Thich Nhat Hanh: »Sedenje tu je kot sedenje na bodhijevem mestu.«

20. 3. 2018
Deli
Thich Nhat Hanh: »Sedenje tu je kot sedenje na bodhijevem mestu.« (foto: profimedia)
profimedia

Zenovski mojster Doc The pravi, da bi morali pri sedenju v meditaciji sedeti pokončno in si zamisliti: »Sedenje tu je kot sedenje na bodhijevem mestu.«

Na bodhijevem mestu je Buda dosegel razsvetljenje. Če lahko vsak postane buda in so bude vse neštete osebe, ki so dosegle razsvetljenje, potem so mnogi že sedeli prav na tem mestu, kjer sedim zdaj.

Sedenje na Budinem mestu prikliče srečo in pozorno sedenje samo po sebi pomeni, da postaneš buda. Pesnik Nguyen Cong Tru je doživel enako izkušnjo, ko je sedel na določeno mesto in nenadoma spoznal, da so prav tam sedeli številni drugi že pred davnimi časi in bodo tja prihajali sedet tudi v prihodnjih letih. Napisal je:

Na istem mestu, kjer sedim danes, so v preteklih časih sedeli predniki, čez tisoč let bodo tu sedeli zanamci. Kdo je pevec in kdo poslušalec?

To mesto in minute, ki jih je preživel tam, so postali vez z neskončnostjo.

Toda dejavni, zavzeti ljudje nimajo časa za lagodno preživljanje časa, sprehajanje po poteh ob zeleni travi in posedanje pod drevesi. Pripraviti morajo projekte, se posvetovati s sosedi, poskusiti razrešiti milijon težav; trdo delo jih čaka. Spoprijeti se je potrebno z vsemi vrstami nevšečnosti, vsak trenutek ostati osredotočen na delo, bister, pripravljen urediti stvari spretno in pametno.

Povsem upravičeno lahko vprašate: Kako naj torej vadimo pozornost?

Moj odgovor je: ostanite osredotočeni na delo, bodite zbrani in pripravljeni spretno in pametno razrešiti vsak položaj, v katerem se znajdete – to je pozornost.

Ni razloga, zakaj bi se morala pozornost kakorkoli razlikovati od osredotočanja na lastno delo, od vestnega in preudarnega ravnanja.

V trenutku, ko se s kom posvetujemo, ko razrešujemo težave in se ukvarjamo z življenjskimi izzivi, sta nujna mirno srce in samoobvladovanje, če želimo doseči dobre rezultate. To razume vsak. Če se ne obvladamo, ampak pustimo, da nas zajameta lastna nepotrpežljivost ali jeza, naše delo ne bo imelo nobene vrednosti več.

Pozornost je čudež, s katerim obvladamo sebe in se vrnemo nazaj k sebi. Zamislite si na primer čarovnika, ki razreže svoje telo na kose in jih postavi na različne konce – dlani pred sebe, roke na levo, noge za sebe – nato pa z neko čudežno močjo spusti krik, ki znova sestavi njegovo telo.

Pozornost je podobna: je čudež, ki lahko v hipu prikliče nazaj naš razpršeni um in ga povrne v celostnost, zato da lahko živimo vsako minuto življenja.

Za več branja!

Knjiga tedna: Thich Nhat Hanh: ČUDEŽ POZORNOSTI: TUKAJ

Zbirka Primula - Zakladnica brezčasnih modrosti: TUKAJ

Spletna knjigarna izBranih knjig: TUKAJ

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec