Kino Otok je v petih dneh že dvanajstič ustvaril pravo festivalsko skupnost

6. 6. 2016
Deli
Kino Otok je v petih dneh že dvanajstič ustvaril pravo festivalsko skupnost (foto: Boštjan Mejak)
Boštjan Mejak

S projekcijo filma Sence pozabljenih prednikov se je sinoči v letnem kinu na Manziolijevem trgu sklenil 12. mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema. Izbor filmov pa se s programom Otok v Ljubljani že danes seli v Kinodvor in Slovensko kinoteko.

Epski film, Sence pozabljenih prednikov, ki ga je otoška publika spremljala ob brnenju 35-milimetrskega projektorja, sta na platno pospremili direktorica festivala Tanja Hladnik in selektorica filmskega programa Varja Močnik. S kinotečnim filmom smo poleg zaključka 12. mednarodnega filmskega festivala Kino Otok – Isola Cinema obeležili še 20. obletnico delovanja Kinoteke. Njenemu prvemu direktorju in hkrati tudi enemu prvih otoških botrov, Silvanu Furlanu, je posvečena otoška sekcija Silvanov zaliv.

Od slovesne otvoritve v sredo, 1. junija, so se v festivalskem programu zvrstile projekcije filmov iz različnih krajev in časov, različnih vsebin, žanrov, predznakov in zvrsti. Med filmi, ki so najbolj navdušili na letošnji otoški izdaji, sta brez dvoma Za eno samo uro s teboj italijanske mojstrice dokumentaristike Aline Marazzi ter filma Ribji spev in Kaj zdaj? Spomni me portugalskega režiserja Joaquima Pinta.

Na 12. izdaji Kino Otoka smo gostili režiserje in druge ustvarjalce celovečernih filmov ali programov kratkih filmov s programa ter številne avtorje kratkih filmov sekcije Video na plaži. Poleg Pinta in Marazzijeve so bili med letošnjimi festivalskimi gosti tudi italijanski režiser Giuseppe Gaudino, prvi v Cannesu predstavljeni etiopski režiser Yared Zeleke, avstrijski mojster črno-belega bleščečega pogleda Peter Schreiner, legendarni srbski »črnovalovec« Želimir Žilnik, srbska producentka Sarita Matijević, producent filmov Aline Marazzi Gianfilippo Pedote, latvijska mojstrica sedme umetnosti Laila Pakalnina, španski dokumentraist Eloy Domínguez Serén, slovenski eksperimentalni filmar Davorin Marc, italijanski režiser Luca Chinaglia, latvijski režiser Raitis Ābele in botri filmov Mate Dolenc (boter filma Ribji spev), Breda Pečan (botra filma Jagnje), Nataša Tič Ralijan (botra filma Gora) in Metod Pevec (boter filma V imenu ljubezni). Poleg filmskih pa so bili z nami tudi ustvarjalci drugih filmskih festivalov, Admir Ćulumarević, direktor vodilnega festivala glasbenega dokumentarnega filma v jugovzhodni Evropi – Solo Positivo iz Opatije, in Paola Bristot, programska vodja festivala animiranega filma Piccolo festival dell'animazione v Trstu.

Mlade filmske navdušence na Podmornici sta prevzela sobotni in nedeljski Frišni filmski ulov, na katerih so se s svojimi filmskimi izdelki predstavili osnovno- in srednješolci. Nabito polna dvorana je spremljala projekcijo etiopskega filma Jagnje, ki ga je festivalski gost Yared Zeleke predstavil tudi že v letnem kinu Manzioli – mladi gledalci so ga nagradili z bučnim aplavzom ob koncu filma.

Dobra energija je festivalske goste, obiskovalce in ekipo povezala v edinstven prostor srečanja, ki so se mu v Manziolijevi palači in v izolskih galerijah pridružili še filmski ustvarjalci - udeleženci delavnic TorinoFilmLab in Re-Act. Ko se je zvečerilo, je Svetilnik z glasbenim programom vse naštete povezal v festivalsko skupnost.

Nestabilno vreme ni okrnilo izvedbe programa ali bistveno vplivalo na obisk, saj je otoška ekipa vsako leto pripravljena na sivo nebo. Filmsko dogajanje se je preselilo na rezervne lokacije: v izolski Kulturni dom z Manziolijevega trga, Manziolijeva palača je nudila zavetje kratkometražni sekciji Video na plaži, za večere na Svetilniku pa je bil pripravljen šotor, ki je pod svojo streho sprejel vse dobre glasbe željne obiskovalce filmskega Otoka. Četrtkov večer drugega sklopa Videa na plaži z angažiranimi dokumentarnimi kratkometražni filmi je kljub selitvi na suho v Manziolijevo palačo tri ure (ob)držal občinstvo na sedežih povsem zapolnjene dvorane.

Filmi festivalskega programa že od danes tudi v Ljubljani

Včerajšnji zaključek je predstavljal zadnje dejanje izolskega dela festivala, priložnosti za ogled nekaterih filmov otoškega programa pa se nadaljujejo.

V sklopu programa Otok v Ljubljani v naslednjih dneh bodo v ljubljanskem Kinodvoru odvrteli ljubljenca otoškega občinstva Ribji spev Joaquima Pinta in Nuna Leonela (7. junij ob 19. uri), v Slovenski kinoteki pa Balado o izgnancih İlkerja Savaşkurta (8. junij ob 19. uri), otoški publiki še ne prikazan Pintov prvenec iz leta 1987 Kamen v žepu (8. junij ob 21. uri), argentinski dokumentarni esej Toponimija Jonathana Perela (9. junij ob 19. uri) in izolski publiki dobro znano delo Za eno samo uro s teboj Aline Marazzi (14. junij ob 18.30).

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju