Harvard zavrnil Trumpove zahteve in ostal brez 2,2 milijarde dolarjev zveznega denarja

15. 4. 2025
Deli
Harvard zavrnil Trumpove zahteve in ostal brez  2,2 milijarde dolarjev zveznega denarja (foto: profimedia)
profimedia

Administracija predsednika Donalda Trumpa je objavila, da bo zamrznila več kot 2 milijardi dolarjev zveznega financiranja za Harvard, le nekaj ur po tem, ko je elitna univerza zavrnila seznam zahtev Bele hiše.

"Današnja izjava s Harvarda samo potrjuje globoko zakoreninjen občutek privilegiranosti, ki obstaja na najprestižnejših univerzah v državi," je sporočilo ameriško ministrstvo za izobraževanje.

Zahteve v zvezi z antisemitizmom v kampusu

Bela hiša je prejšnji teden na Harvard poslala seznam zahtev, v katerih je navedeno, da so namenjene boju proti antisemitizmu v kampusu. Zahteve so vključevale spremembe v administraciji, praksah zaposlovanja in postopkih vpisa.

Harvard je prošnje zavrnil in Belo hišo obtožil, da poskuša 'nadzorovati' njihovo skupnost.

Je prva velika ameriška univerza, ki se je odkrito zoperstavila pritiskom Trumpove administracije. Bela hiša si je prizadevala za obsežne spremembe, ki bi bistveno spremenile način delovanja univerz in velik del nadzora predale zvezni vladi.

Konflikt glede avtonomije univerze

Predsednik Trump je pred tem že obtožil vodilne univerze, da niso uspele zaščititi judovskih študentov, še posebej potem, ko so številne kampuse lani preplavili protesti proti vojni v Gazi in ameriški podpori Izraelu.

Predsednik Harvarda Alan Garber je v pismu dejal, da je Bela hiša poslala 'razširjeno in posodobljeno različico zahtev' z opozorilom, da mora univerza 'izpolniti naveden pogoje', če želi ohraniti finačni doprinos države.

"Upravo smo prek odvetnikov obvestili, da ne bomo sprejeli predlaganega sporazuma," je zapisal Garber in dodal, "Univerza se ne bo odrekla svoji neodvisnosti in se odrekla svojim ustavnim pravicam."

Dodal je, da Harvard svoje odgovornosti v boju proti antisemitizmu ne jemlje zlahka, a opozoril, da je vlada prekoračila svoja pooblastila.

"Medtem ko so nekatere zahteve usmerjene v boj proti antisemitizmu, jih večina predstavlja neposredno državno regulacijo 'intelektualnih razmer' na Harvardu," je zapisal.

Kaj zahteva Bela hiša

  • poročanje študentov, 'sovražnih ameriškim vrednotam'.
  • zagotavljanje, da ima vsak oddelek 'različno mnenje',
  • najem zunanjega, državno potrjenega revizorja za analizo oddelkov, ki najbolj spodbujajo antisemitsko nadlegovanje,
  • ukinitev vseh politik in programov raznolikosti, enakosti in vključenosti (DEI).
  • disciplinske ukrepe za dogodke, ki so se zgodili v času protestov v zadnjih dveh letih.

Vlada zamrzuje finančni odnos s Harvardom

Po Garberjevem pismu je ministrstvo za izobraževanje objavilo, da nemudoma zamrzuje 2,2 milijarde dolarjev nepovratnih sredstev in 60 milijonov dolarjev pogodb s Harvardom.

"Motnje v izobraževanju, ki so v zadnjih letih prizadele kampuse, so nesprejemljive," je zapisano v izjavi.

"Nadlegovanje judovskih študentov je nesprejemljivo. Čas je, da elitne univerze resno vzamejo problem in naredijo konkretne spremembe, če želijo še naprej prejemati davkoplačevalski denar," še navaja Bela hiša in zaključuje, da Harvard "v zadnjih letih ni uspel izpolniti intelektualnih in državljanskih zahtev, ki upravičujejo zvezne naložbe.

Harvard je odgovoril s tožbo

Marca je administracija predsednika Trumpa objavila, da pregleduje 256 milijonov dolarjev zveznih pogodb in nepovratnih sredstev na Harvardu, skupaj z dodatnimi 8,7 milijarde dolarjev večletnih obveznosti.

Harvardski profesorji so vložili tožbo, češ da vlada nezakonito napada svobodo govora in akademsko avtonomijo.

Trumpova administracija je že zadržala 400 milijonov dolarjev iz financiranja univerze Columbia in jo obtožila, da ni zaščitila judovskih študentov. Ministrica za izobraževanje Linda McMahon pa je takrat povedala: "Univerze morajo spoštovati vse zvezne zakone o nediskriminaciji, če želijo prejeti državno financiranje."