Bear Grylls preverja: Je v nas še dovolj nagona za preživetje?

19. 2. 2016
Deli

Bear Grylls, najbolj znani svetovni pustolovec in strokovnjak za preživetje v divjini, se vrača na Discovery Channel z drugo sezono serije Otok z Bearom Gryllsom. Se­rija bo prvič na sporedu 22. februarja, potem pa vsak ponedeljek ob 22.00.

Vsi smo se že kdaj vprašali, ali bi preživeli na samotnem otoku. Kako pa se ljudje znajdemo, če smo v boj za preživetje resnično primorani, je vprašanje, ki je vodilo producente pri ustvarjanju serije Otok z Bearom Gryllsom. Bear je za drugo sezo­no izbral 14 žensk in 14 moških iz vseh slojev britanske družbe, jim odvzel vse do­brine civilizacije in jih pustil na samotnem otoku sredi Tihega oceana celih 6 ted­nov. Vsaka od skupin bo morala biti povsem samozadostna, tudi kamera bo v nji­hovih rokah, medtem ko bodo za preživetje iskali hrano, vodo in zavetišče. Pri sebi bodo imeli samo nekaj osnovnega orodja in na sebi oblačila, v katerih so prispeli. Bodo premogli dovolj samoohranitvenega nagona in sposobnosti, da preživijo, tudi ko jih okoliščine priženejo do skrajnih meja? Že res, da so vsi izbrani otoki na pog­led rajski, a njihova notranjost zna biti pravi pekel. Bodo kandidati, prikrajšani za vse razkošje sodobnosti, pokazali dovolj psihične moči in telesne vzdržljivosti za preživetje?

Tako ženske kot moški 21. stoletja se praviloma distanciramo od svojih lovsko-nabiralskih korenin. V svetu, ki je vedno bolj obseden z materialnim bogastvom, se ljudje tudi pri vsakdanjih rečeh bolj kot kadar koli prej zanašamo na tehnologijo in najrazličnejše pametne napravice. Posledica strahovitega tehnološkega na­predka je izguba ročnih in drugih spretnosti, ki so se nekdaj odlično prenašale iz generacije v generacijo. Ko pa ostanemo brez udobja sodobnega sveta in se sooči­mo z vso krutostjo narave, koliko si pri boju za preživetje lahko pomagamo z veščinami in dovzetnostjo, ki jo imamo kot domorodci 21. stoletja? Smo ohranili dovolj primarnega nagona, ki nas bo ubranil pred izumrtjem? Serija se posveča predvsem reakcijam ljudi, ki se morajo, po tem ko so jim odvzete vse samoumev­nosti tega sveta, spopasti sami s seboj in resničnostjo lastnega obstoja. Skozi ce­loten proces se posamezniki vedno bolj povezujejo s svojim bistvom, ki je edino še oprijemljivo in močno.

Otok z Bearom Gryllsom – dve seriji v eni

V tem edinstvenem družbenem eksperimentu bo vsaka otoška skupnost sestavlje­na zgolj iz pripadnikov enega spola. En otok bodo nastanile ženske, drugega moš­ki. Skupini se nikoli ne bosta srečali, z vsemi izzivi se bosta soočali sočasno, na istem otočju in v enakih vremenskih pogojih. Ženska skupina bo nastanjena na otoku Gibraleon, moška bo na San Telmu. Obe strani se bosta hkrati snemali in bosta potem hkrati predvajani na programu.

Bearova vloga

Bearova vloga je ključna – on je pripovedovalec in nadzornik eksperimenta na o­beh otokih. On je tisti, ki bo kandidatom na začetku predstavil osnovne tehnike preživetja in tisti, ki bo skupini povedel do njihovega novega doma. Potem ko bo moške in ženske pustil na otokih, Bear več ne bo posegal v njihov vsakdan ali ka­kor koli drugače vplival na njihovo izkušnjo.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču