Irski javni zavod RTÉ je sporočil, da ne bo sodeloval na Pesmi Evrovizije 2026, 'če bo na tekmovanju sodeloval Izrael'.
V četrtkovi izjavi je RTÉ zapisal: "Stališče RTÉ je, da Irska ne bo sodelovala na Pesmi Evrovizije 2026, če bo sodelovanje Izraela potekalo, končna odločitev o sodelovanju Irske pa bo sprejeta, ko bo odločitev sprejela EBU."
Dodali so še: "RTÉ je globoko zaskrbljen zaradi ciljnega ubijanja novinarjev v Gazi, onemogočanja dostopa mednarodnim novinarjem do območja ter zaradi stiske preostalih talcev izraelske politike."
Že pred letošnjo Evrovizijo maja je RTÉ zaprosil EBU za razpravo o vključitvi Izraela v tekmovanje. V izjavi je RTÉ takrat zapisal, da bi bilo sodelovanje Irske na tekmovanju 'nesprejemljivo zaradi nenehne in grozljive izgube življenj v Gazi'.
Irska je tekmovanje osvojila sedemkrat, nazadnje leta 1996.
RTÉ bo sprejel končno odločitev, ko bo organizator Evrovizije, Evropska radiodifuzna zveza (EBU), sprejela svojo odločitev.
Slovenija in Španija razmišljata enako
Slovenski javni zavod RTVSLO je prav tako sporočil, da se bo umaknil iz tekmovanja, če bo sodeloval Izrael. Španski minister za kulturo Ernest Urtasun pa je dejal, da Španija morda prav tako ne bo sodelovala, če bo lahko nastopal Izrael.
V svojih pozivih k izključitvi Izraela niso osameljeni.
Na začetku tega leta je več kot 70 nekdanjih evrovizijskih tekmovalcev podpisalo pismo, v katerem so organizatorje pozvali, naj Izraelu prepovejo na tekmovanju leta 2025.
Vir: BBC
Preberite si tudi: Slovenija ne bo nastopila na naslednji Evroviziji, če bo nastopal Izrael