Arne Hendriks, ki je sam visok skoraj dva metra, utemeljuje trend višanja populacije na globalni ravni z dostopom do bolj kvalitetne hrane, zdravil, boljšimi higienskimi in življenskimi pogoji bivanja. Vendar je mnenja, da višina danes predstavlja breme tako za nas same kot za planet.
Zato ponuja kar nekaj konceptualnih načinov, ki bi preusmerili omenjeni trend.
- 'S 50 cm bi potrebovali le 2-5% sedanjih virov', izpostavlja Hendriks. 'Če je 20. stoletje temeljilo na rasti, bi 21. morda lahko na pomanjševanju.'
Njegov predlog za dosego 'teoretičnega cilja' univerzalne višine 50 cm vključuje eliksir, ki podpira počasnejšo rast, in genetski rastni ekperiment z ribo cebrica (zebrafish).
Kljub možnim pomanjkljivostim ideje, kot je npr. 'velikost možganov, ki ne bi bili dosti večji od oreha', Hendriks meni, da bi pomanjševanje omogočilo celotni svetovni populaciji naselitev v šest največjih metropol, ostala področja pa bi tako lahko ostala na voljo za kmetovanje. Uporabljala bi se le obnovljiva energija in 'en piščanec bi nahranil sto ljudi'.
Hendriks skupaj s sodelavci v okviru projekta 'Neverjetno skrčen človek' pripravlja razstave, raziskovalne delavnice, vzpostavili pa so tudi t.i. neproporcionalno restavracijo, v kateri strežejo količino hrane prilagojene 50 cm visokim gostom prihodnosti. V Pekingu je Hendriks organiziral zabavo, na kateri so slavili laktozno intoleranco, saj nezmožnost prebave mleka pripomore k počasnejši rasti.
Projekt je na Nizozemskem tednu oblikovanja leta 2013 prejel nagrado v kategoriji Future Concepts z utemeljitvijo, da je 'projekt uprizorjen s toliko vneme, da ne preostane drugega, kot da idejo vzamemo resno.'
- 'Neverjetno skrčen človek' je spekulativni projekt, ki raziskuje možnosti pomanjševanja človeške vrste, da bi bolje odgovarjali pogojem na zemlji.
Sprva se zdi ideja absurdna, vendar prav nič bolj kot iracionalno sprejemanje dejstva, da se človeška vrsta še kar viša. Že zdavnaj smo namreč prešli mejo zdravega. (vir avtor in prispevek na Deezen)
O Arneju Hendriksu:
- Arne Hendriks je v Amsterdamu živeči umetnik, raziskovalec in zgodovinar, magister umetnosti na Univerzi v Amsterdamu. Uči na Tehnični univerzi v Eindhovenu, na oddelku Next Nature, ki se ukvarja z raziskovanjem implikacij nanotehnologije. Njegovo delo odkriva pozitivne transformativne moči ustvarjalnih impulzov in pomembnost svobodnih znanstvenih raziskav. V predstavljeni raziskavi spekulativnega oblikovanja se neznano in znano kontinuirano izmenjujeta z namenom provokacije konfliktnih perspektiv, ki govorijo o radikalnosti vsakdanje izkušnje in poznavanju radikalnih intervencij. Je velik zagovornik transparentosti informacij in aktiven udeleženec gibanja odprtega oblikovanja (open-design). Njegovo delo vključuje projekte kot so Instructables Restaurants - prvo open-source restavracijo na svetu, Hacking Ikea, The Repair Manifesto in The Academy of Work.
Info o razstavi, predavanju in otvoritvi!
Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
Predavanje in otvoritev: torek, 17. marec 2015, ob 20h
Razstava: 17. 3. – 10. 4. 2015
Razstavo podpira Ministrstvo za kulturo RS.
Galerija Kapelica je članica Asociacije, društva nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih