Ekologi brez meja pričenjajo s projektom Ne meč'mo hrane stran!

27. 9. 2016
Deli
Ekologi brez meja pričenjajo s projektom Ne meč'mo hrane stran!

Ekologi brez meja začenjajo z novim projektom na področju zavržene hrane Ne meč'mo hrane stran!

Glavni cilj projekta je raziskati stanje in možnosti preprečevanja zavržene hrane v bolnišnicah in domovih za starejše ter osveščati o problematiki zavržene hrane v gospodinjstvih. Količina zavržene hrane se resda znižuje, v letu 2014 je po ocenah znašala 55 kg na prebivalca Slovenije, od tega pa še vedno skoraj polovica zavržene hrane nastane v gospodinjstvih.

S projektom Volk sit, koza cela so Ekologi brez meja med prvimi opozarjali na prevelike količine zavržene hrane, izvedli obsežno raziskavo o navadah ravnanja s hrano v gospodinjstvih ter pozivali k podpori Deklaracije za Slovenijo brez zavržene hrane. Oktobra lani je vlada sprejela Okvirni program za prehod v zeleno gospodarstvo, eden glavnih ukrepov je spreminjanje odpadkov v vir. Program preprečevanja odpadkov pravi, da preprečevanje, ponovna uporaba in recikliranje blažijo negativne vplive na okolje. Na področju zavržene hrane tako ostaja še veliko rezerv, v javnem sektorju pa priložnosti za izboljšanje storitev in prihranke.

Projekt bo potekal preko treh glavnih aktivnosti. Poleg raziskave nastajanja zavržene hrane v bolnišnicah in domovih za starejše, se bodo Ekologi brez meja skupaj s partnerjem v projektu, Zvezo društev upokojencev Slovenije, lotili medgeneracijskih delavnic za mlajše in starejše, kjer bodo pobrskali za nasveti naših babic in poiskali konkretne načine, kako zmanjšati količino zavržene hrane v naših domovih.

Osveščevalna kampanja se ob svetovnem dnevu hrane prične s premiernim predvajanjem filma Just Eat It (slovenski naslov Ne meč'mo hrane stran!), 17. oktobra 2016 ob 19. uri v Kinu Šiška, ki mu bo sledilo še več multimedijskih vsebin.

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu