V mariborski Galeriji Media Nox danes odpirajo razstavo Polonce Lovšin Opraševalski kolektiv. V projektu umetnica tematizira ogroženost čebel kot živalske vrste.
"Osebno jo čebele fascinirajo z izjemno sposobnostjo skupinskega dela. Ne gre le za njihovo marljivost, temveč predvsem za dejstvo, da je možno le v večjih skupnostih doseči resnične spremembe," izpostavljajo v Mladinskem kulturnem centru (MKC) Maribor.
Razstava prinaša serijo objektov, ki predstavljajo pripomočke za ročno opraševanje cvetov. Prototipi so narejeni z reciklažo vsakdanjih predmetov, kot so torbice in rokavice. Ko jih okrasi s perjem in kožuhom, jim doda funkcijo opraševalskega orodja, saj se na tovrstne površine cvetni prah lažje ujame.
Ob objektih so na ogled še kolaži, ki demonstrirajo načine nošenja opraševalskih pripomočkov in opraševanje samo. Razstava, ki bo na ogled do 10. januarja, sodi pod okrilje V. Konvencije Blind Date, ki v decembru vključuje še dogodke v Ljubljani, Kranju in Cerknem.
Polonca Lovšin (1970) je arhitektka in umetnica. Leta 2015 je zaključila doktorski študij vizualne umetnosti na Univerzi Bauhaus v Weimarju. Aktivna je v skupini KUD Obrat, s katero v Ljubljani že več let razvijajo skupnostni vrt Onkraj gradbišča.
Samostojno je razstavljala na številnih razstavah doma in v tujini. Med pomembnejše razstave sodijo Stories from the Edge, Kunsthaus Graz (2016), Krize in novi začetki: Slovenska umetnost 2005-2015, MSUM Ljubljana (2015), Measures of Saving the World _Part 5, Galerija Rotor, Gradec (2014), U3, 7. trienale slovenske umetnosti, MSUM (skupaj s KUD Obrat, 2013), Tricky Woman 2012, Mednarodni filmski festival, Top Kino, Dunaj (2012).
Je prejemnica več štipendij, rezidenc in nagrad. Zmagala je na razpisu Umetnostne galerije Maribor (UGM) za projekt v javnem prostoru ter prejela nagrado zlata ptica za dosežke na področju likovne in intermedijske umetnosti.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"