Nasin vesoljski teleskop Jamesa Webba na Discovery Channelu

26. 5. 2016
Deli

Vse od prvih začetkov civilizacije se ljudje v iskanju odgovorov na temeljna vprašanja obračamo v nebo. Kako se je vesolje začelo? Odkod ljudje? Smo v tem vesolju sami?

Da bi bil naš pogled ostrejši, smo skozi stoletja razvijali nove, večje in zmogljivejše optične pripomočke. Novi dokumentarec bo gledalce popeljal skozi zgodovino teleskopa, vse od Galileja in Newtona pa do moderne dobe, v kateri kraljujeta Hubble in vesoljski teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope – JWST), ki je trenutno še v fazi izgradnje.

Z vsakim novim korakom bolje razumemo vlogo našega planeta v vesolju, novi vesoljski teleskop pa nam bo pomagal odgovoriti tudi na vprašanje, kako blizu dokončnega odgovora smo.

Oglejte si premiero filma Teleskop, ki bo v nedeljo, 29. maja ob 22.00, na Discovery Channelu.

TELESKOP je razburljivo in dinamično popotovanje v zakulisje nastajanja Nasinega vesoljskega teleskopa Jamesa Webba, ki predstavlja prvega v novi in izpopolnjeni generaciji teleskopov. Film je režiral Nathaniel Kahn, ki je za svoja dokumentarca My Architect in Two Hands prejel nominaciji za oskarja. Spoznali bomo predzgodbo in navdih za izgradnjo tega neverjetnega daljnogleda, ki je kar 100 krat močnejši od Hubblovega vesoljskega teleskopa in naš najboljši približek časovnemu stroju. Z njim bomo lahko odkrivali počelo vesolja in iskali znake morebitnega življenja na planetih daleč izven našega osončja.

Ustvarjalci dokumentarca so med snemanjem imeli ekskluziven dostop do strokovnjakov in tehnologij, uporabljenih pri gradnji zapletenega znanstvenega instrumenta. Samo tako so lahko pojasnili ta huronski podvig, ki ne skriva svojih daljnosežnih ambicij. Med drugim se v filmu pogovarjajo z astrofiziki in inženirji iz korporacije Northrop Grumman, s strokovnjaki Nasinega centra za vesoljske polete Goddard in Znanstvenega inštituta za vesoljske teleskope, vstopijo pa tudi v operacijski center teleskopov Hubble in Webb. Film gledalcem ponuja jedrnat, izčiščen in zanimiv pregled štiristoletne zgodovine odkrivanja vesolja s teleskopom, ki se začne z Galilejem leta 1609. Webb je zagotovo naslednji veliki teleskop, s katerim bo človeštvo dobilo svež uvid v vesolje in odgovore na temeljna vprašanja naše civilizacije.

Pri projektu razvoja in gradnje vesoljskega teleskopa Webb je sodelovalo tisoč ljudi iz 14 različnih držav, financiran je iz ameriškega državnega proračuna za znanost in je vreden več kot 8 milijard dolarjev, kar ga postavlja na sam vrh znanstvenih podvigov v zgodovini raziskovanja vesolja. Gonilo navdušenja po eni strani in po drugi vir tesnobe za marsikoga izmed vpletenih je tudi dejstvo, da pri Webbu napake niso dovoljene. Za razliko od vesoljskega teleskopa Hubble je v primeru Webba vsakršna okvara usodna. Poslali ga bodo na točko L2, ki je od Zemlje oddaljena 1,6 milijona kilometrov, kar seveda pomeni, da imajo znanstveniki in razvijalci za uspeh samo en poizkus. Ta se bo zgodil oktobra 2018, ko bodo oči svetovne javnosti usmerjene v skupino strokovnjakov na tem projektu, ki bodo morali dokazati, da so v svojem početju praktično nezmotljivi.

Ljudje že več kot 400 let opazujemo zvezde skozi različne optične pripomočke, da bi prišli do odgovorov o nastanku vesolja in pojasnili svojo vlogo v njem. S svojo različico daljnogleda je Galileo Galilei ugotovil, da Luna ni popolnoma okrogla, da tudi Venera prikazuje faze, podobne tistim pri Luni, in da Mlečno cesto ustvarjajo zvezde. Predvsem pa je opazoval gibanje Jupitrovih satelitov, ki ga je prepričalo, da ne krožijo vsa nebesna telesa okrog Zemlje, kot je bilo tedaj splošno veljavno mnenje. Teleskop je eden od ključnih orodij znanstvene revolucije in tisti 'škrat', ki je spodkopal zakoreninjena prepričanja o človeški veličini in edinstvenosti, odprl pot v skrivnosti izvora vesolja in sploh vsega ter omogočil pogled v prihodnost. Skozi stoletja so raziskovalci teleskopom vgrajevali vedno večje leče, s katerimi so postopoma odkrili vse planete našega osončja, dokazali, da je Mlečna cesta samo ena izmed galaksij, da se vesolje širi in da je bil na začetku Veliki pok. S Hubblom, ki bo letos napolnil 25 let, so preučevalci vesolja pripeljali svoje ugotovitve na povsem novo raven. Z njim so dognali starost vesolja, potrdili obstoj črnih lukenj in analizirali atmosfere planetov, ki krožijo okoli zvezd. Izstrelitev Keplerjevega vesoljskega teleskopa leta 2011 je prinesla odkritje planetov izven našega osončja, ugotovili pa so tudi, da za vsako zvezdo na nebu obstaja najmanj en planet.

Webbovo pot v vesolje bodo pospremila visoka pričakovanja znanstvene srenje, ki se ukvarja z raziskovanjem prihodnosti tega planeta. Dokumentarni film Teleskop predstavi tudi, na kakšen način bodo vesoljski teleskop Webb in njegovi nasledniki pomagali izrisati zemljevid vseh potencialnih planetov, ki so primerljivi z Zemljo in na katerih obstajajo pogoji za naselitev. Velja poudariti še, da Webb kljub svoji dovršenosti vendarle ni zadnji korak v razvoju teleskopov. Za popolno razumevanje delovanja vesolja in še boljšo navigacijo v njem moramo razviti še večje in zmogljivejše teleskope ter nove tehnike raziskovanja vesolja, ki nam bodo nekoč pomagale odpotovati onkraj meja našega osončja.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži