Malala Yousafzai: Od izobčenja do Nobelove nagrade

19. 3. 2016 | Vir: Lea
Deli

Na programu National Geographic Channel je svetovno premiero oskarjevca Davisa Guggenheima konec februarja dočakal dokumentarni film Ime mi je Malala.

Pri dokumentarnem filmu gre za intimen portret Nobelove nagrajenke za mir Malale Yousafzai, ki so jo napadli in ranili talibani v Pakistanu, ko se je s šolskim avtobusom vračala domov. Dokumentarni film ponuja vpogled v Malalino življenje pred napadom in po njem. V času incidenta je imela 15 let, potem pa so jo zaradi opozarjanja na težavo izobraževanja deklic z očetom vred izločili. Po streljanju so se povsod po svetu pojavili njeni podporniki. Malala je čudežno preživela, zdaj pa je glavna zagovornica izobraževanja deklet po svetu in soustanoviteljica sklada Malala.

Neverjetna zgodba

Nagrajeni avtor dokumentarnih filmov Davis Guggenheim (Čakajoč Supermana in Neprijetna resnica) je proučil, kako se je Malala z očetom Zio in svojo družino začela boriti za pravico do izobraževanja deklet po vsem svetu. Film nam da vpogled v življenje te izjemne mladostnice. Spoznamo njeno tesno povezanost z očetom, ki jo je navdušil za izobraževanje, njene strastne govore pri Združenih narodih ter norčevanje doma s svojimi starši in brati.

"Ta film ni le v neverjeten navdih, temveč prebudi resnično željo po spremembah. Kot vodilnim, ko gre za predstavitev svetovno pomembnih zgodb čim širšemu občinstvu, nam je več kot v čast, da smo del tega projekta. Meni se zdi, da gre za obveznost," je dejala Courteney Monroe, direktorica podjetja National Geographic Channels.

"Temu projektu smo se zato pridružili kot pravi partnerji na področju globalne predstavitve in televizijske premiere, naše vire pa namenili temu, da bi pomembno Malalino pot in boj za izobraževanje deklet predstavili milijonom ljudem po svetu."

Predstavitev filma je sovpadala z mednarodnim opozarjanjem in zbiranjem sredstev v sodelovanju s skladom Malala. Ta neprofitna organizacija poskuša deklicam po vsem svetu omogočiti kakovostno srednješolsko izobrazbo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord