Humanitarček ob svetovnem dnevu knjige z brezplačnimi knjigami

20. 4. 2016
Deli

Humanitarno društvo Humanitarček bo v naslednjih dneh, ob svetovnem dnevu knjige, 23. aprila, po vsej Sloveniji na ulice, trge in klopi v okviru BookCrossings vala nastavilo več kot tisoč brezplačnih knjig.

Knjige bodo našle svoje nove bralce v Radečah, Sevnici, Celju, Velenju, Šoštanju, Slovenski Bistrici, Rušah, Murski Soboti, Kamnici, Novi Gorici, Ljubljani ... Največ knjig pa bo odšlo na pot v Piranu, Portorožu, Ajdovščini, Kopru in Mariboru.

Svetovni dan knjige in avtorskih pravic je namenjen povezovanju avtorjev, založnikov, učiteljev, knjižničarjev, javnih, nevladnih in zasebnih organizacij z javnostjo v želji po spodbujanju bralne kulture.

Praznovanje tega dne je mednarodni dogodek, ki ga je organizacija Unesco razglasila leta 1995. Organizira ga z namenom, da po vsem svetu promovira branje, objavljanje in zaščito intelektualne lastnine s pomočjo zakonodaje o varovanju avtorske in sorodnih pravic.

Zato humanitarno društvo Humanitarček, ki sicer vsakodnevno skrbi za najbolj pomoči potrebne, od brezdomcev do starejših, že tretje leto zapored na ta dan sproža po vsej Sloveniji Bookcrossing val, s katerim bodo na ulice izpuščene večje količine knjig, ki bodo ponovno našel svoje bralce ter tako zaživele svoje življenje. Lanskoletna vodja projekta, Biserka Flegar, je dejala, da je bilo samo lani v okviru BookCrossing vala na območju Slovenije izpuščenih preko 1000 knjig. Društvo Humanitarček pa mesečno na tak način nastavi od 70 - 100 knjig.

Letošnje leto so se projektu BookCrossing vala, ki ga organizira Humanitarček, pridružila številna slovenska mesta, tako bodo knjige prepravile klopi, parke, skrite in manj skrite kotičke v Radečah, Sevnici, Celju, Velenju, Šoštanju, Slovenski Bistrici, Rušah, Murski Soboti, Kamnici, Novi Gorici, Ljubljani ... Največ knjig knjig pa bo odšlo na pot v Piranu, Portorožu, Ajdovščini, Kopru in Mariboru.

V Mariboru bodo prav na svetovni dan knjige, 23. aprila, "izpustili" več kot 700 knjig po vseh javnih površinah. Velik del pa jih bo za zamenjavo in branje odloženih tudi na avtorskih klopeh projekta Zgodba o klopeh in ljudeh. Knjige so povsem različnih žanrov, od beletristike, strokovne literature; od nobelovcev, žepnic do poezije. Med bralce bo med drugim odšlo tudi 12 izvodov knjige PSI, več kot 20 izvodov knjige 50 odtenkov sive, predvsem pa velike količine žepnic.

Ideja BookCrossing vala je ponovno spomniti na tiskano besedo, ki v dobi digitalizacije pogosto ostaja pozabljena. BookCrossing je v tujini znan že od leta 2001, ko je Ron Hornfeld svetu predstavil idejo "sveta, kot potovalne knjižnjice". S tem je spodbudil knjižna potovanja iz rok v roke, nazaj k ljudem. Namen BookCrossinga je knjigo pustiti na javnem mestu ali v zato pripravljenih točkah. Od slovenske različice Knjigobežnic se BookCrossing razlikuje po tem, da so knjige tega projekta označene s posebno BCID številko, s pomočjo katere lahko nato "donator" spremlja potovanje svoje knjig po vsem svetu.

Če torej kakšna od knjig prekriža vašo pot, jo brez strahu vzamite, preberite, zabeležite njeno pot, nato pa jo podajte naprej.

Še nekaj dodatnih podatkov: trenutno je po svetu registriranih 1.595.776 BookCrosserjev, med katerimi kroži 11.422.266 potujočih knjig v 132 državah. Največ uporabnikov je v ZDA (29%), sledita Nemčija in Velika Britanija. Največkrat registrirana knjiga je Pijevo življenje Yanna Martella (50.408 knjig), v Sloveniji pa je največkrat registrirana knjiga 50 odtenkov sive E. L. James (22 knjig ). V Sloveniji je skupaj aktivno registriranih 369 "podajalcev knjig", od tega 44 na Dolenjskem, 197 v Ljubljani in 97 v Mariboru. Registriranih je preko 7.000 knjig, od tega jih je društvo Humanitarček registriralo kar 5671.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ