Na celjskih spomladanskih sejmih več obiskovalcev kot leto prej

14. 3. 2016
Deli
Na celjskih spomladanskih sejmih več obiskovalcev kot leto prej (foto: profimedia)
profimedia

Tri spomladanske sejme Flora, Poroka, Altremed in 39. dneva čebelarstva v Celju ApiSlovenija je v treh sejemskih dneh obiskalo več kot 21.000 obiskovalcev, ker je dobrih 5 odstotkov več kot leto prej.

Sejemsko dogajanje si je prislužilo tudi odlične ocene obiskovalcev in razstavljavcev. Prvi so sejme ocenili še bolje kot leto prej, razstavljavci pa v veliki večini zatrdili, da so sejmi izpolnili njihova pričakovanja ter napovedali ponovno sodelovanje v 2017.

Obiskovalci so bili zelo zadovoljni s sejemskim dogajanjem, saj jih je več kot 86 % sejme ocenilo z najvišjima ocenama 4 in 5 (na 5-stopenjski lestvici). Svoj ponovni obisk v prihodnjem letu je že napovedala polovica anketiranih obiskovalcev, praktično vsi preostali pa ta trenutek še ne vedo oz. menijo, da je še prezgodaj za potrditev obiska tudi v marcu 2017.

Prva analiza rezultatov raziskave, ki jo med razstavljavci in obiskovalci sejmov redno pripravlja organizator, med drugim še kažejo, da so za skoraj 70 % razstavljavcev na sejmih Flora, Poroka in Altermed le ti izpolnili pričakovanja. To se odraža tudi v napovedi ponovnega sodelovanja prihodnje leto, saj je le to že ta trenutek napovedalo več kot 68 % vprašanih. Več kot 92 % razstavljavcev na sejemskem trojčku je svoj nastop ocenila za uspešen oz. zelo uspešen.

O prihodnosti zelenih poklicev, priložnostih za nova delovna mesta in podpori svetovnemu dnevu čebel

Dogajanje na razstavnih prostorih je dopolnilo tudi bogato obsejemsko dogajanje. Na sejmišču je bilo mogoče med drugim slišati, da imajo zeleni poklici prihodnost. Odnos do narave in s tem zelenih poklicev se v zadnjem obdobju precej spreminja, saj se ljudje spet množično usmerjajo v proizvodnjo lastne hrane. Spreminja se miselnost, da se zaradi nizke cene sadja in zelenjave ne izplača pridelovati. Ljudje pa so se »streznili« tudi zaradi različnih afer s hrano, so se med drugim strinjali razpravljavci na okrogli mizi, ki jo je pripravila Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje.

Priložnost za nova delovna mesta pa predstavlja tudi konoplja. Izdelki iz konoplje po besedah predsednika Zadruge Konopko Davida Geršaka ponujajo številne možnosti, posledično tudi pri ustvarjanju novih delovnih mest v lokalnem okolju. Konoplja raste že 3.000 let in nekdaj so jo znali dobro izkoriščati. Da se vrnemo k staremu znanju, predlagajo tudi v Zadrugi Konopko. Številne prednosti konoplje lahko izkoristimo ne le v prehranske in medicinske namene, ampak tudi na področju tekstila, gradbeništva. Zadruga se je povezala z gospodarstvom in instituti, kjer skupaj razvijajo nove izdelke: od vlaknenih plošč do bio granulata za izdelavo bio plastike iz konoplje. »Vse to so izdelki, ki lahko v prihodnosti generirajo kup slovenskih delovnih mest,« meni Geršak.

Na celjskem sejmišču pa so v soboto, 12. marca, v okviru srečanja čebelarjev ApiSlovenija podpisali tudi deklaracijo v podporo slovenski pobudi, da Organizacija združenih narodov 20. maj razglasi za Svetovni dan čebel. Slovenskima ministroma Dejanu Židanu in Zdravku Počivalšku so se v Celju pridružili kolegi iz Češke, Madžarske, Črne gore in Srbije, pred tem sta jo podpisala tudi avstrijski zvezni minister za kmetijstvo Andrä Rupprechter in francoski minister Stéphane Le Foll. Države tako skupaj poudarjajo pomen čebel in opraševalcev na sploh za čisto okolje in svetovno prehrano. Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je ob tem dejal, da to ni toliko zgodovinski dan za čebelarje kot je za čebele. "Če bomo podprli čebele, pomeni tudi, da bo na svetu manj lakote. Vsaka tretja žlica svetovne hrane je odvisna od opraševanja čebel in ostalih opraševalcev," je poudari Noč. Pobudo je javno podprl evropski komisar za okolje, pomorske zadeve in ribištvo Karmenu Vella.

Konec tedna festival ribjih jedi in vina, april v znamenju energetike in industrijskega vzdrževanja

Po uspešnem marčnem sejemskem dogajanju bo ta konec tedna, v soboto, 19. marca, na celjskem sejmišču 1. festival ribjih jedi in vina. Na festivalu bo mogoče okušati in kupiti sveže, pečene in dimljene morske in sladkovodne ribe, v ponudbi bo še kaviar, bakalar, ribji namazi, odlična vina in druge kulinarične dobrote. Festival bo mogoče v sejemski dvorani E in atriju sejmišča obiskati med 9. in 17. uro. Vstop je prost.

Od 12. do 15. aprila pa bosta na celjskem sejmišču mednarodna strokovna sejma Energetika in Terotech-Vzdrževanje. Sejma prinašata celovito ponudbo za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje. Predstavljene bodo inovativne energetske rešitve, hibridne rešitve ter celovita ponudba za učinkovito industrijsko vzdrževanje. Ponudbo na razstavnih prostorih bo zaokrožil aktualni spremljajoči program.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec