Pravilna meditacija, ki jo uči in priporoča Dalajlama

7. 2. 2021
Deli
Pravilna meditacija, ki jo uči in priporoča Dalajlama (foto: profimedia)
profimedia

Ste se že kdaj vprašali, kako se pravilno meditira? Najbrž poznate nekaj napotkov o zbranosti in dihanju ali o osredotočenosti na posamezne dele telesa, a Dalajlama pravi, da to ni tisto, kar prava meditacija v resnici je. Po njegovem je meditacija to, da »vidiš naravno stanje svoje zavesti«.

Ključno je, da znate opazovati svoj um. »Naš um je na splošno prvenstveno usmerjen na zunanje predmete. Pozornost sledi čutnim izkušnjam, zato ostaja na pretežno čutni in pojmovni ravni. Drugače povedano: naša zavest je usmerjena v telesne čutne izkušnje in miselne vzorce. Naučite se umakniti svoj um. Ne dovolite mu, da sledi čutnim predmetom, hkrati pa mu ne dopustite popolnega umika. Ohranite budnost in pozornost ter skušajte videti svojo naravno zavest. Zavest, ki je niso prizadele misli iz preteklosti, dogodki in spomini, zavest, ki ni obremenjena z mislimi o prihodnosti, kot so načrti, pričakovanja, strahovi in upi. Skušajte ostati v naravnem in nevtralnem stanju,« svetuje Dalajlama.

Modre besede, a najbrž se sprašujete, kako se da priklicati naravno stanje v zavest. Dalajlama pravi, da je to podobno opazovanju reke, ki teče z razmeroma močnim tokom: »Ko opazujete močnejši tok reke, ne morete jasno videti struge. Če bi lahko ustavili pretok vode z obeh strani, bi bila voda mirna, stoječa. Takrat bi jasno videli rečno korito. Ko pa ustavite um, mu preprečite, da sledi predmetom, nehate misliti na preteklost in prihodnost ter ga hkrati ne izklopite do konca, boste lahko pogledali pod turbulentne miselne procese. Spodaj boste našli miren in jasen um. Poskusite in skušajte doživeti to izkušnjo ...«

Dober nasvet je lažje razumeti kot izpeljati. V pomoč vam je lahko starodavna meditacijska tehnika s strmenjem. Medtem ko imate pri običajni meditaciji oči zaprte, so pri tej tehniki oči odprte in zrejo izbran predmet. Morda kak cvet, plamen sveče ali lepo naravno veduto.

Strmenje tudi umirja in krepi koncentracijo.

9 preprostih korakov pri vadbi tehnike strmenja: (Sveča je le primer, izberete lahko katerikoli vam zanimiv predmet.)

1. Sedite na stol ali na tla, poskrbite za stabilen in ugoden položaj.

2. Prižgano svečo položite predse v višino oči ali na tla. (Če bo sveča na tleh, ne sklanjajte glave navzdol, da bi lahko zrli v svečo, ampak sedite vzravnano in samo povesite oči.)

3. Udobno se namestite in nekajkrat zavestno, počasi in globoko vdihnite.

4. Sprostite oči, omehčajte pogled in se zazrite v plamen sveče. Zapomnite si občutke, ki vas prešinejo. Pozorno zrite v plamen, dokler boste to lahko počeli sproščeno.

5. Ko se oči utrudijo, jih nežno zaprite in podobo prižgane sveče prenesite za veke ali v točko med obrvmi.

6. Vizualizirajte plamen. Ko začne podoba bledeti, počasi odprite oči. (To vam bo bržkone domače; veliko vas pozna občutek umirjenosti, ki ste ga že izkusili, ko ste se zagledali v svečo ali taborni ogenj.)

7. Vajo večkrat ponovite: torej zazrite se v plamen, zaprite oči in prenesite sliko.

8. Sčasoma ne boste več želeli odpreti oči zunanji sliki, ampak se boste zadržali pri notranji podobi. Nekateri boste morda ugotovili, da vam je vaja lažja z odprtimi očmi, fiksiranimi na resničnem plamenu. Izbira je vaša. Spoznali boste še, da je vaja skupaj z dihanjem in meditacijo osnova za premik navznoter.

9. Posvetite se svojim občutenjem. Naučite se biti pretočni in umirite svoje um. Preizkusite več načinov in si izberite tistega, ki vam je najbližji.

Vir: HackSpirit

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju