Obsodilna preiskava razkrila kruto ravnanje z izvoženo živino iz Evrope!

3. 3. 2017
Deli
Obsodilna preiskava razkrila kruto ravnanje z izvoženo živino iz Evrope! (foto: profimedia)
profimedia

Organizacije Animals International (AI), Tierschutzbund Zurich/Animal Welfare Foundation (TSB|AWF) in Eurogroup for Animals so objavile šokantne posnetke, ki kažejo na kršitve zakonodaje na področju dobrobiti živali in mednarodnih sporazumov glede transporta živih živali iz Evrope v Turčijo, Bližnji vzhod in Severno Afriko, kot tudi njihovega zakola.

Organizaciji AI in TSB|AWF sta v času od junija 2016 do februarja 2017 izvedli prelomno osemmesečno preiskavo, v okviru katere sta dokumentirali grozljivo obravnavo evropske živine, zlasti goveda in ovac, med prevozom preko Evrope do končnih destinacij v Turčiji, Libanonu, Jordaniji, Izraelu, Palestini in Egiptu, ter ob zakolu v teh deželah. Posnetki kažejo prevoz in metode zakola, običajne v teh državah uvoznicah, ki kršijo tako evropsko zakonodajo kot tudi mednarodne standarde.

Preiskava je spodbudila organizaciji AI in TSB|AWF, da združita moči z Eurogroup for Animals in njenimi člani po celi Evropi v pozivu Evropski komisiji, da se postopno ukine izvoz živih živali in da se aktivno podpre prehod na trgovanje izključno z mesom.

»Ta preiskava razkriva skrajno neuspešno izvajanje nadzora izvoza živih živali s strani uradnikov Evropske unije. V Evropi vzrejene živali se prevaža na načine, ki kršijo uredbe Evropske unije. Podvržene so grozljivim praksam zakola, ki kršijo mednarodne sporazume,« pravi Gabriel Paun, direktor Animals International za EU, ki je izjavil tudi, da »bodo kmetje Evropske unije in celotna skupnost zgroženi ob pogledu na ravnanje z živalmi, ki so bile vzrejene v Evropi.«

Vsako leto se znatno več kot 2 milijona glav živine in ovac po morju in cestah izvozi v Turčijo, na Bližnji vzhod in v Severno Afriko, čeprav v teh ciljnih državah nimajo zakonov, ki bi zaščitili živali pred krutim ravnanjem.

Posnetki, ki so jih dokumentirali člani AI v državah uvoznicah, razkrivajo:

  • prestrašene evropske bike v turških klavnicah, ki jih popolnoma zavestne dvignejo privezane za eno od zadnjih nog, preden jim prerežejo vratove
  • kako evropsko govedo v Libanonu mučijo z električnimi palicami, nato pa ga dvignejo v zrak in zakoljejo
  • prestrašene evropske bike na področju Palestine, ki jih kruto zvežejo z vrvmi in jim pri polni zavesti prerežejo vratove
  • celoten obseg mučenja evropskih živali v zabojih za zakol na področju Turčije, Palestine in Egipta
  • dodatno je bilo dokumentirano tudi kruto ravnanje in klanje ovac na področjih Palestine in v Jordaniji

Dokazi, ki so jih zbrali TSB|AWF in AI med transportom, vključujejo:

  • utrujene živali, ki so prispele v evropska pristanišča, kjer jih delavci rutinsko in v naglici silijo, da se premikajo po rampah navzgor, pri čemer uporabljajo električne palice
  • lačna mlada teleta, ki so ji na silo odstavili, kličejo svojo mater
  • izčrpano in skoraj nerazpoznavno živino, popolnoma prekrito z iztrebki, ki so jo raztovorili v Turčiji

Reineke Hameleers, direktorica organizacije Eurogroup for Animals, je izjavila "Sodišče Evropske unije je odločilo, da Uredba Sveta (ES) o zaščiti živali med prevozom velja tudi zunaj meja Evropske unije, dokler živali ne prispejo na cilj. Vendar pa se te odločitve sodišča ne spoštuje in živali se še naprej izvaža v groznih pogojih." Poleg tega navaja, da "... to ni samo protizakonito, temveč tudi nemoralno in nepotrebno, saj vse naštete države prav tako uvažajo velike količine ohlajenega in zmrznjenega mesa. Prav nobenega opravičila ni za to, da živalim povzročamo nepotrebno trpljenje, ko jih prevažamo žive."

Dokazno gradivo bo predloženo Evropski komisiji in ministrom Evropske unije. Vključevalo bo dokaze za slabo ravnanje in nehumani zakol evropskih živali, ki so bile izvožene iz Francije, Irske, Romunije, Litve, Madžarske, Belgije, Češke, Portugalske in Španije v tretje države.

"Etične in uredbene kršitve, povezane s trgovino z živalmi, se začnejo že preden živali prispejo v države uvoznice. Tam trenutno ni zahtevano, da bi bil na plovilu, ki zapušča EU in na katerem se prevažajo žive živali, prisoten veterinar. Tako je na tisoče živali tudi do 10 dni brez veterinarske oskrbe, izpostavljeno okolju z visoko stopnjo tveganja," pravi Iris Baumgärtner, direktorica organizacije TSB|AWF. Dodala je, "treba si je le predstavljati na tisoče živali, zaprtih na ladji – ki ni zasnovana za prevoz živali – ki se premetavajo na divjem morju, da bi razumeli, kaj je tako zelo narobe s to trgovino."

Eurogroup for Animals je v lanskem letu zagnala kampanjo Stop the trucks, ki opozarja na problematiko prevoza živih živali. Kampanji se je pridružilo tudi Društvo za zaščito živali Ljubljana.

Animals International, TSB|AWF, Eurogroup for Animals, in Društvo za zaščito živali Ljubljana pozivajo Evropsko komisijo in relevantne izvozne države članice, da nemudoma:

  • Razvijejo strategijo EU z učinkovitimi spodbudami za postopno odpravo vseh prevozov živih živali in nadomeščanje le-teh s prevozom mesa in mesnih izdelkov.
  • Še pred spremembo pravil izvedejo vse potrebne postopke za zmanjšanje transportnega časa živih živali, ki se izvažajo v države izven Evropske unije, v skladu z zavezujočo odločitvijo Evropskega sodišča, kot tudi s standardi, ki jih je določila Svetovna organizacija za zdravje živali (World Organization for Animal Health - OIE) glede pogojev za zakol živali.
  • Odgovorijo na zahtevo kar 90 % vseh prebivalcev Evropske unije (raziskava Eurobarometra) in izdajo standarde za dobrobit živali, ki naj bodo prepoznani po vsem svetu, ter jih spodbujajo na mednarodni ravni.
  • Zagotovijo izvajanje in uveljavljanje Uredbe Sveta (ES) 1/2005 v povezavi s prevozom po cestah in po morju.
  • Zagotovijo spremstvo uradnih veterinarjev pri prevozu živih živali po morju.
  • Uvedejo regulacijski sistem (kot se ta uporablja v avstralski industriji izvoza živih živali), ki evropskim izvoznikom živih živali nalaga zakonsko odgovornost, da zagotavljajo upoštevanje mednarodnih standardov pri vergah dobave v državah uvoznicah. Ta sistem bi omogočil nadzor nad gibanjem živine z namenom sledenja živalim od izhodiščne točke do zakola.
  • Zahtevajo obvezno poročanje glede bolezni oziroma poškodb in poginov na ladjah ter javno razkritje teh podatkov.

Videoposnetke raziskave si lahko ogledate tukaj! Svarimo pa, da so izjemno nazorni!

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol