Ustanovitelja Hildegardine klinike s knjigo o starodavni umetnosti zdravljenja

21. 1. 2018 | Vir: Jana
Deli
Ustanovitelja Hildegardine klinike s knjigo o starodavni umetnosti zdravljenja (foto: Maja Smrke Humar)
Maja Smrke Humar

Raziskovalca, poznavalca in izvajalca tradicionalne evropske medicine Veronika in mag. Uroš Plantan sta pred kratkim izdala knjigo z naslovom Starodavna umetnost zdravljenja – Tradicionalna evropska medicina, ki prinaša nova znanja in poglede na bolezni in zdravljenje.

V knjigi sta zapisala znanje, ki sta ga zbirala več let in ki sta ga preizkusila tudi v praksi. »Starodavna znanja so naju tako navdušila, predvsem Hildegardina modrost, Paracelsus, Mesmer in številni drugi, da sva želela to deliti z drugimi. Veliko predavanj je bilo za nama in na vsakem so naju udeleženci spraševali, zakaj ne napiševa knjige. Nekateri so prihajali tudi večkrat poslušat isto temo in vedno so želeli knjigo. To naju je prepričalo, da sva se odločila napisati in izdati knjigo v samozaložbi. Želela sva napisati malce drugačno knjigo, zato sva iz lastnih izkušenj zbrala povezave med čustvi in boleznimi. V Hildegardinih zapisih sva našla čudovite modrosti o nastanku čustev in kaj se potem zgodi v telesu. In vedno je najina praksa to potrdila. Pri opisu rastlin in njihovi uporabi pa sva zbrala stara znanja o uporabi zdravilnih rastlin in sodobna dognanja. Ozrla sva se tudi na kitajsko fitoterapijo, ki je glede raziskav in uporabe rastlin daleč pred vsemi. V knjigi sva predstavila tudi najboljše rastline pri določenih boleznih, ker so nama ljudje na predavanjih večkrat potarnali, da iz raznih zeliščarskih knjig težko izberejo rastline zase.«

Modrost Hildegarde iz Bingna

V Ljubljani sta ustanovila Hildegardino kliniko, ki ima ime po znameniti Hildegardi iz Bingna, zdravnici, znanstvenici, glasbenici, učiteljici, arhitektki, filozofinji. Veronika in mag. Uroš Plantan pravita, da je njeno znanje neprecenljivo: »Modrosti, ki jih je zapisala, veljajo še danes. Sveta Hildegarda je napisala nastanek vsega, torej genezo, napisala je vse o delovanju duše, o delovanju človeškega telesa in pravzaprav vsega, kar je. Nam so najbolj poznani njeni recepti o uporabi zdravilnih rastlin, vendar je v svojih delih opisala tudi uporabo kamnov, živali, vode in veliko več. Za vsako rastlino, kamen ali drugo je napisala, kakšen učinek ima na telo, ali je rastlina topla, hladna, in kaj se bo zgodilo v telesu, če nekaj pojemo. Toda uporaba rastlin oziroma zdravil je le del njenega zdravljenja. Pomembnejše je namreč razumeti njene modrosti, ko piše o delovanju duše, o dušnih močeh, o enosti in o polarnosti, razložila je mikrokozmos in makrokozmos, odslikavo človeka v celem stvarstvu. V svojih zapisih jasno pove, zakaj zbolimo, kaj se takrat zgodi v nas in kako lahko ozdravimo. Pa še nekaj je zelo pomembno, Hildegarda je bila zdravnica, nuna, skladateljica, arhitektka (narisala je načrt samostana, ki ga je zgradila) in seveda vizionarka. Vse, kar je zapisala, je dobila v obliki vizij od Boga, zato je to znanje sveto in v tem se bistveno razlikuje od vseh drugih v času, ki so znanje za zdravljenje, recimo o rastlinah, zbirali in iskali med ljudstvom ali po samostanih ali preizkušali sami. Zaradi tega je ne moremo uvrstiti med ljudske zdravilce, še manj pa med naturopate, kot jo nekateri poskušajo predstaviti. Njeno znanje in zdravila so delovala nekoč in delujejo še danes.«

Hildegardino kliniko sta ustanovila, ker sta začutila klic, da širita starodavno modrost, predvsem Hildegardino, da iskreno pomagata bolnim in da hodita po poti resnice in dobrote. V decembru sta izdala prvo Glasilo Zveze prijateljev Hildegarde: Hildegardine vrstice modrosti, ki jih bo lahko dobil vsak, ki ga zanima to znanje in se bo lahko tudi včlanil v Zvezo prijateljev Hildegarde. Ob tej priložnosti sta organizirala dogodek z brezplačnim predavanjem in pokušino Hildegardinih zdravilnih napitkov.

Zdravljenje z močmi duše

Na Hildegardini kliniki pri zdravljenju uporabljajo zdravila, izdelana po starodavnem postopku, natančno tako, kot jih je pred skoraj tisoč leti izdelovala Hildegarda in pred 500 leti Paracelsus. Veronika in mag. Uroš Plantan poudarjata, da se šele takrat, ko vemo za vzrok bolezni ali bolečin, lahko začne resnično zdravljenje.

»Ko nekdo pride do naju, najprej ugotovimo vzrok, ki je pripeljal do bolezni. Vsi starodavni velikani tradicionalne evropske medicine so napisali, da lahko ozdravimo šele, ko ugotovimo vzrok. To je bistven korak. Gre za vpogled v dušo bolnega. Mi sami določenih stvari ne moremo videti pri sebi ali jih nočemo. Ni pomembno zakaj, tako je. Včasih zgolj to prinese vidno izboljšanje, kar naju vedno znova preseneti. Hildegardina psihoterapija je edina terapija, ki doseže dušo, zato lahko pozdravimo vse bolezni. Vodi nas po poti resnice, dobrote in delovanja vseh moči duše v izjemni harmoniji. Ko trpi duša, trpi telo. Zato zdravljenje telesa ne more pozdraviti nobene bolezni. Ko poskušamo odpraviti simptome, ki se kažejo na telesu, duša vedno pošlje novo sporočilo, velikokrat v obliki še hujše bolezni. Seveda potem predlagava določene tehnike, Hildegardina zdravila, pripravke, narejene po izvorni, skoraj tisoč let stari recepturi in njena priporočila o zdravilni prehrani.«

Velik poudarek pri njunem zdravljenju je pogled v dušo, kjer so doma tudi naša čustva. '»Hildegarda pravi, da moramo krepiti dobre lastnosti in teh je 35. Tukaj gre za zdravljenje z močmi duše, za psihoterapijo. Midva sva jo poimenovala Hildegardina psihoterapija in jo uporabljava pri zdravljenju. Začela sva jo tudi učiti. Čustev se namreč ne da ne počistiti ne izbrisati. S krepitvijo dobrih lastnosti, poznavanjem delovanja duše, z modrostjo prepoznavanja svojih čustev, njihovega izvora in sprejemanjem se slaba čustva preobrazijo v dobra.«

Ko trpi duša, trpi telo

Prav tako ima pri njunem zdravljenju pomembno vlogo moč rastlin, fitoterapija. »Ukvarjanje z dušo ni preprosto, sploh takrat, ko nekdo zboli za hudo boleznijo. Takrat doživimo šok in težko razumsko razmišljamo. Hildegarda je celo napisala, da takrat, ko zbolimo, izvemo za bolezen, se zgodi v človeku kaos in ne zmore  več jasno razmišljati, duša se pripravlja na odhod. Če pa zmoremo spet zbistriti svoje misli in občutenja, duša ostane in človek ozdravi. To so tiste čudežne ozdravitve, o katerih se toliko piše in govori. Rastline so v tem času potrebne kaosa, da lajšamo simptome, so pa le začasna rešitev, če ne odpravimo vzroka, zato se tudi veliko bolezni vrne po številnih letih. Hildegardini recepti so tukaj nadvse koristni, saj so preizkušeni.«

Prehrana

Veronika in mag. Uroš Plantan pravita, da je to področje danes zelo kaotično. »Toliko nasvetov o prehrani, ki so popolnoma zgrešeni. Danes vse izhaja iz tega, da moramo biti lepi, vitki in zdravi, sicer je z nami nekaj narobe. Prav to pa vodi v velike težave. Vsi se danes ukvarjajo le s prehrano, ki sploh nima takšnega pomena, kot želijo prikazati svetovalci. Velikokrat pridejo k nama ljudje s hudimi boleznimi, tudi z rakom, ki so jedli samo zdravo hrano, brez mesa, veliko sadja, se popolnoma izčrpali z različnimi zelenjavnimi in sadnimi sokovi ter razočarani sprašujejo, zakaj so zboleli in zakaj po teh strašnih dietah niso ozdraveli. Težko je danes dopovedati ljudem, da smo zelo različni in da ni vse za vsakogar. Predvsem pa vse tradicionalne medicine priporočajo hrano glede na njen učinek, ali greje ali hladi telo. Ni normalno, da pojemo kilograme pomaranč, ki zelo ohladijo naše telo v obdobju, ko razsajajo prehladi. Zdaj uživajmo hrano, ki greje. Hildegarda je priporočala predvsem kuhano hrano, veliko zabeljene zelene solate s piro, tople začimbe. Izogibati bi se morali kuhinjskim strupom: jagodam, breskvam, slivam in poru, zato se nama dvignejo lasje, ko se svetovalci za prehrano sklicujejo na kitajsko medicino in priporočajo sadne in zeliščne napitke že za zajtrk. Tudi kitajska medicina ima podobne poglede na prehrano kot Hildegarda.«.

Besedilo: Danaja Lorenčič // Fotografije: 

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju