Vnuk Mahatme Gandhija o tem, kako ukrotimo jezo

3. 2. 2018 | Vir: Jana
Deli
Vnuk Mahatme Gandhija o tem, kako ukrotimo jezo (foto: profimedia)
profimedia

Arun Gandi je dve leti živel s svojim dedkom, slavnim indijskim voditeljem Mahatmo Gandijem. Slednji ga je naučil marsičesa, tudi tega, kako občutke jeze spremeniti v nekaj dobrega.

Jeza kot gorivo za spremembo

Dedek je Arunu pri 12 letih dejal: »Jeza je dobra. Sam se vsak dan jezim.« In nadaljeval, da je jeza za človeka to, kar je gorivo za avtomobil. Jeza te podžiga, da greš naprej, na bolje. Če ne bi bilo jeze, se ne bi premaknili, ne bi dosegli želenega izziva. S tem čustvom znamo ločiti, kaj je prav in kaj ne. Namesto da jezo potlačite, raje uvidite, da se za tem skriva dejstvo, da je nekaj narobe in da morate to rešiti. Ključ je spoznanje, da jezo obrnete v svoje dobro.

Ne obračajte se stran od ljudi, ki vam poskušajo povedati, da stvari ne delate prav. Ozkoglednost je velikokrat lahko pravo gojišče jeze. Ded je Arunu dejal, naj bo njegov um kot soba z mnogo okni, v kateri stalno pihlja veter, noben pa ni prevladujoč. »Podarili si boste darilo, če izberete, da boste na stvari pogledali s širšega zornega kota, iščite skupne točke, ne razlik,« je dejal Mahatma Gandi.

Vadite vsak dan

Da se bo lažje spoprijemal z napadi jeze, je dedek Arunu svetoval, da mora vsak dan delati vaje. Tako naj bi se deček vsak dan usedel v sobo, v kateri je imel mir, in se uril v koncentraciji. Minuto ali več naj bi si zamišljal neki predmet in zaprl oči. Dlje časa ko človek ohranja misel na predmet, bolj je sposoben imeti nadzor nad svojimi mislimi.

Objemite mir

Arun se spominja, da si je dedek prizadeval, da bi ljudje prepoznali pomembnost nenasilja, in ne zgolj izogibanja fizični agresiji. Dedek je živel v skladu s petimi stebri nenasilja: spoštovanje, razumevanje, sprejemanje, hvaležnost, in sočutje. Poskušajte v svoj vsakdanjik vnesti čim več teh vrednot in videli boste, da boste ob pomoči ljudem in svetu bolj mirni in se boste redkeje jezili.

jeza

Povzeto iz knjige Arun Gandi, Darilo jeze.

pripravila: Mina Jereb // fotografije: Shutterstock, PR-gradivo

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord