Dobrodošlica vrhuncem svetovne literature v Konzorciju!

29. 10. 2018
Deli
Na fotografiji so: Carlos Pascual, Vesna Velkovrh Bukilica, Alenka Bole vrabec, Darja Marinšek in Radojka Manfreda Modic. (foto: MKZ Arhiv)
MKZ Arhiv

Mladinska knjiga je pred dnevi predstavila tri nove knjižne izdaje dveh vrhunskih mojstrov svetovne literature: Dvanajst potohodnikov, Sto let samote in Morska molitev.

Knjigi Gabriela Garcíe Márqueza in ilustrirano knjižico Khaleda Hosseinija so predstavili urednika Andrej Ilc in Darja Marinšek, skupaj s prevajalkami Alenko Bole Vrabec, Vesno Velkovrh Bukilico in Radojko Manfredo Modic ter s piscema spremnih besed Matejem Bogatajem in Carlosom Pascualom.

mladinska knjiga

Nobelovec Gabriel García Márquez je sicer najbolj znan po svojih romanih, a je bil tudi velik mojster kratke proze. Zbirka DVANAJST POTOHODNIKOV, iz leta 1992, prinaša dvanajst ohlapno povezanih zgodb, ki tematizirajo tujost in tujino, nastale so v zadnjih osemnajstih letih. Avtor se je z zbirko ukvarjal dolgo in napisal tudi predgovor, ki se zdi kot trinajsta zgodba. Pet izmed njih so prvotno bile novinarski članki in filmski scenariji, ena pa televizijska nanizanka. Vse zgodbe se odvijajo v Evropi, kjer se bolj ali manj po naključju znajdejo zelo različni Latinoameričani, začenši z bivšim diktatorjem, ki preživlja svoja zadnja leta v nekem zakotnem švicarskem hotelu. Zgodbe, ki jih navkljub vsem čudnim pripetljajem preveva in preseva nekakšna melanholična modrost, so uravnoteženo delo zrelega mojstra, v času razseljevanj in preseljevanj pa bodo imele marsikaj povedati tudi slovenskemu bralcu.

STO LET SAMOTE, kultno delo magičnega realizma, ki je za vedno spremenilo književnost Latinske Amerike, se lahko bere kot pravljica. A Gabriel García Márquez je v njem nastavil ogledalo družbi svojega, pa tudi našega časa, saj je v zgodbi o rodbini Buendía in mestecu Macondu skozi večno vračanje enakega razgrnil celotno človeško mitologijo. Márquezova nadčasovna mojstrovina, ki je svojega avtorja ustoličila med najpomembnejše pisatelje 20. stoletja, že od svojega izida leta 1967 navdihuje vedno nove interpretacije in ostaja eno ključnih del ne le kolumbijske, temveč svetovne književnosti. V slovenščini je prvič izšla leta 1971 in doživela več ponatisov, zdaj pa se med slovenske bralce podaja v osveženem prevodu in prenovljeni podobi. V knjigi je za lažje raztumevanje natisnjeno tudi družinsko drevo rodbine Buendía.

Preurejala garažo in našla skrivnostne stopnice. “Naj pokličem policijo?”

MORSKO MOLITEV bi lahko poimenovali kot slikanico za odrasle. Poetično besedilo je napisano preprosto, a ima zelo intenziven učinek. Leta 2016 je v Sredozemskem morju utonilo ali izginilo 4176 ljudi – 11 vsak dan. Med njimi tudi otroci. Potem ko so njihovo otroštvo zaznamovale bombe, izgube bližnjih in lakota, je upanje na srečno in varno prihodnost utonilo skupaj z njimi, še preden so stopili na varna tla.

Leto poprej je bil med njimi tudi Alan Kurdi.

Alan Kurdi

Ganljiva podoba mrtvega triletnika na morski obali je pretresla svet in navdihnila Khaleda Hosseinija, ambasadorja dobre volje za UNHCR, Urad visokega komisariata Združenih narodov za begunce, ter avtorja uspešnic Tek za zmajem, Tisoč veličastnih sonc ter In v gorah odzvanja, in nastala je ganljiva ilustrirana knjiga, v kateri oče na predvečer nepredvidljivega potovanja nagovarja svojega sinka.

Khaled Hosseini je tudi v Sloveniji zelo priljubljeni avtor treh uspešnih romanov. Pred 53 leti se je rodil v afganistanskem Kabulu. Leta 1980 se je preselil v Združene države Amerike in doštudiral medicino. Nekaj let je delal kot internist , po uspehu prvega romana pa se je v celoti posvetil pisanju. Je avtor treh velikih svetovnih in slovenskih uspešnic. Romani so izšli v več kot 70 deželah sveta in so prodani v nakladi več kot 40 milijonov izvodov.

Dohodki od prodaje Morske molitve bodo šli Fundaciji Khaleda Hosseinija in organizaciji UNHCR, Uradu Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, za finančno pomoč pri reševanju življenj in grajenju boljše prihodnosti za begunce po vsem svetu.

Ilustracije iz knjige bodo razstavljene na letošnjem slovenskem knjižnem sejmu, ki bo novembra potekal  v Cankarjevem domu.

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"