V srednji šoli v Gradcu je bilo po zadnjih podatkih ubitih deset ljudi, vključno s storilcem samim, so potrdile oblasti v avstrijsko-štajerski prestolnici.
"V srednji šoli v Dreischuetzengasse je bilo ubitih deset ljudi, večinoma otrok. Med mrtvimi je en odrasel, pa tudi študent, osumljen pokola," je dejala županja Gradca Elke Kahr (Komunistična stranka Avstrije KPÖ).
Po policijskih podatkih je storilec deloval sam, tako da za prebivalstvo ni več nevarnosti.
Pripadniki specialne policije Cobra se trenutno umikajo s kraja dogodka v bližini glavne železniške postaje v Gradcu.
Policija zaenkrat ne navaja motiva storilca, sklicujoč se na preiskavo.
Morilec je nekdanji dijak šole
Po zadnjih podatkih naj bi bil strelec 22-letni nekdanji dijak šole.
S pištolo in puško je okoli 10. ure zjutraj vdrl v dve učilnici in pričel streljati. Orožje naj bi legalno posedoval. Ubil je najmanj 10 ljudi, vključno z dijaki šole. Okoli trideset ljudi je bilo ranjenih in odpeljanih v bolnišnice, štirje od njih so v kritičnem stanju.
Ena od učilnic, v kateri je streljal, naj bi bila njegova nekdanja učilnica, poroča Heute.
Napadalec si je po napadu vzel življenje. Zaklenil se je v stranišče in se tam ustrelil.
Po poročanju avstrijskih medijev je storilec pred dvema letoma zapustil šolo. Na družbenih omrežjih je bil skoraj neaktiven. Znano je, da naj bi bil v preteklosti žrtev hudega ustrahovanja.
22-letnik naj bi pištolo Glock kupil legalno – le nekaj dni pred zločinom. Drugo morilsko orožje, puška, naj bi bilo prav tako v njegovi legalni posesti. To je bilo mogoče, ker je bil polnoleten in ni imel kazenske evidence.
Priče so avstrijskim novinarjem povedale, da so slišale med 30 in 40 strelov.
#BREAKING :GRAZ SCHOOL SHOOTING DEATH TOLL RISES TO 11 💔
— ViralNewsHQ™ (@viralposts2323) June 10, 2025
Heartbreaking update from #Lend district in #Graz, #Austria: 11 lives lost in tragic school shooting. Police and Cobra units are on scene, area secured. Our thoughts are with the victims’ families. 😢 #BreakingNews pic.twitter.com/mvvDOvUZlO
Učencem nudijo psihološko pomoč
Učencem in staršem nudijo psihološko pomoč v bližnji dvorani. Avstrijska vlada pod vodstvom kanclerja Christiana Stockerja pa je na poti v Gradec.
Izrazi sožalja se vrstijo
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob sta družinam žrtev strelskega napada v Gradcu izrekla sožalje.
"Globoko sem pretresena in neverjetno užaloščena zaradi tragičnega strelskega napada v srednji šoli v Gradcu. V imenu naše države izrekam iskreno sožalje družinam in bližnjim žrtev," je med drugim zapisala Pirc Musar na družbenem omrežju X.
I am deeply shocked and profoundly saddened by the tragic shooting at High School in Gradec, where at least ten lives were tragicly lost and many high school students were injured. On behalf of our country I extend our most sincere condolences to the families and loved ones of…
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) June 10, 2025
Premier Robert Golob je medtem na vladnem X profilu zapisal: "Z veliko žalostjo in globoko pretresen ob današnji tragični tragediji v Gradcu izrekam iskreno sožalje vsem, ki so izgubili svoje najbližje. V teh bolečih trenutkih moje misli in misli celotne slovenske vlade spremljajo družine žrtev, njihove bližnje ter vse, ki so bili v dogodku ranjeni ali prizadeti. Sočustvujemo s celotnim prebivalstvom naše sosede in tesne prijateljice Avstrije."
- Preberite si tudi: Streljanje na šoli v avstrijskem Gradcu: najmanj deset mrtvih, število žrtev se še povečuje