Park znanih Suhokranjcev je bogatejši za tri nove bronaste upodobitve

11. 11. 2017
Deli
Pred okriljem obeležja je v telovadnici OŠ Žužemberk potekala tudi kulturna prireditev. (foto: Dejan Maver)
Dejan Maver

»V zadovoljstvo mi je, da smo ena izmed redkih slovenskih občin, ki ima takšen projekt, kot je Park znanih Suhokranjcev, katerega podpira občina, občinski svet in ves kraj. Upam, da bo ta park v prihodnjih letih dobil končno podobo in da bi v njem dobili obeležje vsi znani Suhokranjci, ki so v svetu ali doma veljali za svobodoljubne, hkrati pa tudi za napredne ljudi. Želim, da bi z njim povezovali ne samo ljudi v Suhi kraji, temveč tudi izven naših meja,« je ob tradicionalnemu dnevu spomina na znane Suhokranjce poudaril žužemberški župan Franc Škufca.

V središču Žužemberka so odkrili že četrto obeležje znanih Suhokranjcev.
Z leve - Aleš Ojsteršek, dr. Mitja Ferenc, Jelka Mrvar, župan Franc Škufca, kiparka Alenka Vidrgar in učenca OŠ Žužemberk.

Skupaj z nekaterimi častnimi gosti, med katerimi so bili dr. Mitja Ferenc, profesor zgodovine na Univerzi v Ljubljani, kiparka mag. Alenka Vidrgar, Aleš Ojsteršek iz ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter mag. Jelka Mrvar, idejna vodja projekta znanih Suhokranjcev, je v parku pred občinsko stavbo slavnostno odkril že četrto obeležje znanim Suhokranjcem, ki so pomembno zaznamovali zgodovino kraja in prispevali k njegovemu razvoju.

Bronaste upodobitve so tako dobili še Alojzij Zupan – krajevni zgodovinar, župni upravitelj v Šmihelu ter prosvetitelj, Franc Mrvar – šolski upravitelj, pedagog in prosvetitelj ter Karl Gnidovec – dekan, častni kanonik, kronist in rešitelj mnogih Suhokranjcev med 2. svetovno vojno.

»Prav ti trije možje so zaslužni, da je Suha krajina dobila elektriko, vodovod, da so se zgradile ceste in mostovi. Še več: razvijali so gasilstvo, čebelarstvo, kulturo, sodelovali pri gradnji gasilskih domov in šol ter zdravstvenega doma v Žužemberku, vsak do njih pa je napisal tudi knjigo,« je v svojem govoru pred zbranimi šolarji in častnimi gosti povedala mag. Jelka Mrvar, ki nad projektom znanih Suhokranjcev bdi že 23 let. Leta 2015 je Park znanih Suhokranjcev postal projekt žužemberške občine, istega leta in leto zatem pa so tudi ob pomoči donatorjev v njem postavili prva tri obeležja. V prihodnjem letu si želijo obstoječe granitne stebre dopolniti še s šestimi reliefi pomembnih Suhokranjcev.

V okviru dneva spomina na znane Suhokranjce je še pred slavnostnim odkritjem novega obeležja v telovadnici osnovne šole Žužemberk potekala tudi prireditev z bogatim kulturnim programom, za katerega so poskrbeli učenci Osnovne šole Prevole in Osnovne šole Žužemberk. Slednji so na ogled postavili tudi razstavo raziskovalnih nalog o zaslužnih Suhokranjcih. Program slavnostnega odkritja novega obeležja pa so poleg učencev popestrili tudi pevci Vinogradniškega pevskega zbora.

Občina Žužemberk, ki združuje 51 naselij, je bila ustanovljena pred skoraj 20 leti. V njej trenutno živi več kot 4.800 ljudi. Prav njena ustanovitev je občanom prinesla nova pričakovanja in upanje, da bosta Žužemberk in celotna Suha krajina ponovno lahko postala ena izmed najbolj razvitih pokrajin v Sloveniji, kar je pred več kot 150 leti že bila. Prav za razvoj in napredek trga in občine se v prvi vrsti zavzema tudi župan, Franc Škufca, ki županuje že peti mandat.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju