Thich Nhat Hanh: "Zdravljenje se začne, ko se nas dotakne energija sočutja in ljubezni!"

14. 2. 2018
Deli
Thich Nhat Hanh: "Zdravljenje se začne, ko se nas dotakne energija sočutja in ljubezni!" (foto: profimedia)
profimedia

Razumevanje je sad meditacije. Ko vadimo globok vpogled, usmerjen v osrčje stvarnosti, prejmemo pomoč, razumevanje in modrost, ki nas osvobodijo. Če nosite v sebi hudo bolečino, meditirajte.

Meditacija ni poskus pobega ali zanikanje navzočnosti bolečine, nasprotno, je neposreden pogled vanjo. Vaditi morate globok vpogled, usmerjen naravnost v naravo bolečine, za budiste smo namreč radost, a hkrati tudi bolečina; smo razumevanje, a tudi nevednost.

Meditacija ne pomeni, da se spremenimo v bojišče, kjer se bojujeta dve strani, kjer se dobro bori proti zlu. To ni budistična meditacija. Budistična meditacija temelji na načelu nedvojnosti. To pomeni, če smo pozornost, če smo ljubezen, potem smo tudi nevednost, potem smo tudi trpljenje in nobenega razloga ni, da bi kar koli potlačili. Če se seme jeze izrazi na ravni zavestnega uma, trenutnega zavedanja, pomeni, da je takšno seme tudi v globinah zavesti. Takrat začnemo trpeti.

Svoje trenutno zavedanje bi lahko primerjali s svojo dnevno sobo. Naloga osebe, ki meditira, ni pregnati ali zatreti navzočo energijo jeze, temveč privabiti drugo obliko energije, ki bo lahko oskrbela to jezo. Z uporabo metode pozornega dihanja lahko poskrbite, da v vas začne rasti seme te druge energije. Izrazila se bo v obliki energije, ki bo objela energijo jeze kot mati, ki v svoje naročje vzame otroka. Potem ostane le še nežnost, ni več nobenega upiranja ali zapostavljanja bolečine.

Namen prakticiranja pozornega dihanja je razviti to dragoceno energijo pozornosti in jo ohraniti. O tej energiji, ki nas razsvetljuje, smo že govorili.

Pozornost je kot svetloba, omogoča zbranost, da smo lahko resnično navzoči in da lahko pogledamo globoko v osrčje stvari. Iz tega globokega vpogleda se razvije globoko videnje, razumevanje. Pozornost nam prinese zbranost, razumevanje, ljubezen in svobodo.

Če ste kristjan, bi lahko tej energiji rekli Sveti Duh, energija, poslana od Boga. Kjer koli je navzoča, jo spremljajo tudi pozornost, razumevanje, ljubezen in sočutje. Njena moč zdravi. Ker Jezus pooseblja to energijo, lahko s svojim dotikom ozdravi vsakogar. Ko se Jezus dotakne ljudi, se jih dotakne z energijo Svetega Duha. Ne ozdravi nas dotik njegovih oblačil.

Rekli bi lahko, da se zdravljenje začne, ko se nas dotakne energija sočutja in ljubezni.

V budizmu pravimo, da je pozornost Budova energija. Seme pozornosti je mali Buda znotraj nas. To dragoceno seme je lahko zakopano zelo globoko, pod številnimi plastmi trpljenja in nevednosti. Začnemo tako, da ga poiščemo in se ga dotaknemo.

Vsi vemo, da prav vsak od nas v sebi nosi to dragoceno seme. Ko pijete vodo, je pozornost navzoča, če se zavedate dejstva, da pijete vodo. Pozornost je energija, ki nam omogoči, da se zavedamo dogajanja v sedanjem trenutku. Ko vdihujete in se zavedate tega, je pozornost navzoča.

Pozornost je zmeraj pozornost na nekaj. Če ste jezni in se tega zavedate, pomeni, da ste pozorni. Jeza je ena vrsta energije, pozornost pa druga. Ta druga vrsta nastane zato, da bi poskrbela za prvo, tako kot mati poskrbi za svojega otroka.

    

Z dovoljenjem založbe Primus smo celotno poglavje Energija pozornosti povzeli iz knjige RESNIČNA LJUBEZEN, Thich Nhat Hanh.

Za več branja!

Zbirka Primula - Zakladnica brezčasnih modrosti: TUKAJ

Spletna knjigarna izBranih knjig: www.primus.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord