Slovenska ilustratorka Manica K. Musil se v teh dneh na povabilo kitajskega založnika Jiangsu Fine Arts Publishing House nahaja na Kitajskem, kjer so ta teden izdali kar 4 njene slikanice in danes v Umetnostni galeriji Akademije za likovno umetnost Univerze v mestu Nanjing odprli razstavo njenih ilustracij.
Pred dnevi je na mednarodnem natečaju otroških slikanic newyorške revije za sodobno ilustracijo 3x3 prejela dve zlati medalji za dve še neobjavljeni slikanici: Slon Stane ter Trije mucki in zmaj.
Odlične slovenske umetnike mora, kot kaže, najprej odkriti svet: v tem letu namreč na Kitajskem izzide kar 7 slikanic ilustratorke, pisateljice in arhitekte Manice K. Musil. Pri založbi Jiangsu Fine Arts Publishing House bodo že ta teden izšle 4 slikanice: Pobalinska pujsa, Čarobna školjka, Koza Cilka in Koza Cilka in kdo je popil vodo. Druge tri slikanice bodo do konca leta izšle pri založbi Modern Press Co. iz Pekinga, te so Trije mucki in zmaj, Mravljinčar Franc in Komar Janez. Ob tem bo v času obiska Kitajske poleg promocij in podpisovanja svojih knjig (poleg Nanjiga še v mestu Yangzhou) izvedla še nekaj predavanj, med drugim bo predavala kot ena od najbolje uvrščenih ilustratork (Best of the best) natečaja Hiii Illustration 2015, kjer je dosegla visoko uvrstitev s slikanico Pobalinska pujsa. Ta je prejela že več mednarodnih nagrad ter tudi prvo domačo nagrado na Knjižnem sejmu v Ljubljani za najlepšo slovensko knjigo za otroke in mladino, 2015.
V Umetnostni galeriji Akademije za likovno umetnost Univerze v mestu Nanjing zdaj odpirajo tudi razstavo njenih del. Tam je razstavljenih 12 ilustracij iz slikanice Pobalinska pujsa, 6 ilustracij iz slikanice Čarobna školjka, 6 ilustracij iz slikanice Koza Cilka in kdo je popil vodo, 1 ilustracijo iz slikanice Koza Cilka in 2 ilustraciji iz slikanice Slon Stane. Ta bo v angleškem jeziku in urduju izšel pri založbi Oxford University Press v Pakistanu, njene knjige pa kmalu izzidejo še v Turčiji.
Ilustracije, šivanke Manica K. Musil so povsem svojevrstne in imajo povsem drugačen likovni jezik. Sicer je avtorica kar 7 slikanic za otroke. Njeni so Trije mucki in zmaj, Mala arhitekta, Čarobni svinčnik, Koza Cilka, Koza Cilka in kdo je popil vodo. Slikanici Pobalinska pujsa in Čarobna školjka sta izšli pri Založbi Pivec, Maribor. Po slikanici Pobalinska pujsa nastaja v Lutkovnem gledališču Maribor tudi predstava, ki bo v režiji Miha Goloba in z glasbo Vaska Atanasovskega premierno predstavljena letos oktobra.
Ilustracije, ki nastajajo od leta 2013, so prejele številna mednarodna priznanja.
Več o Manici
Manica K. Musil je vsestranska umetnica. Po končani II. gimnaziji in Srednji glasbeni šoli (smer klavir) v Mariboru je študirala arhitekturo na Univerzi v Ljubljani. Njen prvi projekt, Občinska dvorana Gorišnica, je prejel nagrado mladih arhitektov v Minsku na mednarodnem arhitekturnem natečaju "Leonardo" 2. regije UIA za najboljšo realizacijo (v sodelovanju z Matejo Katrašnik). Prejela je tudi več nagrad na področju grafike in bila tudi soavtorica 11 slovenskih znamk v obdobju med leti 2002 do 2006 (v sodelovanju z Matejo Katrašnik).
Po porodu prvega od treh otrok je ustvarjalno področje še razširila in pričela pisati zgodbe ter pesmi za otroke. Od leta 2011 do leta 2014 je objavila sedem avtorskih slikanic. Po dveh slikanicah, Mala arhitekta in Čarobni svinčnik, je v sodelovanju z arhitektko Tejo K. Lozar pod okriljem Evropske prestolnice kulture 2012 izvedla otroški projekt Mali arhitekti s čarobnim svinčnikom. Cilj projekta je bila vključitev otrok v odprti mestni prostor, kjer so otroške stvaritve na ogled mimoidočim.
V zadnjih štirih letih je izdala sedem avtorskih slikanic pri petih različnih slovenskih založbah. Zlasti njene šivanke, ki so nastale v zadnjih treh letih, so prejele tudi mednarodno potrditev.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih