Novembrski dnevi že dišijo po zimi, ki se je najbolj bojijo brezdomci, za vse druge pa bližajoči se december pomeni predvsem veselo rajanje na trgu, kuhanček v roki in tekanje po trgovinah, v iskanju daril za sorodnike, prijatelje in znance.
"V društvu Humanitarček se že več let, natančneje od 2012 trudijo, da bi imeli božič tudi starostniki in brezdomci. Za prve je poskrbljeno s pripravo paketov za ozimnico in akcijo postavljanja že okrašenih smrečič pred domovi socialno ogroženih starostnikov, za brezdomce pa že nekaj let pripravljamo akcijo „Skriti božiček brezdomcem“, ki je prva tovrstva v slovenskem prostoru," so nam sporočili iz društva Humanitarček, ki si je za poslanstvo postavilo obdarjevati prav tiste, ki zbujajo največ zgražanja, so tarča največje stigmatizacije in so pogosto najbolj spregledani, t.j. brezdomce.
Po ocenah Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) je v Sloveniji 2.760 brezdomcev.
Gre za grobo oceno na podlagi programov, ki jih sofinancira MDDSZ, vendar v te programe niso vključeni vsi brezdomci, nekateri pa uporabljajo programe različnih organizacij in so zato lahko šteti več kot enkrat. Hkrati tudi beleženje števila brezdomcev v posamezni organizaciji ni natančno. Množico uporabnikov (brezdomcev) si je namreč nemogoče poimensko zapomniti, spraševati jih vedno znova po imenu in priimku pa je tudi neprimerno. Da je točno število brezdomcev zares nemogoče določiti, potrjuje tudi podatek društva Brezdomni do ključa, v katerem so združene vse organizacije, ki delajo z brezdomci; po njihovih ocenah je bilo v letu 2016 v Sloveniji nekaj več kot 6.700 brezdomnih oseb.
Kot je povedala predsednica društva dr. Ninna Kozorog so se za akcijo vključevanja brezdomcev v decembrsko čarobnost odločili že leta 2011, ko so brezdomce na mariborskem za novo leto obdarili s t.i. survival nahrbtniki, ki so vključevali toplo bundo, astro folijo, paket za osebno nego, rokavice, pelerino in nekaj malenkosti. Sam projekt je že naslednje leto prerasel v uresničevanje točno določenih želja, ki so jih sporočili brezdomci. In po začetno vključenem enem zavetišču, nato dveh ... sedaj pisma pišejo brezdomci iz vse Slovenije. Nekaj več kot 450 jih je bilo lani in vsi so s solzami v očeh pričakovali dan, ko bodo dobili darila.
Potek akcije:
- Letos bodo pisma prvič na voljo preko portala Dobrodelko. Tam bodo na voljo avtentična pisma brezdomcev, ki si ga vsak skriti božiček izbere sam tako, da pismo prebere, izpolni željo, darilo zavije in odpošlje.
- Nato Božiček (ali Dedek mraz – odvisno od tega, kateri je trenutno prost na katerem koncu Slovenije) predata darilca.
Dan za prijavo je 24. november 2018, ko bodo pisma dostopna na portalu Dobrodelko. Zaradi vsakoletnega velikega navala v društvu predlagajo, da se si na ta datum čimprej izberete svojega brezdomca.
In kakšne so želje?
Želje so od preprostih čokolad, kart za vlak za obisk prestolnice, izdelkov NK Maribor, do knjig, toplih oblačil, morda prve vstopnice za kino. Podarili so tudi že rabljeno kolo, skiro in čisto pravo nedeljsko večerjo, na katero si je zaželel ostareli brezdomec, ki ni imel nikoli družine.
Če pa bi radi pomagali že prej, lahko na portalu Dobrodelko pošičete v sklopu „mala dejanja“ za trenutno pomoči potrebne ljudi (starostnike, otroke) in izpolnite kakšno od njihovih želja. Dobrodelni smo namreč lahko skozi celo leto, ne zgolj decembra.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču