Ana ponovno blestela na Slovenskem Opernbalu v Rogaški Slatini!

29. 7. 2015
Deli

Ana se je v noči iz sobote na nedeljo v vsem svojem sijaju znova "vrtela" v eni najlepših in najbolj akustičnih dvoran v Evropi, v Kristalni dvorani Grand hotela Rogaška. Vse v skladu s 180-letno tradicijo.

Program prireditve, katere organizator je Rotary Club Ljubljana Emona se je v skladu s 180-letno tradicijo začel natančno ob 19 uri. Ob najavi vsakega gosta posebej so gostje svečano, ob pozdravnih taktih orkestra Akord z balkona dvorane, vstopali v dvorano. Ob 20 uri se je prireditev ob osmih udarcih gonga slovesno začela. Sledile so fanfare in vstop 20 natakarjev s prvim krožnikom Aninega svečanega menuja, ki ga je pripravila slovenska mladinska kuharska reprezentanca pod vodstvom kuharskega mojstra Borut Jakiča, nosilca najvišjih kuharskih priznanj doma in v tujini. Rdeča nit letošnjega menuje je bilo kulinarično in enološko popotovanje po 180 letni zgodovini Aninih plesov.

Program je povezovala Helena Pirc.

Sozvočje glasbe, kulinarike in enologije

Ves čas večerje je bilo z balkona dvorane slišati zvoke ubranih klasičnih uspešnic orkestra Akord, ki so zaokrožili celovitost vrhunske pripovedi glasbe, enologije in kulinarike v dvorani. Ob 22 uri sta se kot prva ob zvokih Aninega plesnega orkestra na plesišču zavrtela plesni mojster Zoran Kljun in slovenska ambasadorka plesa Nika Kljun. Plesni orkester je z Nušo Derenda goste zabaval do zgodnjih jutranjih ur.

Priložnost za mlade obetavne glasbenike

Tudi letos, kot vedno do sedaj je Anin ples poskrbel za uveljavitev mladih, nadarjenih slovenskih umetniških upov. Kulturni program so zaznamovala imena, ki s predanim delom in razkošnim talentom že nizajo uspeh za uspehom tako doma kot v tujini. To so bili:

  • sopranistka Jerica Steklasa in tenorist David Jagodic
  • klarinetist Goran Bojčevski
  • pianistka Katja Sinkovič

Pridružili so se jim še prvak baleta Milan Rus, prva solistka baleta Brankica Mandić in prvi solist baleta Igor Pastor, vsi člani baletnega ansambla Beograjskega narodnega gledališča.

Polnočna napitnica in tradicionalni ognjemet

Po tradicionalni napitnici iz Traviate sopranistke Jerice Steklasa in tenorista Davida Jagodic, ki so jo gostje, ob nazdravljanju z vrhunsko penino Istenič, poslušali pred polnočjo z balkona dvorane in po 12 polnočnih udarcih gonga, je Zdraviliški park pred Grand hotelom Rogaška razsvetlil tradicionalni ognjemet. V novo jutro pa so udeležence plesa in zunanje opazovalce po taktih Quarteta Bojčevski z novim AUDI Q7 popeljali baletniki Beograjskega narodnega gledališča.

Letošnji dobrodelni prispevek namenjen zbiranju sredstev s katerimi bo Rotary klub Ljubljana Emona na letovanje poslal 48 otrok iz socialno ogroženih družin.

Podelil ga je predstavnik generalnega pokrovitelja prireditve, gen dir. Porsche Slovenija gospod Heinz Slezak.

Darilo za vse Ane, ki bodo prisotne na Aninem plesu

Kristalni dvorani se je letos zavrtelo 110 gostov, ki so s sabo domov poleg daril generalnega pokrovitelja AUDI, kot vedno odnesli tudi spominske Anine kozarce iz Steklarne Rogaška Slatina in vrhunske izdelke Kozmetike Afrodita. Vse prisotne Ane pa so bile na prireditvi že po tradiciji deležne posebne pozornosti. Letos jih je s posenim darilom obdaril Zlartarj-juvelir Valentina Batalak iz Rogaške Slatine.

Rogaška Slatina vrača nekdanji sijaj

Letošnji Anin ples je bil vrhunec kulturnih prireditev v okviru Poletja z Ano v Grand Hotelu Rogaška.

Nedvomno je, da Anin ples s svojo 180 letno tradicijo postaja najodmevnejša in najbolj unikatna plesno zabavna prireditev v Sloveniji in tako kot je to bilo že v 19. stoletju, tudi ena najboljših tovrstnih prireditev v tem delu Evrope.

Prvi pisani vir o Aninem plesu že leta 1835 ...

Prvi Anin ples že pred 180 leti ....

  • Sv. Ana, ki goduje 26. julija, je med ljudmi ena najbolj priljubljenih svetnic katoliškega sveta. Od nekdaj je zaščitnica deklet, žena in vdov. V začetku 19. stoletja je postala sv. Ana zaščitnica Rogaške Slatine. Takratni lastniki zdravilišča so leta 1804 zgradili novo kapelico, ki so jo posvetili sv. Ani. Kult Marijine matere, zaščitnice žena in deklet, je povsem ustrezal naravi kraja. Brez dvoma tudi zaradi tega, ker je že takrat evropsko znano zdravilišče slovelo kot dolina zdravja in lepote naravnega okolja ter tudi po privlačnosti njegovih obiskovalk, ki so zdravilišču samo še potrjevale pečat posebnosti. Prav njim v čast so najverjetneje že od začetka 19. stoletja dalje začeli prirejati Anin ples, kar potrjuje tudi novela Der Annaball (Anin ples) takratnega gimnazijskega profesorja iz Celja Johanna Gabriela Seidla, ki je bila objavljena l. 1835 v knjižici z naslovom "Gedenke mein" (Moji spomini) in ki podrobno opisuje ljubezensko zgodbo pevke Anne Muller in barona Edvarda von Althofa in čar takratnih Aninih plesov. V času Avstro-Ogrske monarhije je Anin ples potem postal ena najbolj prestižnih tovrstnih prireditev v tem delu Evrope. Svoj prestižni in humanitarni značaj je ohranil tudi v letih med prvo in drugo svetovno vojno. Plesno tradicijo je žal prekinila vojna vihra 1941. leta. Z rojstvom Slovenije kot samostojne države pa je bila tradicija prirejanja Aninih plesov v Rogaški Slatini leta 1992 znova obujena.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju