Latvija zasluženo zmagala, naši košarkarji odhajajo domov!

13. 9. 2015
Jure Zdovc

Slovenska košarkarska reprezentanca se je poslovila od evropskega prvenstva v Franciji. V osmini finala jo je premagala Latvija s 73:66.

S porazom je Slovenija zaostala za ciljem na tem EuroBasketu - uvrstitvijo vsaj med prvih sedem reprezentanc, ki se bodo naslednje leto potegovale za olimpijske igre v Riu de Janeiru, izpad v osmini finala pa je hkrati njen najslabši rezultat na zadnjih šestih evropskih prvenstvih. Od leta 2005 do 2013 je bila Slovenija vedno med prvimi osmimi ekipami.

Zmaga Latvije je povsem zaslužena. Čeprav o volji in motivaciji slovenskih košarkarjev ne gre dvomiti, pa proti izbrani vrsti Latvije niso znali razviti svoje igre. Bili so neučinkoviti v napadu - le Zoran Dragić je presegel dvomestno število točk - in premalo agresivni v obrambi, tako da jih je tekmec ranil z vseh pozicij.

Po pričakovanjih je bila tekma izenačena in napeta. Latvija je svojo kakovost že pokazala na tem prvenstvu, hkrati pa avgusta na prijateljskem turnirju v Rigi dokazala, da njena igra ne ustreza varovancem selektorja Jureta Zdovca.

Številni hitri meti iz vseh pozicij, gibljivi in iznajdljivi posamezniki so Sloveniji povzročali velike težave že v prvem polčasu. Slovence so reševale trojke (6:16 v prvem delu) ter nekaj odličnih prodorov Zorana Dragića, ki je v prvi četrtini dosegel polovico točk Slovenije.

Latvija je najvišjo prednost v prvih dvajsetih minutah dosegla v 17. minuti, ko je semafor v gigantski dvorani, oziroma bolje rečeno, na polovici nogometnega stadiona Pierre Mauroy, kazal rezultat 36:29. Sledili sta hitri trojki Jake Klobučarja in Klemna Prepeliča za sprejemljiv koš zaostanka ob odmoru, a veliko preveč prejetih točk (40).

Drugi del ni spremenil slika na igrišču; Latvija je imela več razpoloženih igralcev, lažje je prihajala do košev, Slovenija na drugi strani pa je bila brez idej oziroma rešitev.

Latvija je do 24. minute dosegla že 50 točk in po pravilu Jureta Zdovca, ki je svojih varovancem vedno govoril, da v 40 minutah ne smejo prejeti več kot 70 točk, je bila zmaga vedno bolj oddaljena. A sledile so tudi slabe minute Latvije, ki je v naslednjih šestih minutah zmogla vsega tri točke iz prostih metov.

Žal Slovenija tega obdobja slabe igre nasprotnika ni izkoristila. Zaostanek je zgolj zmanjšala, na začetku zadnje četrtine po trojki Jake Klobučarja na 55:57, pa nato znova visoka zaostala. Z delnim izidom 10:2 je Latvija štiri minute pred koncem prevzela vajeti igre v svoje roke (67:57) in jih trdo držala vse do zadnjega zvoka sirene.

Slovenski košarkarji so močno razočarani zapustili prizorišče; po dobrih predstavah v Zagrebu so pokleknili ravno v najbolj ne pravem trenutku. Tako jih že v nedeljo dopoldan čaka povratek v Slovenijo; na letališču Brnik bodo pristali okoli 11.30 dopoldan.

Jure Zdovc, selektor Slovenije:

• "Po taki tekmi lahko le čestitam tekmecu, ki je bil tokrat boljši. In to v vseh pogledih. Bil je bolj čvrst, hitrejši in v enem trenutku se mi je zdelo, da si je tudi bolj želel zmage. Enostavno nismo imeli protiorožja zanj, nismo se znašli in tudi v trenutkih, ko bi lahko obrnili potek tekme, nismo zadeli niti lahkih metov. Na drugi strani je Latvija v odločilnih trenutkih zadela iz težkih pozicij in na koncu zasluženo prišla do zmage."

Jure Balažić, igralec Slovenije:

• "Težko je kaj pametnega povedati po takšni tekmi. Vsi smo zelo razočarani, saj nismo pokazali našega pravega obraza. Odpovedali smo v ključnih trenutkih in nismo izpolnili cilja, ki smo si ga zadali pred prvenstvom. Latvija je zasluženo zmagala, saj je bila boljša ekipa na parketu. Verjemite, da nam je res hudo, meni še toliko bolj, ker je bila to verjetno moja zadnja tekma za Slovenijo in reprezentančne kariere res nisem želel končati na tak način."

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju