Kulturni bazar 2016 tokrat tudi o inovativnem učnem okolju

29. 3. 2016
Deli
Kulturni bazar 2016 tokrat tudi o inovativnem učnem okolju

Kulturni bazar, ki bo potekal 31. marca 2016 v Cankarjevem domu, je posebna priložnost za pridobivanje novih znanj in spoznanj kjer lahko v enem dnevu in na enem kraju spoznate raznovrstno kulturno – umetniško ponudbo za otroke, mlade in odrasle ter se udeležite strokovnih usposabljanj.

Je tudi priložnost, da se srečamo v inovativnem učnem okolju, ki ga od leta 2012 vzpostavljamo na Kersnikovi. Področje intermedijskih umetnosti v sodelovanju s partnerskimi organizacijami tudi letos koordinira Zavod Kersnikova, ki med drugim izvaja Petkovo akademijo, program raziskovalnega učenja za navduševanje mladih za raziskovanje povezav med umetnostjo, znanostjo in tehnologijami.

Program v inovativnem učnem okolju na področju intermedijskih umetnosti na Kulturnem bazarju 2016 bo potekal po naslednjem urniku:

  • Moja broška je lahko super tehnološka, delavnica, 9.30-10.15, primerno za OŠ10+, SŠ in O. Izvajata: Kristijan Tkalec in Bor Jarh, mentorja Petkove akademije v Rampa Labu na Zavodu Kersnikova

Udeleženci bodo na delavnici uvodoma spoznali možnosti oblikovanja brezdotične / senzorne broške ter se seznanili s prvinami brezžične tehnologije. Izdelali bodo broške, ki se odzivajo na dražljaje v okolici. Bo to zvok, gibanje, svetloba ali še kaj drugega? Senzorični modni dodatek si bodo lahko odnesli domov.

  • Laboratorij za raziskovalno učenje, po 30 min v terminih od 10.30-12.30 in 16.00-17.00, primerno za OŠ, SŠ in O. Izvajajo: otroci in mladi ter mentorji, ki sodelujejo v programih raziskovalnega učenja na Zavodu Kersnikova

V navdihujočem okolju, ki spodbuja raznolikost, kreativnost, inventivnost in eksperimentiranje, mladi lahko preizkušajo svoje predstave o mejah, ki jih določajo in izumljajo poti, ki te meje prebijajo.

Otroci, mladi in tisti, ki vas zanima še kaj drugega poleg šolskih resnic, lahko spoznate metode ustvarjanja, kjer se znanje o tehnologiji, umetnosti in znanosti prosto pretaka med generacijami, med vrstniki in strokovnjaki različnih področij. Poskusite zaigrati vaš najljubši hit na kartonast klavir, ki ima tipke narisane iz grafita, preučevati mikroorganizme, ki živijo v okolici dišeče pomladi, pod mikroskopom, ki si ga lahko izdelate sami s pomočjo odsluženih računalniški kamer, z računalnikom oblikovati model vašega najljubšega super junaka in programirati robota.

  • Robotski performans s podelitvijo diplom udeležencem serije delavnic Robotip na Petkovi akademiji, 17.00 – 17.30, primerno za OŠ, SŠ in O.

Petkova akademija [5HEK] se v marcu ponaša z novo generacijo diplomantov. Udeleženci tematskega sklopa 'Robotip' so na delavnicah za robo-bejbe in robo-tipe spoznavali robote, avtomate, stroje in druge vmesnike ter njihovo delovanje. Seznanili so se z osnovami robotike, konstruktorstva in programiranja ter sestavili in programirali robote z ohišjem iz Lego kock. Po desetih ustvarjalnih srečanjih ponosno vabimo na zaključni performans in podelitev diplom, po kateri boste lahko z novopečenimi Robotipi pokramljali o dogajanju na [5HEK]Robo-sceni!

Strokovno usposabljanje

Kulturni bazar je tradicionalno zasnovan kot strokovno usposabljanje za strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju ter kulturi, za strokovne delavce širše strokovne javnosti, ki lahko pri svojem delu vključujejo kulturnovzgojne vsebine (npr. zdravstvo, sociala, kmetijstvo in prehrana, okolje in prostor ...) ter za študente. Udeležba na strokovnem usposabljanju je za vse brezplačna (potrebna je bila predhodna prijava do 15. marca) Za vas pripravljamo naslednji dve usposabljanji s področja intermedijskih umetnosti:

  • 3D-usposabljanje za uporabo novih izdelovalniških tehnologij, 10.30–12.30, dvorana M2. Mentorji: Tomo Per, Nadav Sagir, Kristijan Tkalec; koprodukcija: RogLab – MGML, Studio CtrlArt, Rampa Lab / Zavod Kersnikova

Se želite seznaniti s svetom novih tehnologij, v katerega bodo zrasli današnji otroci? Sodelujete z otroki in mladimi, ki so željni znanja iz 3D modeliranja in digitalnih izdelovalniških tehnologij? Na predstavitvi, ki je del rednega programa produkcijskega in izobraževalnega centra RogLab, lahko spoznate odprtokodni računalniški program Blender za 3D oblikovanje in animacije ter osnove dela s 3D tiskalnikom. Na kratkem usposabljanju bomo predstavili možnosti, ki jih nove tehnologije lahko ponudijo v učnem in ustvarjalnem procesu. Dogodek bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku.

  • Naredi sam (DIY) mikroskop, 13.00–15.00, drugo preddverje, izvajata: Kristijan Tkalec in Bor Jarh; produkcija: Zavod Kersnikova.

Konfucij je z rekom: »Kar slišim, pozabim. Kar vidim, se spomnim. Kar naredim, to razumem,« ponazoril, da svet razumemo bolje, če v njem sodelujemo. Vabljeni, da se na delavnici, ki jo bosta izvedla mentorja Petkove akademije, vključite v proces raziskovalnega učenja, v katerem otroci in mladi skupaj z umetniki, znanstveniki in inženirji poskušajo razumeti vzroke, principe delovanja ter sestavo živih in neživih sistemov, v katere smo vpeti. S pristopi, ki presegajo šolske predmete in znanstvene discipline, lahko izkusite, kako se v ustvarjalnem in inovativnem učnem okolju prepletajo tehnologije, umetnost in znanost v vznemirljivih umetniških, raziskovalnih in izobraževalnih povezavah. Na delavnici lahko po načelu naredi-sam izdelate mikroskope, sestavljene iz odsluženih spletnih kamer, ki se prek USB kabla povežejo z računalnikom. Z nekaj iznajdljivosti in kreativnosti jih lahko uporabite tako pri urah biologije kot umetnosti

Se srečamo na Kulturnem bazarju 2016!

Foto: www.rampalab.org

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju