, v slovenščino prevedla še priročnik.

Zdaj vodi predavanja in praktične delavnice, je akreditirana predavateljica pri mednarodni organizaciji AAMET. Program EFT je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS pred kratkim uvrstilo v katalog programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju. Metoda EFT je v osnovi namenjena vsem, ki se želijo rešiti svojih čustvenih težav, velikih ali majhnih, hkrati pa želijo pomagati sami sebi.

Kaj vam pomeni dejstvo, da vam je uspelo metodo EFT tako uspešno predstaviti, da jo je ministrstvo za šolstvo uvrstilo v svoj katalog? Gre za dvodnevni seminar.

Metoda EFT se ves čas širi 'od spodaj navzgor' – v smislu – učenci jo kažejo učiteljem, pacienti zdravnikom, stranke odvetnikom, športniki trenerjem. Katalog KATIS je v tem primeru smer malce obrnil – metoda EFT bo šla v šole čez 'ta velika vrata', kot se je izrazila Berta Rebol, učiteljica in EFT-izvajalka, ki bo z mano vodila program. Zame je vsaka taka stvar en korak naprej v pravi smeri.

Kako dolgo poznamo tapkanje oz. metodo EFT v Sloveniji?

Metoda EFT (EmotionalFreedomTechniques – tehnike doseganja čustvene svobode) je bila v današnji obliki prvič ponujena javnosti leta 1996 v ZDA, leta 2006 pa je bil priročnik prvič preveden tudi v slovenščino. Z objavo brezplačne in kakovostne literature pa se je potem poznavanje metode razmeorma hitro širilo.

Kaj je metoda EFT?

Delovanje metode EFT sloni na predpostavki, da je neprijeten občutek posledica motnje v energijskem pretoku, metoda EFT pa je orodje, s katerim to motnjo odpravimo. Izvajamo jo tako, da s konicami prstov lahno tapkamo končne točke svojih meridianov, medtem ko smo kar najbolj v stiku s svojo čustveno težavo. Sliši se preprosto, a človeštvo se je v svojem razvoju in želji po preživetju vadilo predvsem v tem, da imamo čim manj stika s svojimi čustvenimi težavami.

Komu je metoda namenjena?

Metoda EFT je v osnovi namenjena vsem ljudem, ki se želijo rešiti svojih čustvenih težav, velikih ali majhnih, in si hkrati želijo pomagati sami. Take težave na prvi pogled izvirajo iz konkretnih situacij, zato se jim v običajnem odraslem življenju poskušamo čim bolj izogibati – strah pred iglo, zobozdravnikom, višino, letenjem z letalom, strah pred javnim nastopanjem, pajki, miškami, kačami, strah pred plavanjem v malo globlji vodi, strah pred temo, dvigalom (ali drugim zaprtim prostorom) – če naštejem samo najbolj običajne. Ko pa se znajdemo v taki situaciji, nam nobeno prejšnje izogibanje nič ne pomaga, takrat navadno jasno čutimo, kako velika je v resnici težava. Naslednje večje področje so različne slabe navade, odlašanje, nezmožnosti spremembe – pod njimi pa skoraj vedno tičijo podzavestna prepričanja, da si ne zaslužimo, da ne znamo, da nismo dovolj dobri – in s tapkanjem se jih lahko res uspešno lotimo.

Kaj gre lahko narobe pri tapkanju, če ga ne izvajamo pravilno?

Ko izvajamo metodo EFT sami, je običajna začetniška napaka ta, da se lotimo 'prevelikega kosa' težave naenkrat. Običajna napaka je tudi, da ljudje delovanje metode razumejo čisto po svoje in tapkajo pozitivne afirmacije – v smislu – jaz sem super, jaz sem super na vsaki točki. V takih primerih seveda to ni tapkanje v pravem pomenu besede in tudi o učinku bi težko kaj rekla. Ko pa tapkajo ljudje v paru, brez znanja in nadzora, med učenjem delajo vse običajne začetniške napake – klientu ponujajo svoje rešitve, z njim tapkajo pozitivne afirmacije, jih pošiljajo v prejšnja življenja, nazaj jih pa ne morejo spraviti – take stvari. Plus zgoraj omenjeno nepoznavanje človeškega ustroja ob resnih bolezenskih stanjih, ki ob nepoznavanju varnih dostopov do pokopanih bolečin sproži nenavadno močne reakcije, ki lahko na smrt prestrašijo oba, klienta in t. i. izvajalca (ki to seveda ni).

Ali menite, da smo ljudje dovolj seznanjeni z različnimi, naravnimi načini, kako pomagati samemu sebi?

So ljudje, ki za noben denar tega sveta ne bodo dvignili roke in naredili nekaj zase – pa tu ne govorim o tapkanju. So ljudje, ki letajo od enega seminarja do drugega in čakajo, da se bo zgodil čudež. So ljudje, ki ... – na svetu nas je mnogo vrst. Mislim, da je v primerjavi s časi pred internetom, ko niti knjig v tujih jezikih ni bilo mogoče kupiti (govorim o osemdesetih letih prejšnjega stoletja), zdaj informacij dovolj – kvečjemu preveč. Znanja je danes na voljo dovolj, knjige se v slovenščino prevajajo s svetlobno hitrostjo – manjka mogoče malo volje – tako smo pač narejeni ljudje. Premaknemo se šele, ko je res hudo.

Kaj je tapkanje?

EFT ali tapkanje je tehnika doseganja čustvene svobode, zmanjševanja stresa in sproščanje. Namesto zbadanja igel, uporabljamo tapkanje s prsti na akopunkturne točke. Pri tem sprostimo stres in fizično bolečino. Metoda EFT je v osnovi namenjena vsem, ki se želijo rešiti svojih čustvenih težav, velikih ali majhnih, hkrati pa želijo poma­gati sami sebi.

  • 1 Tapkamo na devet različnih akopunkturnih točk, tako da s konicami prstov lahno tapkamo končne točke svojih meridianov.
  • 2 Ob tapkanju smo kar najbolj v stiku s samim seboj ter kolikor je to mogoče glasno izgovarjamo besede, s katerimi opisujemo čustveno težavo.
  • 3 Osnovni postopek ponovimo tolikokrat, da začutimo olajšanje.

Besedilo: Eva Tisel // Fotografije: Helena Kermelj

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord