Zapuščina starodavnih Majev - ko je bilo fizično in duhovno ENO!

18. 9. 2017 | Vir: Jana
Deli
Zapuščina starodavnih Majev - ko je bilo fizično in duhovno ENO! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

O Majih, njihovi civilizaciji, življenju in ritualih, ki še vedno ostajajo zaviti v tančico skrivnosti, smo se pogovarjali z Maginjo Blinkito, dolgoletno raziskovalko starodavne majevske modrosti.

Strah pred koncem sveta leta 2012 je bil odveč. To leto je v majevskem koledarju označevalo le konec enega velikega cikla in začetek novega. Maji namreč nikoli niso rekli, da se bo svet kot planet končal, ampak da se bo pojavila nova resničnost. Ker pa je bila večina prostrane majevske knjižnice s španskim zavojevanjem uničena, resnica ostaja zavita v tančice skrivnosti.

Nekoč se je majevska civilizacija razprostirala po celotni Srednji Ameriki, danes pa večina avtohtonih Majev živi večinoma na območju Jukatana v Mehiki, Gvatemali, Ekvadorju in Hondurasu. Samo v Gvatemali jih živi več kot osem milijonov, kjer nimajo pravega mesta v družbi, so zapostavljena skupina s kratenimi pravicami. Čeprav pogosto zasledimo, da je majevska civilizacija izginila, je to daleč od resnice.

Z Maginjo Blikinto sva se pogovarjali ob vonju lesa palo santo, ki prostoru da posebno energijo, zato ga šamani radi uporabljajo. Pove, da je v nekem trenutku dobila nalogo očistiti svoje telo, da bo lahko pomagala drugim. Imela je preveč kilogramov, in ko se jih je leta 1999 odločila oklestiti, se je njeno življenje začelo spreminjati. Odločila se je in postala vitka, se odklopila od preteklosti in se priklopila na prihodnost. Sledilo je seznanjanje z majevskim koledarjem tzolkin, ki se ji je zdel izjemno zanimiv, saj pri nas tega znanja še ni bilo.

Majevski koledar

»Majevska najpomembnejša zapuščina je sveti koledar tzolkin, ki je eden izmed 22 koledarjev in hkrati osnova zanje, govori o našem devetmesečnem popotovanju v maternici kreacije (nosečniški cikel). Razkriva, katera starodavna energija smo, od kod prihajamo, kdo smo in kam gremo, kar je seveda v tem hitrem času še kako pomembno vedeti in tudi udejanjiti,« razlaga Blinkita. »Mi sami si izberemo stopnjo zavesti, svoja poslanstva, določene energije in vse to je zapisano v našem znamenju.« Majevski koledar je sestavljen iz 260-dnevnega cikla, ki ga sestavlja 13 števil in 20 znakov. »13 pomeni tudi 13 glavnih sklepov v telesu, 20 znamenj pa je povezanih z našimi prsti rok in nog.

Maji so ta zapis ohranili do danes, bili so njegovi varuhi, a te naravne cikle so uporabljala tudi druga ljudstva. In če ta koledar zapišemo v matriki, se koledar izpiše kot DNK,« pove Blinkita. »Če sledimo starodavnim zapisom, aktiviramo svoj DNK in imamo možnost samoozdravitve. 20 znamenj pomeni tudi 20 korakov zavesti, ki je povezanih s soncem, in 13 števil je 13 korakov, povezanih z luno.« V današnjem modernem svetu le redki praznujejo svoj devetmesečni rojstni dan, saj smo večinoma naravnani na svoj solarni rojstni dan.

A devetmesečni cikel je pravzaprav zelo pomemben: starodavni Maji so bili prepričani, da z našim počutjem, mislimi in delovanjem na svoj devetmesečni rojstni dan (ta se po gregorijanskem koledarju vedno zgodi na različne dneve), tlakujemo svojo usodo za naslednjih devet mesecev. Na prvi pogled se zdi koledar zapleten sistem, saj je sestavljen iz sličic, ki predstavljajo specifičen jezik. Ko se tega jezika naučimo in usvojimo simbole, natančno vemo, kateri dan je in kaj dan prinaša. V nasprotju z gregorijanskim koledarjem, ki nas uči, da je čas linearen, nam proučevanje majevskega koledarja pokaže, da je čas v bistvu krožnospiralen. Maji so bili prepričani, da se bo to, kar se je zgodilo nekoč, ponovno zgodilo. »Leta 2012 smo vstopili v cikel razsvetljenja in prebujenja, zato se tudi naše misli danes toliko hitreje manifestirajo, vrhunec pa bo čez sedem tisoč let.

Laži prihajajo v svetlobo in nove resnice zavzemajo mesto. Ljudje se prebujajo iz ignorance in jemljejo svoje moči nazaj,« strastno pove Blinkita. In nadaljuje: »Vedeti moramo, da so bili Maji le varuhi tega koledarja, da ta koledar dejansko prihaja že iz časa pred Maji in iz osončja Plejade. Svet je postavljen na glavo. Kar je narobe, je prav. Tako so Maji napovedali padec te zlagane, umetne civilizacije in vrnitev k naravi.

Zato je tako pomembno, da se znova uglasimo z naravnimi cikli, ki so jih starodavni Maji nekoč upodobili v svojih koledarjih.« V 14 letih, kar se ukvarja s proučevanjem starodavnih Majev, je Maginja Blinkita odkrila marsikaj. Srečala se je z avtentičnimi šamani, med njimi z donom Alejandrom Cirilom Perezem in tatom Pedrom Cruzom, ki je leta 2011 tudi na njeno povabilo obiskal prvič Slovenijo in vodil tridnevno sveto ceremonijo. Učila se je pri dr. Rositi Arvigo, ki je bila več let desna roka dona Elijia Pantija, enega poslednjih majevskih zdravilcev. Čeprav ni znal ne brati in ne pisati, je poznal več kot 500 zdravilnih rastlih deževnega gozda Belizeja in Gvatemale, njihove indikacije in kontraindikacije ter tradicionalno uporabo.

Majevska masaža

Vse do danes se je ohranila tudi majevska abdominalna masaža ali masaža trebuha, ki naslavlja prebavne in reproduktivne organe. V današnjem modernem svetu ima več kot 80 % žensk premaknjeno ali zamaknjeno maternico, več kot 70 % žensk težave z zanositvijo in donositvijo ter naravnim porodom, več kot 80 % moških težave s prostato in več kot 80 % ljudi težave s prebavo. Ta starodavna masažna tehnika lajša prebavne težave, naslavlja maternico in prostato, tako poskrbi za plodnost, poveča možnost naravne oploditve, podpira zdravo nosečnost in naravni porod. »Če maternica ni v svojem ravnotežju, potem tudi ženska ni v harmoniji. Ko postavimo maternico nazaj na njeno mesto, se uravnotežimo in opolnomočimo. In kot je rad povedal don Elijio Panti: Maternica predstavlja druge možgane ženske,« še razlaga Maginja Blinkita.

Majevski rituali

Maginja Blinkita je Gvatemalo obiskala s tatom Pedrom Cruzom, ki jo je posvetil v belo jaguarko in ji predal sveta semena za napovedovanje. »Na svetu nas je zelo malo, ki nismo Maji in imamo ta semena, s katerimi lahko delamo. Majevske ceremonije lahko trajajo zelo dolgo, saj v spiritualnem svetu nimamo ure,« se pošali Maginja Blinkita. »Pripravimo sveto mesto za prižig svetega ognja. Mati Zemlji in svetemu ognju darujemo darila, kot so sladkor, različna semena, čokolada, sveti les palo santo, kopal in druga kadila, naravne svečke ...

Medtem pa prosimo za očiščenje, zdravljenje, odpuščanje, za svetlo prihodnost, blagostanje, ljubezen, zdravje, mir. Prižgemo sveti ogenj in odpremo sveti prostor z invokacijo smeri neba in pripadajočimi energijami, spiriti, zavestjo. Lahko invociramo 260 tzolkin energij, kličemo vsako družino 13 energij v sveti prostor, da nas podprejo, blagoslovijo in zaščitijo, ter darujemo sveta kakavova semena, ki so nekoč Majem predstavljala denar, svetemu ognju. Takšna ceremonija lahko traja tudi več ur, saj vsako družino, energijo oz. zavest nagovorimo in iskreno spregovorimo. Vsak dan lahko naredimo določeno iniciacijo, ki je odvisna od energije dneva, ki je lahko kratka, nekajminutna, ali dolga več ur.«

Dan najinega pogovora je bil odličen za čiščenje in odpravo zamer in za izboljšanje odnosov. Lahko prižgemo kakšno svečko ali kadilo, lahko spregovorimo na glas ali zapišemo stvari, če si vzamemo čas. Tudi Maji niso ločevali fizičnega od spiritualnega, vse je bilo eno. »Z rituali lahko dosežemo dobro počutje, dvignemo raven energije, razpoloženje, očistimo stare zamere, spustimo navezanosti ... A vedeti moramo, da dokler se bomo trudili 'umetno' ustvarjati magijo, se ta ne bo zgodila. Ko samo smo, kar resnično smo, se začnejo dogajati čudovite stari.« Če bi bolje poznali starodavna izročila, kakršno je majevsko, bi lahko tudi bolje poznali sebe. In kot pravi Blinkita, »če posameznik ne pozna svoje tzolkin, torej majevske energije, potem je izgubljen v etru kozmosa. Če pogledamo današnjo civilizacijo, vsi nekaj iščemo, menjamo službe in družbe, partnerje, terapevte, a na koncu spoznamo, da pravzaprav iščemo sami sebe in se sprašujemo, kdo sem, zakaj sem tukaj, kaj je moje poslanstvo in kam grem.«

Besedilo: Polona Prešeren
Fotografije: Shutterstock, osebni arhiv Maginje Blinkite

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju