Festival velikonočne slovenske potice na Gradu Otočec

9. 4. 2017
Deli
Festival velikonočne slovenske potice na Gradu Otočec

Na velikonočni četrtek, 13. aprila, bo na Gradu Otočec potekal prvi veliki Festival velikonočne slovenske potice.

Kaj je bolj povezano s slovensko identiteto kot potica? Kaj je bolj tradicionalnega kot prav omenjena kraljica sladic? Zapisana je v naše gene, recepti zanjo se prenašajo iz roda v rod. Potica se peče ob krstih, ne sme manjkati na porokah, slovenski domovi zadišijo po njej ob vseh večjih praznikih, strežejo jo na sedminah. Lahko bi rekli, da se Slovenci s potico rodimo in umremo. Pravijo, da kolikor je gospodinj, toliko je različnih receptov in nadevov za potice.

Pa znamo speči tudi pravo, kleno slovensko potico, po vseh tradicionalnih zakonitostih? Lepo okroglo, v pekaču s pokončnimi rebri, s primerno debelim nadevom in ravno pravšnjo luknjo na sredini?

Prav k temu Terme Krka izzivajo Slovenijo.

Tik pred letošnjo veliko nočjo, v četrtek, 13. aprila, bodo na Gradu Otočec, v prelepem okolju tega dolenjskega bisera, organizirali prvi veliki Festival velikonočne slovenske potice. Z veseljem sporočajo, da je častno pokroviteljstvo nad enodnevno prireditvijo navdušeno prevzel minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Dejan Židan osebno. Pristojni v njegovem resorju so namreč prav v tem času sprožili postopke za zaščito slovenske potice kot zajamčene tradicionalne posebnosti, vloga pa bo kmalu romala pred Evropsko komisijo.

V Termah Krka so prepričani, da Slovenci prav pri potici lahko stopimo skupaj ter vsem pokažemo, koliko nam pomeni. Kdo pravi, da ni ravno recept, ki ste ga podedovali od svoje babice, najboljši, kje piše, da ni ravno potica, ki vas jo je naučila pripravljati mama, najlepša, najokusnejša, najbolj slovenska?

Na velikonočni četrtek, do 9. ure zjutraj, lahko pa tudi že dan prej, svojo potico prinesite na Grad Otočec, prihranili vam bodo prostor zanjo. Pod drobnogled jo bo vzela strokovna komisija, ki jo bodo sestavljali prof. dr. Janez Bogataj, sloviti etnolog in avtor knjige Potice iz Slovenije, mag. Marlena Skvarča, mednarodno priznana senzorična ocenjevalka živil in nekdanja profesorica na ljubljanski Biotehniški fakulteti, ter Dejan Pavlič, chef de cuisine na Gradu Otočec. Zveneča imena strokovnjakov za slovensko tradicionalno kulinariko so prav gotovo dovolj velika referenca, da bodo na prvem Festivalu velikonočne slovenske potice izbrane prave tri, ki bodo razglašene za najboljše, avtorji pa bodo prejeli posebna priznanja. Zlato, srebrno in bronasto. Ker je velika noč tradicionalno sinonim za mir, povezanost in solidarnost med ljudmi, so tudi v Termah Krka Festivalu vdahnili dobrodelno noto. Nagrajene tri potice bodo v okviru prireditve, ta se bo začela ob 12. uri, povezovala pa jo bo priljubljena televizijska voditeljica Bernarda Žarn, prodali na dobrodelni dražbi, ki jo bo vodil ugleden in izkušen dražitelj Mitja Meršol. Tudi vse druge prispele potice bodo ta dan na Gradu Otočec naprodaj po simbolični ceni, celoten izkupiček prodaje in dražbe pa bo šel v dobrodelne namene, za pomoč ljudem v stiski.

Torej, v četrtek, 13. aprila dopoldne bodo vse poti vodile proti Dolenjski, na Grad Otočec.

Gotovo so vas organizatorji iz Term Krka že prepričali, da boste tja prinesli svojo potico. Če že ne zato, da bi prav vaša segla po zvezdah slave, pa zato, da boste z njo nekomu, ki si je ne more privoščiti, posladkali letošnje praznike. Je sploh lahko kaj lepšega in bolj velikonočnega?

Ker organizator pričakuje velik odziv - po zagotovilih prof. dr. Bogataja namreč potice sploh ni težko speči - vas prosijo, da svojo v naprej prijavite preko obrazca, ki vas že čaka na spletni strani www.terme-krka.si

Tako, v Termah Krka se na festival že pripravljajo. Tudi vi urno zavihajte rokave, zamesite potično testo in namastite pekače. Grad Otočec, ki se te dni še posebej lepo kopa v pomladnem prebujenju, vas bo 13. aprila pričakal v prijaznem in dišečem prazničnem vzdušju.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju