Ob svetovnem dnevu ščitnice o njenem delovanju med nosečnostjo

25. 5. 2018 | Vir: STA
Deli
Ob svetovnem dnevu ščitnice o njenem delovanju med nosečnostjo (foto: Profimedia)
Profimedia

Ob svetovnem dnevu ščitnice, ki se obeležuje danes, bodo v UKC Ljubljana organizirali strokovno srečanje o boleznih ščitnice v rodni dobi. Neustrezno delovanje ščitnice namreč pomembno vpliva na sposobnost zanositve, potek nosečnosti in razvoj ploda. Onemogoči lahko brezskrben užitek v enem najlepših življenjskih obdobij, so navedli v UKC.

Namen letošnjega srečanja je izboljšati zdravstveni sistem in uskladiti delovanje glede diagnostike in zdravljenja žensk z boleznijo ščitnice v rodni dobi, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Ščitnica je žleza, ki leži na spodnjem delu vratu in izloča ščitnična hormona tiroksin ter trijodtironin. Ščitnična hormona uravnavata presnovo in vplivata na vse organe v telesu, pomembna sta za rast in razvoj ploda. Vplivata na delovanje hipofize, ki glede na njuno količino izloča hormon tirotropin. Če ščitnica zboli, se lahko spremenita velikost ali oblika žleze, lahko se spremeni tudi njena funkcija.

Med nosečnostjo prihaja do fizioloških sprememb v celem telesu. Sama ščitnica se poveča in je močneje prekrvljena. Povečajo se metabolične potrebe nosečnice in ploda, zaradi česar se tudi potrebe po ščitničnih hormonih povečajo. Najpreprosteje se to vidi pri ženskah, pri katerih je ščitnica že pred nosečnostjo pomanjkljivo delovala. Svetovni dan ščitnice poteka 11. leto zapored, v Sloveniji pa ga obeležujejo tretjič.

Morda bi vas zanimal še članek:

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju