Peti Plaktivat vabi k ustvarjanju na temo migrantov

9. 9. 2015
Deli
Družbeno-odgovorni projekt Plaktivat vabi k ustvarjanju na temo migrantov (foto: TAM-TAM)
TAM-TAM

Begunska kriza odpira iz dneva v dan nove polemike, vendar pa v vseh razpravah največkrat manjka sporočilo, da smo vsi ljudje rojeni svobodni in enaki. Dejstvo, da imamo vsi pravico do samouresničitve, svobode, zasledovanja svojih sanj in sreče, je tudi vodilo petegaTAM-TAMovega družbeno-odgovornega projekta Plaktivat. Skupaj z Mirovnim inštitutom vabi organizator vse kreativne posameznike in agencije k ustvarjanju plakata na temo »migranti«. Sodelovanje je brezplačno, zmagovalni plakat pa bo na očeh celi Sloveniji.

Za pozitivne premike v družbi

Plaktivat torej tudi v peti različici sledi svoji družbeno-odgovorni vlogi in spodbuja k pozitivnim premikom v družbi. Kot pravi glavni pobudnik projekta Plaktivat, direktor družbe TAM-TAM Tomaž Drozg, gre predvsem za spodbudo k razmisleku o našem odnosu do migrantov. »V TAM-TAMu se zavedamo učinkovitosti, družbene vloge in odgovornosti, ki jo lahko zavzema mestni plakat kot izjemno razširjen in hkrati najstarejši medijski format z velikim vplivom na javno mnenje. Zato s Plaktivatom vabimo k ustvarjanju na temo migrantov, sodelujoči pa lahko svoja dela oddajo do nedelje, 27. septembra«. Kot pravijo na Mirovnem inštitutu, je v svetu skoraj 60 milijonov beguncev, od tega jih je 86 odstotkov nastanjenih v državah v razvoju. Ko spremljamo medije, postanejo begunci pravzaprav številke, kar povzroča popolno dehumanizacijo, zaradi katere ne vidimo več posameznikov z dostojanstvom, utemeljenimi razlogi za beg in hrepenenjem po varnosti. Predsodki se krepijo, največje ovire pa so nepoznavanje, strah pred neznanim, majhna izpostavljenost ljudi drugim kulturam ter občutek, da bo ob pomoči drugim pozabljeno na nas same. Osredotočanje na migracijske tokove in upravljanje z migracijami zamegljuje vzroke za migracije, ki so tesno povezane z vlogo in aktivnostmi Evrope ter ostalih delov sveta globalnega severa. Otroke, očete, brate, sestre, žene, matere in sinove je družba začela viktimizirati na način, da ne vzbujajo sočutja, temveč odpor, ki nadalje krepi predsodke. Prav tako se migracije vse bolj kriminalizirajo, in vse pogosteje vključujejo kaznovalne elemente.

Plaktivat  aktivator kolektivne zavesti

Tokrat je v središču naš odnos do migrantov

Vse drzne kreativne glave so torej pred izzivom pozitivnega premika v družbi, s svojim plakatom pa morajo slediti ideji, da smo vsi ljudje rojeni svobodni in enaki – vsi, ne samo nekateri. TAM-TAMov projekt Plaktivat, ki je v preteklosti med drugim že opozarjal na nasilje med mladostniki, na beg možganov in na spletno zasvojenost otrok, tokrat postavlja v središče naš odnos do migrantov. Izpostavlja migrante kot enakopravne in polnopravne člane skupnosti vseh posameznikov, ne glede na njihovo poreklo, barvo kože, državo rojstva ali katerokoli drugo osebno okoliščino. Vprašanje je torej le še, kdo si drzne pustiti svoj pečat v družbi in ustvarjati na provokativno, relevantno temo. Družba je glasna, mi pa bomo tokrat spregovorili s plakati.

Vabljeni k sodelovanju

Prijava na natečaj je brezplačna, namenjen pa je vsem ustvarjalcem, tako posameznikom kot agencijam oziroma pravnim osebam. Zmagovalni plakat bo natisnjen in javno objavljen na 500 TAM-TAM plakatnih mestih po celi Sloveniji, organizator pa ga bo prijavil tudi v tekmovalne dele festivalov Slovenski oglaševalski festival SOF in Bienale vidnih sporočil Slovenije. Več o družbeno-odgovornemu projektu Plaktivat, ki tokrat poteka že petič zapored, je na voljo na www.tam-tam.si/slo/plaktivat.