Po največjem sejmu otroških knjig v Bologni so v Mladinski knjigi predstavili štiri nove otroške slikanice, izmed katerih je ena nominirana tudi za Levstikovo nagrado.
Pri naši največji založbi so tik pred odprtjem prodajne razstave knjig Bologna po Bologni, ki bo potekala od srede, 31. maja, do sobote, 3. junija, v ljubljanski knjigarni Konzorcij in Mestni knjižnici Ljubljana izšle štiri čisto nove slikanice. Med njimi so slikanica Lile Prap Radi štejemo, knjigica Maše Ogrizek Gospa s klobukom, ki jo je ilustrirala Tanja Komadin, slikanica Anje Štefan in Polone Lovšin Bobek in zlate kokoši ter zbirka pesmic Ura je na morje šla, ki so jo podpisali Tomaž Habe, Ivan Sivec in Zvonko Čoh.
Bero trenutno najaktualnejših in najbolj kakovostnih, pa tudi nagrajenih knjig za otroke, ki so jih založniki prinesli iz Bologne, bodo tako obogatile še naštete novosti, ki vam jih bomo podrobneje predstavili v nadaljevanju.
O Bologni po Bologni!
Naj na tem mestu le povemo, da se je na letošnjem 54. sejmu otroških knjig v Bologni, ki ga je obiskalo 26.743 ljudi, več kot trikrat toliko pa jih je dogajanje spremljalo prek spletne strani in družabnih omrežij, zvrstilo okrog 1300 razstavljavcev iz kar 75 držav. Na sejmu so razdelili kar 20 različnih nagrad, organizirali 6 posebnih razstav in izpeljali 396 različnih dogodkov.
In tako kot je v navadi zadnjih nekaj let, sejmu v Bologni sledi tudi dogodek Bologna po Bologni. Letos bo ta že 25. po vrsti,
Na 25. Bologna po Bologni bodo poleg spremljevalnih dogodkov razstavili tudi 150 slikanic, ki jih bo mogoče tudi naročiti in kupiti, še v večjem številu pa bodo te knjige vključene v prodajno razstavo Frankfurt po Frankfurtu, ki bo potekala v začetku novembra 2017.
Da pa bodo vaši kratkohlačniki vse to lažje dočakali, jih lahko presenetite z eno od naslednjih otroških knjižnih novosti.
3 nove otroške slikanice!
Priznana slovenska pisateljica in ilustratorka Lila Prap je s svojo novo slikanico Radi štejemo posegla v svet živalske zaljubljenosti, ki nato botruje poljubnemu številu potomcev. Ali povedano bolj natančno: od enega slonjega mladička do 15 metuljčkov. Ob prebiranju njene slikanice se bodo otroci tako ne le naučili šteti do 15, temveč bodo izvedeli tudi, da zaljubljeni sloni mahajo z ušesi, žirafe se tepejo z vratovi, žabe glasno kvakajo, miši pa čivkajo. Da je vsemu temu prav zares tako, ji je po strokovnem pregledu slikanice potrdila tudi biologinja Jelka Pogačnik.
- »Metulji in metuljčice si začnejo dvoriti kmalu po tem, ko pridejo na svet. Gospodiči metulji frfotajo okrog metuljčic in jih poskušajo omrežiti z izbranimi dišavami na krilih. Če jih med osvajanjem zmoti kakšen drug zaljubljenec, ga srdito preženejo. Metuljčica, ki ji je snubec všeč, z njim zaokroži po zraku v svatbenem plesu.«
Bobek in zlate kokoši je naslednja iz serije priljubljene vrtčevske slikanice iz leta 2005 Bobek in barčica. Avtorica Anja Štefan sprva ni bila pretirano navdušena nad vnemo urednikov pri Mladinski knjigi, ki so si želeli nadaljevati serijo knjig o Bobku, a si je na srečo kmalu zatem premislila. Potem, ko je po prvi Bobkovi zgodbi že nastala lutkovna predstava, ki je na sporedu Lutkovnega gledališča, je avtorica svojega junaka po hudem prepiru doma poslala v gozd.
- »Bilo je pozno popoldne in Bobek je tekel naravnost v gozd. Malo prej je pobegnil od doma doma. Na vse je bil hud in je sklenil, da gre in ne pride nikoli več.«
Tudi tokrat je Bobka na sebi svojstven način upodobila Polona Lovšin.
Nadvse zanimiva nova otroška knjiga pa je tudi zbirka pesmic skladatelja Tomaža Habeta Ura je na morje šla, ki ji je priložena tako zgoščenka otroških pesmi kot knjižica z notnim zapisom za klavirsko spremljavo. Prvih pet pesmic v slikanici je Tomaž Habe v celoti spisal sam, nato pa nalogo pisanja besedil zaupal kar priznanim pesnikom, kot so Tone Pavček, Neža Maurer in Anja Štefan. Skladatelju, ki se je ob svoji 70-letnici namenil ustvariti drobne glasbene mojstrovine z mlade pevce, je na pomoč priskočil še Ivan Sivec, v prikupno celoto pa je knjigo s svojimi hudomušnimi ilustracijami zaokrožil tudi Zvonko Čoh. Slednji se je moral, kot je sam dejal, pri svojem delu nekako znajti zgolj z besedilom, saj se na note ne spozna.
In seveda ...
Nominiranka za Levstikovo nagrado!
Prav je tudi, da še enkrat opozorimo na še eno knjižno novost, ki smo jo na naši spletni strani pred časom že predstavili. Knjigo Gospa s klobukom je namreč doletela posebna čast, da jo je opazila strokovna komisija Levstikove nagrade in jo nominirala za nagrado tako za besedilo Maše Ogrizek kot ilustracijo Tanje Komadina.
Osrednji lik knjige je prav posrečena gospa Ljudmila, upokojena učiteljica šivanja, ki se nekega lepega dne odloči, da bo odšla na potovanje s svojim kovečkmobilom in papigo Aro Bello. Med ljudmi, ki jih na svoji poti sreča, pa je tudi gospod Blaznik, za katerega je avtorica dobila navdih pri ilustraciji gospoda Klobuka Tanje Komadina, zaradi katere jo je tudi povabila k sodelovanju. Dejstvo, da Tanja Komadina prihaja iz sveta striparstva, njunega ustvarjalnega tandema nikakor ni zmotilo. Nasprotno. Tako pisateljica kot striparka sta skupaj ustvarili nadvse originalno delo, ki že osvaja tako otroke kot odrasle, in ni 'vrag', da bi ta odbita in humorna pustolovščina nazadnje ne prepričala tudi strokovne žirije, da bi ju 6. junija iz nominirank ne povzdignili naravnost med zmagovalke.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih