Festival angažiranega pisanja na Vodnikovi domačiji in v Kinu Šiška

29. 3. 2019
Deli
Festival angažiranega pisanja na Vodnikovi domačiji in v Kinu Šiška (foto: profimedia)
profimedia

Na Vodnikovi domačiji in v Kinu Šiška bo od 5. do 7. aprila potekal tretji festival angažiranega pisanja o ženski pisavi, svobodi in poeziji. Ponudil bo predavanja in pogovore, med drugim z dansko pisateljico Janne Teller, med obiskovalci brezplačnih dogodkov bo zaokrožil tudi festivalski časopis. Prvi dan bo v znamenju ženskih pisav, drugi svobode, tema tretjega je poezija/svet.

Festival Itn. nastaja v tesnem sodelovanju Vodnikove domačije, založbe Mladinska knjiga in društva ljubljanskih gimnazijcev Novi dijak. Ob svojem nastanku je bil namenjen mladim, a ker so organizatorji prepričani, da so spremembe v družbi dosegljive le brez starostnih, rasnih in spolnih omejitev, so v tretjem letu delovanja iz imena festivala izvzeli pridevnik mladinski.

Študentka prava Kristina Krajnc, ki sodeluje pri festivalu in je bila še lani članica Novega dijaka, je na današnji novinarski konferenci poudarila, da angažiranost, optimizem, želja po družbenih spremembah, zagon in družbena kritičnost ni nekaj, kar je lastno le mladim. "Smisel festivala ni, da razlagamo, kaj mladi berejo, ampak razložiti, kaj je angažirano pisanje, kako brati angažirano in kdo so angažirani literati in literatke," je še dodala.

Festival se bo 5. aprila odprl s pogovorom z dansko aktivistko, nekdanjo svetovalko na konfliktnih območjih, esejistko in pisateljico Janne Teller v Kinu Šiška. Po besedah organizatorjev avtorica vztrajno in neizprosno prevprašuje človeka v sodobni družbi, njene knjige pa zaradi neposrednosti in brezkompromisnosti mnogokrat sprožajo burne debate. Svetovno prepoznavnost in številne nagrade je pridobila z mladinskim romanom Nič, pred kratkim je v slovenščini izšla še zbirka kratkih zgodb Vse. Kratke zgodbe spregovorijo o predsodkih in nestrpnosti, umoru in smrtni kazni, vprašanju identitete, integraciji in kulturnih razlikah, o sanjah in zmoti. V režiji Ane Duša jih bodo zvečer na Vodnikovi domačiji uprizorili tudi na odru.

Petkovo popoldne bodo zapolnili predavanji o stereotipnih podobah ženske v literaturi in fantazijskem žanru in okrogla miza o spolnem nasilju tako v literaturi kot v svetu ob treh sodobnih romanih Priročnik za čistilke Vere Pejović, Hiša v ulici Mango Sandre Cisneros in Genialna prijateljica Elene Ferrante. Prvi festivalski dan bo v Kinu Šiška sklenila pripovedovalsko-glasbena predstava Krvava izba po motivih dela angleške pisateljice Angele Carter.

V naslednjih dneh se bo mogoče družiti z Anjo Golob, Simono Semenič in Nejcem Gazvodo ter tudi ob igranju družabne igre po knjižni sagi o Zemljemorju Ursule Le Guin Temnice in zmaji. Na sporedu bo pogovor ob knjigah o znanosti z naslovom Genetika - skrivna rešiteljica? ter delavnica tehnike literarne montaže z Lelo B. Njatin, Andrej Ilc pa bo predstavil zbirko Nova lirika. Festival bosta sklenila pogovor in performans članov Novega dijaka po motivih knjige Trije spomini: Med Hajfo, Alepom in Ljubljano avtorja Andraža Rožmana.

V sklopu festivala bo izšel časopis s prispevki z različnih delavnic, med drugim novinarske delavnice, ki jo je vodila Kristina Božič, in delavnice kritiškega pisanja z Majo Šučur. Kot je povedal urednik časopisa Aljoša Harlamov, se prispevki dotikajo tem, kot so podnebne spremembe oz. podnebna pravičnost, dostopnost znanosti, spolno nadlegovanje in pravica do splava.

Nekaj besedil za festivalski časopis je po navedbah Harlamova nastalo tudi v sklopu menjalnice poezije. Ta bo na sporedu v soboto zvečer, sodelovali bodo udeleženci pesniškega natečaja in uveljavljeni pesniki po njihovem izboru, med drugim Katja Gorečan in Peter Semolič. Dijaki bodo brali pesmi uveljavljenih pesnikov in obratno.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord