MAD IN SLOVENIA, mreža za več izbire v duševnem zdravju: "Za več glasov, več zgodb in več poti okrevanja"

25. 4. 2025 | N.Z.
MAD IN SLOVENIA, mreža za več izbire v duševnem zdravju: "Za več glasov, več zgodb in več poti okrevanja" (foto: profimedia)
profimedia

Luč sveta je ugledal slovenski spletni časopis Mad in Slovenia, ki se tako pridružuje globalnemu gibanju in široko razvejani mreži za več izbire v duševnem zdravju. 

"Njihovo poslanstvo je jasen klic k spremembi. Trenutni sistem, ki se močno opira na zdravila in diagnosticiranje, je namreč pustil mnoge na cedilu. Zato ta mreža odpira prostor za več glasov, več zgodb in več poti okrevanja," so v dobrodošlici lansiranja spletnega mesta na Facebooku zapisali v Društvu Altra, naši najstarejši nevladni organizaciji s področja duševnega zdravja.

Mad in Slovenia se s svojim lastnim spletnim prostorom, ki je v prvi vrsti namenjen temu, da svoj izrazni prostor dobijo ljudje z lastno izkušnjo duševnih stisk, njihovi podporniki in svojci, pa tudi strokovnjaki, aktivisti in vsi tisti, ki jih druži drugačen pogled na psihiatrično oskrbo, tako ne le simbolično, ampak tudi dejansko umešča v mrežo kritičnih glasov iz celega sveta.

Prostor kritičnega premisleka

Vse skupaj se je začelo leta 2012, ko je ameriški novinar in avtor Robert Whitaker po izjemnem odzivu dela javnosti na njegovo knjigo 'Mad in America in Anatomy of an Epidemic' ustanovil spletni časopis Mad in America, namenjen kritičnim perspektivam sodobne psihiatrije.

Ali je papež prejemal plačo?

Časopis je do danes nato dobil svoj odmev v med seboj tudi prek vsebin povezanih 'Mad in the World' različicah širom sveta.

Skupina trenutno šestdesetih slovenski soustvarjalcev prispevkov, novic, blogov in podkastov na Mad in Slovenia se tako tudi uradno pridružuje glasnikom nuje premisleka o sodobni psihiatriji v Argentini, Braziliji, Kanadi, Danski, Grčiji, Irski, Italiji, Mehiki, Nizozemski, Norveški, Portugalski, Portoriku, južni Aziji, Španiji, Švedskem in Združenem kraljestvu. 

"Poslanstvo 'Mad in America' je služiti kot katalizator za ponovni razmislek o psihiatrični oskrbi v Združenih državah Amerike (in v tujini). Verjamemo, da je trenutna paradigma oskrbe, ki temelji na zdravilih, pustila našo družbo na cedilu in da znanstvene raziskave ter življenjske izkušnje tistih, ki jim je bila diagnosticirana psihiatrična motnja, zahtevajo globoke spremembe," je Whitaker povedal ob ustanovitvi spletnega časopisa, ki je nato postal pomembno krovno mesto za kritično ukvarjanje s psihiatrijo.

Da aktivne skupine in aktivisti to poslanstvo opravljajo več kot učinkovito, med drugim kaže podpora, ki so jo deležni na socialnih omrežjih s strani številnih vidnih posameznikov, naj bo iz stroke ali zunaj nje, pa tudi doseg njihovih vsebin, še posebno podkastov.

Mad in Slovenia

Mad in Slovenia vključuje okoli 60 udeležencev – ljudi z lastno izkušnjo duševnih stisk, svojce, strokovnjake, aktiviste in tiste, ki so se odločili za drugačno pot – vključno z opuščanjem zdravil, iskanjem alternativnih podpor, skupnostno pomočjo in vrstniškim svetovanjem.

Kaj ustvarjajo?

  • Spletni časopis Mad in Slovenia – novice, raziskave, kolumne in osebne zgodbe.
  • MIS Radio – pogovori z raziskovalci, preživelci in misleci drugačnih poti v duševnem zdravju.
  • So del globalne mreže MIA – povezani z gibanji po vsem svetu.
  • Ne zagovarjajo ene rešitve – ampak več izbir, več sočutja in več poslušanja.

Najdete jih tudi že na nekaterih družbenih omrežjih.

Kdo je Robert Whitaker?

Robert Whitaker je ameriški novinar in avtor, ki piše predvsem o medicini, znanosti in zgodovini. Je avtor petih knjig, od katerih tri pokrivajo zgodovino in prakso sodobne psihiatrije. Prejel je številne nagrade za znanstveno pisanje, leta 1998 pa je bil del ekipe, ki je pisala za Boston Globe in se uvrstila v ožji izbor za Pulitzerjevo nagrado za javno delo leta 1999 za serijo člankov, ki so dvomili o etiki psihiatričnih raziskav, v katerih so nič hudega slutečim pacientom dajali zdravila, za katera se je pričakovalo, da bodo okrepila njihovo psihozo. Je ustanovitelj in založnik Mad in America, spletne revije, ki kritizira sodoben psihiatrični sistem.

Preberite si tudi: