Fotopub tudi letos na različnih lokacijah v Novem mestu!

22. 7. 2016
Deli

Letošnja tretja edicija novega festivala Fotopub bo potekala med 1. in 6. avgustom na različnih lokacijah v mestnem jedru Novega mesta.

Po uspešni rekontekstualizaciji festivala Fotopub leta 2014 ta danes funkcionira kot mednarodno uveljavljena platforma za povezovanje uveljavljajočih se umetnikov in kuratorjev na področju sodobne fotografske umetnosti.

Festival, ki ga vodi skupina petnajstih mladih umetnikov in teoretikov, v Novem mestu vsako leto predstavi dela izbranih udeležencev, ki zrcalijo in krojijo najnovejše trende v razvoju fotografskega medija tako v Sloveniji kot tudi v širšem Evropskem in globalnem umetniškem prostoru.

Letošnji Fotopub se ima skratka zgoditi med 1. in 6. avgustom.

Celoten program, tako kot v preteklih letih, temelji na vsakodnevnih otvoritvah šestih skupinskih razstav mladih mednarodnih avtorjev s področja sodobne fotografije, katerim bodo sledile večerne projekcije del istih avtorjev z močnim glasbenim programom (Samovar, Tannu Tuwa, Kleemar, .čunfa & Bajc, TizTiz, Chesslo Junior, Bags, Freeverse, Peglasus, Matter, Napravi Mi Dete in Your Gay Thoughts). V zadnjih treh dneh festivala bo potekal tudi Fotopub Portfolio Review (pregled portfolij) s knjižnim sejmom in simpoziji, ki bodo na nek način osrednji ter zaključni dogodki letošnjega festivala.

Vse dni festivala pa bo organiziran tudi brezplačni avtobusni prevoz iz Ljubljane v Novo mesto.

Letošnje razstave, ki jih kurira šest mednarodnih gostujočih kuratorjev – Elaine Tam (Hong Kong), Živa Kleindienst (Slovenija), Josef Konczak (Poljska), Marta Barina (Italija), Ilaria Speri (Italija), Chiara Nuzzi (Italija) – prvič popolnoma selimo iz galerij, saj želimo vzpostaviti dialog z lokalnim okoljem in uporabiti raznolike in neodvisne prostore, ki nam jih mesto ponuja. Z uporabo praznih nepremičnin želimo pripomoči k obujanju in oživljanju mestnega jedra, k njegovi revitalizaciji in si s tovrstno potezo izboriti avtonomnost ter svobodo pri festivalskem umetniškem delovanju. Letošnja festivalska prizorišča so atrij Knjižnice Mirana Jarca, knjižnica na prostem Pumpnca, stanovanji na Prešernovem trgu 8 in na Glavnem trgu 2 ter hiša na Bregu 1. Ob osrednjih razstavah pa letošnji Fotopub gosti še dve razstavi festivalskih partnerskih organizacij Docking Station iz Nizozemske in galerije Metronom iz Italije, ki bosta v Kulturnem centru Janeza Trdine in v galeriji Lokomotiva predstavili še dva mlada avtorja.

V okviru Fotopuba 2016 se bo tako predstavilo dvajset mednarodnih umetnikov ter umetniških kolektivov iz skupaj osemnajstih držav; iz Velike britanije, Francije, Nizozemske, Italije, Španije, Kitajske, Latvije, Grčije, Rusije, Švice, Kolumbije, Kanade, Madžarske, Ukrajine, Armenije, Libanona, Belgije in Nemčije. Umetniki tematsko sovpadajo z jasno vsebinsko usmeritvijo festivala Fotopub, ki sledi fotografskim trendom post-digitalne dobe, ter s tem poskuša preseči meje modernističnih ter kasneje postmodernističnih umetniškihh praks, saj fotografijo razume skozi kontekst planetarne kiber manifestacije novega, tehnološko pogojenega družbenokulturnega stanja. Letošnji umetniki so Alexander Burgess (UK), Billy Crosby (UK), David Fathi (FR), Esther Hovers (NL), Giacomo Raffaelli (IT), Greame Arnfield (UK), Jack West (UK), Juan de Porras-Isla (ES/NL), Lam Pok Yin Jeff & Chong Ng (CN/UK), Liga Spunde (LV), Lito Kattou (GR/UK), Majda Vidakovic (RS), Matheline Marmy (CH), noot.club (IT/CO/FR), Oliver Hickmet (UK), Scott Pattinson (UK), Szilvia Bolla (HU), The Live Wild Collective (FR/RU/CA/UA/AM/LB/BE), TILO&TONI (DE) in Tiziano Doria (IT).

V okviru portfolio review-a bo festival Fotopub v Novo mesto pripeljal dvanajst akterjev (umetnikov, kuratorjev, urednikov in galeristov) na področju globalne sodobne fotografske umetniške scene: Aaron Schuman (UK/US, umetnik in profesor na University of Brighton), Bruno Ceschel (IT/UK, kurator in direktor Self Publish, Be Happy), Federica Cavazzuti (IT/UK, asistentka galerije Metronom in Generazione Critica in asistentka produkcije Black Dog Publishing), Federica Chiocchetti (IT/UK, direktorica Photocaptionist), Ellen Dosse (NL, direktorica Spaarnestad Photo Foundation, predavateljica na KABK, Haag), Hélène Joye-Cagnard (CH, direktorica Biel/Bienne Festival of Photography), Anaïs López (NL, dokumentarna fotografinja in soustanoviteljica Docking Station), Tom Lovelace (UK, umetnik, predavatelj), Michal Novotný (CZ, kurator in direktor Centra za sodobno umetnost Futura), Marga Rotteveel (NL, kuratorica, predavateljica na AKV/St.Joost in sounstanoviteljica Docking Station), Aleksandra Vajd (SI, umetnica, predstojnica Studia za fotografijo na UMPRUM, Praga), Rebecca McClelland (UK, urednica Ian Parry Scholarship).

Več o festivalu Fotopub si preberite na fotopub.com

Fotopub v upravnem sporu z Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije

Ekipa festivala Fotopub, ki jo sestavlja petnajst mladih umetnikov in kuratorjev, deluje izključno na prostovoljski bazi. Iniciativa mladih ustvarjalcev se je formirala leta 2014, ko je Fotopubu grozil propad zaradi izgube javnih sredstev z ukinitvijo programskega financiranja s strani Ministrstva za kulturo Republike Slovenije. Skupina, ki tega dejstva ni želela sprejeti, se je angažirala, festival prevzela in s tem preprečila propad najpomembnejšega slovenskega fotografskega festivala, s katerim so odraščale mnoge generacije mladih slovenskih fotografov. Fotopub tako v svoji novi preobleki uspešno nadaljuje s svojo tradicijo letoš že šestnajsto leto.

Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije v letošnjem letu ni podprlo festivala Fotopub na svojem projektnem razpisu, katerega rezultate je posredovalo približno dva meseca po zakonsko določenem roku, upoštevalo pa ni niti prijaviteljeve izjave na mnenje komisije, saj se je po njihovih besedah le-ta izgubila. V času, ko se Slovenija sooča z begom možganov, z občutno neperspektivnostjo mlade generacije ter s finančno podhranjenostjo kulturne produkcije, Fotopub verjame, da s svojo ekipo in z njeno mlado, neobremenjeno in svežo energijo predstavlja zgodbo generacije, ki si v ekonomsko težkih časih ne želi propada nadaljnega razvoja slovenskega kulturnega potenciala. Večina festivalske ekipe Fotopuba živi, dela in se izobražuje v tujini, a kljub temu čuti osebno odgovornost in dolžnost k vračanju in aktivnem soustvarjanju v slovenski kulturni produkciji. Medtem ko festival podpirajo mnoge tuje organizacije in celo tuji državni skladi za kulturo (švicarska ProHelvetia, latvijski Valsts Kultūrkapitāla Fonds in nizozemski Mondriaan Fonds), slovensko ministrstvo na žalost takšne iniciative ne prepoznava kot prioritetne. Tovrstno odločitev ministrstva težko razumemo in z veliko mero razočaranja sporočamo, da smo zaradi nespoštovanja materialnega in procesnega predpisa ter napačno ugotovljenega stanja v oceni pristojne strokovne komisije za področje vizualnih umetnosti zoper odločbo Ministrstva za kulturo Republike Slovenije sprožili upravni spor.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju