Dele Evrope bo zajel vročinski val, stroka svari pred nevarnostjo vočinskih udarov!

26. 6. 2019 | Vir: STA
Deli
Dele Evrope bo zajel vročinski val, stroka svari pred nevarnostjo vočinskih udarov! (foto: profimedia)
profimedia

Temperature v nekaterih državah Evrope se bodo v naslednjih dneh približale rekordno visokim vrednostim. V delih Nemčije, Francije, Italije in Španije bo temperatura predvidoma presegla 40 stopinj Celzija, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V Sloveniji bo vročina dosegla vrhunec, med 34 in 37 stopinj Celzija, v četrtek.
V Nemčiji vrhunec vročinskega vala pričakujejo danes, temperature naj bi v nekaterih delih presegle 40 stopinj Celzija, podatke nemške meteorološke službe povzema nemška tiskovna agencija dpa.

V Franciji pa pričakujejo vrhunec v četrtek in petek, ko naj bi temperature dosegle med 40 in 42 stopinj Celzija, v nekaterih predelih lahko tudi več, napoveduje francoska meteorološka služba. Več vremenskih postaj v Alpah je tudi že izenačilo ali preseglo lokalne temperaturne rekorde.

Prav tak vrhunec v četrtek pričakujejo v Italiji, kjer naj bi se v deželi Piemont na severozahodu države temperature povzpele na 42 ali 43 stopinj Celzija.

V Španiji pa najvišje temperature pričakujejo konec tedna, ko naj bi se živo srebro v nekaterih delih države povzpelo do 44 stopinj Celzija.

Meteorološka postaja na Danskem pa je ponoči zabeležila tako imenovano tropsko noč, ko temperatura ne pade pod 20 stopinj Celzija, kar je prva takšna noč v 19 letih, je sporočil danski meteorološki inštitut.

Rdeči križ je v torek posvaril, da je leta 2003 med vročinskim valom v Evropi umrlo okoli 70.000 ljudi.

Na slovenski agenciji za okolje ob visokih temperaturah priporočajo, da naj se gibanje na prostem omeji na jutranje in večerne ure. Predvsem mlajše in starejše prebivalce opozarjajo, naj v času visokih temperatur ostajajo na hladnem, da se izognejo dehidraciji in vročinskemu udaru.

Tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v teh vročih dneh opozarjajo, da je najpomembnejša hidracija oziroma pitje vode. Za starejše ljudi je priporočljiva količina od dva do tri litre vode na dan, za otroke okrog enega litra. Priporočeno je pitje v intervalih.

Opozorilni znaki dehidracije so slabost, nemoč, zmedenost, velika žeja, zato je treba takšno osebo dati v senco, ji dati piti vodo in poklicati zdravnika na 112, če je hudo zmedena.

Ker so v vročini najbolj izpostavljeni delavci na gradbiščih, zdravniki svetujejo, naj delata dva skupaj, če enega obide slabost, da mu lahko drugi pomaga. Svetujejo zaščitno obleko, kapo, pokrivala za tilnik in ušesa ter zaščitno opremo proti pripeki in pitje vode. Na inštitutu v vročini odsvetujejo pitje alkohola, kave, gaziranih in sladkih pijač, ker še bolj pospešijo odvajanje vode iz telesa.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec