Ekologi brez meja z regionalnimi delavnicami za prireditve brez odpadkov!

21. 9. 2016
Deli
Ekologi brez meja z regionalnimi delavnicami za prireditve brez odpadkov! (foto: profimedia)
profimedia

Ekologi brez meja so ob svetovnem dnevu turizma, ki ga obeležujemo 27.septembra, pripravili smernice za Zero Waste prireditve. Predstavili jih bodo na dveh regionalnih delavnicah, kjer jih bodo podrobneje predstavili organizatorjem in jim pomagali zasnovati prve korake za prenos v prakso.

Turizem je četrta največja globalna industrija, ki kljub občasnim pretresom neprekinjeno narašča, in tudi v Sloveniji predstavlja uspešno in rastočo gospodarsko panogo. Obstoječi trendi gredo v smer trajnostnega turizma, tudi v povezavi z dobro ohranjeno naravo ter bogato kulturno dediščino, po čemer je Slovenija prepoznana v Evropi in širše. Zato je pomembno, da gostom pokažemo, kako te danosti ohranjamo in zanje skrbimo. Turizem namreč po drugi strani velja za industrijo, ki porabi veliko virov in ustvari 14 odstotkov vseh komunalnih odpadkov na globalni ravni.

Zero Waste se ukvarja s preprečevanjem, ponovno uporabo, ločenim zbiranjem in recikliranjem komunalnih odpadkov.

Smernice organizatorjem tako ponujajo konkretne korake, kako znižati količine odpadkov, ki nastanejo na prireditvah, kar jim zagotavlja nižje operativne stroške, povečuje družbeno odgovoren ugled, zagotavlja konkurenčno prednost in omogoča lažji dostop do virov financiranja.

Namenjene so tako organizatorjem manjših dogodkov, kot tistim, ki organizirajo ponavljajoče se, večdnevne prireditve - od športnih, kulturnih, takšnih za otroke in odrasle, organizatorje festivalov, konferenc, koncertov in veselic. Poti do cilja se lahko lotijo postopoma: najprej z uvajanjem pravilnega ločenega zbiranja, ki ga nadgradijo z ustreznim spremljanjem rezultatov, komuniciranjem in sodelovanjem s komunalnim podjetjem. Poiščejo lahko možnosti ponovne uporabe. Zatem pa še skupaj z dobavitelji raziščejo možnosti preprečevanja odpadkov. Z vnaprej načrtovanimi ukrepi lahko dosežejo tudi 90 odstotkov recikliranja in ponovne uporabe ter tako izpolnijo pogoje za naziv Zero Waste prireditve.

Pomemben del Zero Waste prireditev je komuniciranje z obiskovalci tako pred, med kot tudi po prireditvi o tem, kakšne trajnostne cilje si organizator zastavi in v kolikšni meri jih dosega. Kot na primer Boom festival (Portugalska), ki že od samega začetka posveča skrb minimalnem vplivu prireditve na okolje, za kar so prejeli vrsto mednarodnih nagrad. Na spletni strani je skrb za okolje na najbolj vidnih mestih, predstavljeni so ukrepi, obiskovalcem jasno povedo, zakaj so ti potrebni, ponujajo odgovore na vprašanja in s pomočjo infografike predstavljajo rezultate.

Regionalni delavnici bosta potekali 27. septembra na Vrhniki in 4. oktobra v Velenju, nanju se lahko organizatorji prijavijo tukaj.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži