Kr' Bis Band je le dve leti stara skupina kranjskih glasbenikov, ki največkrat nastopa kot pihalni orkester, priložnostno pa tudi v manjših zasedbah. Po uspešno izpeljanih projektih lani in predlani bo v zasedbi pihalnega orkestra pod vodstvom dirigenta prof. Tomaža Kukoviča nastopila tudi letos na koncertu #VsiSmoAvsenik.
»Letos nas boste lahko slišali 9. septembra v Kongresnem centru Brdo v dvorani Grandis. Koncert bo ob 19. uri. Vaje že potekajo, glasba pa bo odlična in lepo presenečenje za vsakega obiskovalca,« pove predsednik društva Kr' Bis Band, Branko Djoković.
Ko so septembra lani navduševali s filmsko glasbo, je njihov talent in kakovost muziciranja opazil tudi Slavko Avsenik mlajši, ki danes o tistem koncertu pravi: »Na koncert sem prišel brez posebnih pričakovanj. Povabila me je znanka Dora Grašič, ki v orkestru igra trobento. In seveda sem se z veseljem odzval. Bil sem presenečen nad izjemno kvaliteto in pestrim programom, tako da sem po koncu želel dirigentu čestitati. Takrat sva se spoznala in takrat sem prvič spoznal tudi ta orkester. Nastalo je dobro znanstvo.«
To srečanje, ki se je kasneje izkazalo za zelo pomembno, se je dobro vtisnilo v spomin tudi dirigentu Kr' Bis Banda Tomažu Kukoviču: »Nadvse vesel in presenečen sem bil, ko me je Slavko lani po koncertu počakal pred dvorano, mi čestital in nekako namigoval, da bi bilo zopet treba kaj dobrega napisati. Ob koncu najinega pogovora je dejal, da bo že usoda poskrbela za ponovno srečanje. Po dveh tednih sva se slišala po telefonu in se kasneje dobila na prvi kavi, beseda je dala besedo in danes je pred nami koncert.«
Slavko Avsenik ml., priznani akademski skladatelj, pianist in producent, je Kranjčanom ponudil sodelovanje, pri tem pa ga sploh ni motilo, da v Kr' Bis Bandu večinoma igrajo neprofesionalni glasbeniki. »V glasbi je tako, da se celo življenje učiš in jaz zato sebe smatram kot večnega amaterja. Zato mi nikoli ni težko sodelovati tudi z drugimi, ki so ravno tako amaterji, druži pa nas ljubezen do glasbe. Seveda si avtorji vedno želimo, da bi bila izvedba profesionalna. To je tisto, kar je najpomembnejše – ne glede na to, ali je orkester profesionalen ali ne. Izvedba vseh skladb, ki jih je Kr' Bis Band igral, je bila zame na tako visokem nivoju, da sem si takoj zaželel nekega izziva – sodelovanja z njimi,« pravi Avsenik in dodaja, da ni nikoli dvomil v to, da Kr' Bis Band ne bi bil sposoben odlično odigrati kateregakoli aranžmaja – bodisi Avsenikove bodisi katere druge glasbe. Nanj je še poseben vtis naredil dirigent Kr' Bis Banda Tomaž Kukovič.
»Prepričal me je s svojo zanesljivo roko, z odlično pripravljenostjo celotnega orkestra, kar kaže na zelo dobro vodstveno sposobnost in pa z izredno vizijo in stremljenjem k najvišji kvaliteti glasbenega izvajanja. To me je zelo pritegnilo.«
Za tokratni projekt Kr' Bis Banda je Slavko Avsenik ml. napisal osem priredb melodij Ansambla bratov Avsenik, pregledal pa je tudi vse ostale, ki so jih napisali še Peter Tovornik, Matija Krečič, Gašper Jereb, Jaka Pucihar in Tomaž Kukovič. Ker bodo priredbe (nekatere celo v slogu džeza, čačačaja, sambe ali Straussovih polk) precej drugačne od originalne glasbe, pa Avsenik opozarja: »Ta koncert morda ne bo najbolj primeren za največje navdušence kvintetne glasbe, ker je pri nastajanju prišlo do raznih zanimivih idej. Mislim, da bo to predvsem koncert, ki bo izrazil osebne vidike marsikaterih avtorjev, kako si oni predstavljajo melodije, tokrat zares le melodije, Slavka in Vilka Avsenika. Prepričan sem, da bo koncert zelo zanimiv za vse, ki poznajo te melodije, pa si jih želijo morda slišati v kakšni drugačni preobleki. Še posebej pa bo zanimivo, ker takega koncerta do sedaj še ni bilo.«
Slavkov oče, že pokojni Slavko Avsenik, pa bojda nad orkestralno glasbo ni bil preveč navdušen.
»Sam je do konca življenja imel vizijo, ki sta jo razvila s svojim bratom, da je kvintet najbolj popolna zasedba, ki je sposobna izraziti natančno to, kar naj bi ta glasba po njegovem izražala. Nastala je pravzaprav na odru v interakciji s publiko in mislim, da je bila taka zasedba sposobna v hipu reagirati na kakršnekoli zahteve ali pričakovanja občinstva. To je pri orkestru zelo težko.Seveda pa se je zavedal, da je prirejanje za večje zasedbe tudi pomembna pot.«
Na vprašanje, ali bi na tak koncert njegov oče prišel, pa Slavko Avsenik ml. odgovarja: »Ni bil tak ljubitelj orkestralne glasbe. Če se je dalo, se je takim koncertom izognil.«
O težavnosti letošnjega programa pa dirigent Tomaž Kukovič pravi: »Zahtevnost dosega nivo srednješolskih glasbenikov in akademikov. Prepričan sem, da se bodo mladi glasbeniki potrudili, da bodo z interpretacijo zadovoljili zahtevnost vsakega ušesa.«
Letos mineva že 65 let od nastanka Ansambla bratov Avsenik, ki je navduševal in zabaval Slovence in druge narode, kjer je veliko nastopal. »Moj oče je že s šestim letom začel igrati harmoniko in od takrat je bila njegova vizija ustvarjanje glasbe in ugajanje publiki – ne samo ugajanje, pač pa je bilo njegovo vprašanje vedno: 'Kaj narediti, da se bo publika zabavala?« o svojem očetu pravi Slavko Avsenik ml., o harmoniki in primerjavi z očetom pa: »Ko sem jo nekoč nadel, so ljudje pričakovali, da se bo prikazala luč z neba. Več kot tri minute nisem zdržal in sem prisotne razočaral. Skratka, moja naloga v življenju je drugačna od njegove.«
Kr' Bis Band je leta 2016 ustanovil Branko Djoković, o začetkih te zasedbe pa pravi: »Kr' Bis Band je zelo mlad orkester, ki smo ga ustanovili iz želje po muziciranju tudi po koncu glasbenega šolanja. Večina nas je bivših učencev Glasbene Šole Kranj, ki smo skupaj igrali v Mladinskem pihalnem orkestru GŠ Kranj, potem pa smo nekako 'padli' vsak v svoje delo, študentsko življenje ali službo. Glasba nam je v življenju kar manjkala, zato smo se odločili, da bi lahko poskusili izpeljati kakšen skupen projekt, kar nam je potem s koncertom Vrnitev odpihanih zares uspelo. Na koncu smo bili vsi zadovoljni in smo spoznali, da je Kr' Bis Band mogoče tisto, kar bi nas lahko vodilo skozi glasbeni del življenja.«
Po dveh koncertih, ki so jih izpeljali septembra 2016 in 2017 na preteklo delo gleda zelo pozitivno: »Zelo sem zadovoljen. Šli smo 'na slepo' v organizacijo in glasbeno izvedbo, a mislim, da je bil že prvi koncert nad pričakovanji. Dokazali smo, da smo zreli in sposobni. Tako smo skupno ustvarjanje 'zapeljali' še v drugi projekt, ki smo ga izvedli lani, pri tem pa smo na vseh področjih napredovali. S člani in sodelovanjem sem zelo zadovoljen.«
O načrtih za naslednja leta pa pravi: »Ker smo zelo mlad orkester, dolgoročnih načrtov nimamo. Za sedaj je edini načrt, da bi leta 2019 na turneji po Sloveniji koncert #VsiSmoAvsenik še čim večkrat ponovili. Za naslednja leta pa upam, da se nam bo tako kot za projekt #VsiSmoAvsenik spet sama od sebe ponudila kakšna dobro priložnost.«
Kranjski Kr' Bis Band iz leta v leto posega po višjih ciljih, zato se marsikdo sprašuje, kje so sploh meje tega orkestra.
»Zanimivo vprašanje. To se velikokrat tudi sam sprašujem, ampak vedno je tako: če si človek postavlja meje, ne napreduje. Pustimo času čas, pustimo se presenetiti, na splošno pa glasba zame nima meja,« pravi Kukovič.
»Člani Kr' Bis Banda so bivši učenci Glasbene šole Kranj, ki so se v glasbeni šoli izobraževali vsaj šest let. V orkestru Kr Bis Band igra približno 60 članov, ki so večinoma stari od 15 do 35 let,« pove koncertna mojstrica, prva klarinetistka Kr' Bis Banda, Tamara Popovič, ki pravi tudi, da sta glasbeno znanje in izobrazba članov zelo različna. Mnogi se sedaj z glasbo ukvarjajo le ljubiteljsko, veliko se jih je izobraževalo tudi na konservatorijih za glasbo, nekaj pa je med njimi tudi profesionalnih glasbenikov ali študentov akademij za glasbo v Ljubljani ali drugod po Evropi. Z veseljem pohvali tudi odnose v orkestru: »Vzdušje je zelo prijateljsko. Vidi se, da se nekateri poznamo že več kot deset let in da skupaj sodelujemo tudi v lokalnih pihalnih orkestrih. Družimo pa se tudi izven orkestra: skupaj gremo na kakšne koncerte in predstave.«
Takšni koncerti od članov Kr' Bis Banda zahtevajo precej resnosti in zavzetega dela.
»Priprave na koncert potekajo približno tri tedne pred koncertom, zajemajo pa skupne in sekcijske vaje,« dodaja še Popovičeva, ki razloži tudi, kako se spopadajo s 'kadrovskimi težavami': »Zamislili smo si, da bi bili člani iz okolice Kranja. Seveda pa imamo pri nekaterih inštrumentih npr. pri rogu in fagotu problem, ker v Kranju glasbenikov s temi inštrumenti ni veliko. Imamo pa veliko flavtistk, zato smo letos morali organizirati avdicijo in izbrati štiri najboljše, ki bodo sodelovale pri letošnjem projektu.«