S pomočjo lastnih odločitev do boljšega dneva

20. 5. 2018 | Vir: Jana
Deli
S pomočjo lastnih odločitev do boljšega dneva (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Obstaja nešteto načinov, kako si lahko prav vsak dan izboljšamo s svojimi odločitvami. Zato prosim, brez izgovorov.

Uf, prav vidim nas že. Zbudimo se in smo že obremenjeni in togotni ob misli, kaj vse nas čaka ta dan. Ali pa smo kar brez razloga zagrenjeni. O, ja. Ljudje se prav oklepamo zagrenjenosti brez razloga. Zakaj pravim, da brez razloga? Zato, ker smo po navadi zagrenjeni le zato, ker nam nekaj ne gre, kot smo si zamislili, ali pa zato, ker še nimamo vsega, kar si želimo. In to je larifari. Tako le izgubljamo čas in svoje življenje.

Ko se zbudiš

Sama prakticiram hvaležnost. Takoj zjutraj se zahvalim za vse, kar imam. In nemudoma sem boljše volje; pravzaprav postanem srečna. Če ste vizualni tip, si oglejte jutranje sonce, postojte tako, da na vas padajo sončni žarki in si predstavljajte, da vpijate vso energijo tega sveta. Sama na primer tudi vsako jutro telovadim; če nimate časa, naredite vsaj tibetanske vaje ali pozdrav soncu. Pravzaprav me je pred časom navdušila knjiga Sreča, v kateri je petdeset vaj čuječnosti in sproščanja za to, da bomo vsak dan dobre volje. Povem vam, da deluje, ker sem vse to počela tudi sama, in to počnem še danes. Zjutraj lahko tudi opravite afirmacije, si zavrtite dobro glasbo, vizualizirate dan. Najbolj pa deluje to, da se spomnimo, za kaj vse smo lahko hvaležni.

Dan začnemo počasi. Zatorej vstanimo dovolj zgodaj, da se lahko oprhamo in pojemo zajtrk. Pri tem bodimo čuječi. Bodimo samo pod prho, začutimo kapljice, poslušajmo šum vode. In ko jemo, delajmo samo to. Okušajmo vse okuse.

Deset navad za srečno življenje

Avtorica knjige dr. Arlene K. Unger jih zapiše takole:

1. Obdajte se s srečnimi ljudmi.

2. Dajte prednost dejavnostim, ob katerih se dobro počutite.

3. Prevzemite odgovornost za svojo srečo in ne krivite drugih, ko se kaj zalomi.

4. Dovolj spite, zdravo jejte in se redno gibajte.

5. Ko naredite napako, si odpustite.

6. Veselite se drobnih stvari.

7. Ne primerjajte se z drugimi, vendar jim privoščite uspeh.

8. Redno hodite v naravo.

9. Ne ustrašite se ovir.

10. Bodite prijazni do ljudi, pohvalite jih in jim pomagajte.

Afirmacije

Lahko si jih izrekamo ves dan. Način, da smo bolj zavestni, je ta, da se na vsake toliko opomnimo nase, preverimo, kaj čutimo. Ob slabih mislih te prevetrimo. Iz te naredimo misel ali stavek, ki naj bo oblikovan s pozitivnega stališča. Primer: Nisem dober prijatelj. Popravimo: Morda se pri Andreju in Anji res nisem dovolj potrudila, a ju imam rada in naslednjič bom naredila bolje. Če nas nekaj res mori, to afirmacijo izrekamo ves dan. Meni pomaga način, da si vzamem čas in si jih večkrat zavestno ponovim v določenem delu dneva.

Naša telesna drža

Ta veliko pove o tem, kako se počutimo. Če je naša drža sključena, jo popravimo. Stopimo ob steno tako, da nanjo naslonimo pete, zad­njico in lopatice. Tako ostanemo od 20 do 30 sekund, potem pa vadimo ta položaj ves dan. Preverjajmo jo.

Dober spanec

Ključen za srečo. Načrtujmo vsaj sedem ur spanca. Uro pred spanjem se umirimo. Pogasnimo luči, ne glejmo v računalniške zaslone in telefone. Uganimo televizijo. Ti namreč s svojo svetlobo telo prepričajo, da je dan, in tako preprečujejo nastanjanje melatonina, hormona, ki med drugim povzroča zaspanost. Meditirajte, morda si naložite dobro glasbo ali berite knjigo. Pomaga, če hodimo spat ob isti uri vsak večer.

Dejavnosti, ko si v toku

Barvajmo, rišimo, ustvarjajmo. Šivajmo. Počnimo nekaj, kar nas potisne v tok, ko pozabimo na vse.

Za oblaki posije sonce

Ta vizualizacija pomaga, če nas potrejo tragični dogodki po svetu ali zasebni. Vizualizirajmo težave kot črn oblak in počasi opazimo na nebu svetel oblak, za katerim počasi posije sonce. Skozi ta svetlejši oblak posije sonce. Tako si predstavljamo, da za temnim oblakom tragičnih dogodkov posije sonce.

Male spremembe

Čez dan prekinimo avtopilota in naredimo nekaj drugače. Pojdimo na sprehod ob drugi uri, pojdimo v službo, trgovino ali šolo po drugi poti. Ko si ščetkamo zobe, to naredimo z drugo roko. Naredimo si drugačno pričesko. Odložimo brisačo drugače. Kupimo povsem drugačno hrano kot običajno. Pri tem bodimo čuječi.

Prisluhnimo glasbi

Zavrtimo si glasbo, ki izboljša naše razpoloženje. Zaplešimo.

Pogled navzgor

Ko hodimo, gledamo predse ali navzdol. Redko navzgor. Baje je dokazano, da nas, ko gledamo navzgor, hitreje preplavijo pozitivne misli. Doma si kaj damo na zgornje police, in to gledamo, ko hodimo zunaj, večkrat poglejmo navzgor, v nebo, krošnje dreves.

Iskanje dobrih stvari ali drugačen pogled

V slabih stvareh ali ob priložnostih, ki jih ne maramo, poskusimo najti nekaj dobrega. In se osredotočimo na to.

Poiščimo srečo v sebi

Dom si uredimo tako, da nas obdajajo stvari, ki nas poživijo, razveselijo, spomnijo na lepe trenutke. S stvarmi, ki so nam všeč. Rastline, slike, knjige.

Notranja oaza

Gre za ustvarjalno vizualizacijo – predstavljajmo si kraj, kjer bi najraje bili. Obala, hribi, osam­ljena koča sredi plaže ... Vajo izvajamo deset minut. Sprostila nas bo in pomirila.

To je le nekaj idej za dobro počutje, ki si ga lahko s pomočjo kognitivno vedenjskega načina ustvarimo sami prav vsak dan. Saj veste, najpametnejši in izredno redki ljudje niso tisti, ki dosegajo najboljše rezultate inteligenčnih testov, temveč tisti, ki poleg vseh težav in preprek, ki jih imajo, še vedno znajo uživati v življenju. Preprosto zato, ker znajo ravnati s težavami.

Besedilo: Lejla Kenda // Fotografija: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol