Prvič pri nas srečanje detektivov iz vse Evrope

14. 5. 2017
Deli

»Med detektivi je vse več primerov mednarodnega sodelovanja. V našem poslu vedno večji pomen dobiva tudi digitalizacija, saj predstavlja nove kanale tako za pridobivanje kot tudi sledenje informacijam,« je v nagovoru na tradicionalnem srečanju detektivov dejala Bernarda Škrabar, direktorica Detektivsko-varnostne agencije.

Prvič v zgodovini Slovenije njena detektivska agencija gosti tradicionalno srečanje, ki poteka pod okriljem organizacije Council of International Investigators (CII – Svet mednarodnih preiskovalcev). »Pri nas je detektivska dejavnost zakonsko regulirana že 23 let, vse od leta 1994. Z organizacijo tega srečanja pa nam je na tem področju zagotovo uspelo postaviti poseben mejnik,« še doda Škrabarjeva.

Takšna druženja stanovskih kolegov so za detektivsko delo izjemnega pomena, poudari organizatorka: »Detektivi za uspešno opravljeno delo vedno potrebujemo zadostno količino ustrezno zbranih informacij. V vsakem preiskovanju ključno vlogo odigra tudi široka mreža poznanstev. Prav mreženje in sklepanje tesnih prijateljstev z ljudmi, ki prihajajo iz iste stroke, je eden izmed pomembnih segmentov naših tovrstnih srečanj.«

Ena izmed največjih detektivskih agencij pri nas kar 95 odstotkov svojega dela opravi za podjetja, kjer med drugim preiskujejo notranje tatvine in prevare, neupravičene bolniške odsotnosti zaposlenih, uživanje alkohola in drog na delovnem mestu ter lažna prikazovanja potnih stroškov. Prav zaradi tesne povezave detektivskega dela z gospodarstvom so v detektivski agenciji na večerno srečanje, ki je predstavljal uvod v tridnevno druženje ter strokovna predavanja in delavnice, povabili vidne predstavnike s tega področja. Med prvimi je zbrane goste pozdravil dekan Fakultete za varnostne vede dr. Andrej Sotlar, ki je govoril o razvoju detektivske dejavnosti in predvsem izpostavil pomen le-te v Sloveniji. Nastopil je tudi Aleksander Zalaznik, predsednik Združenja manager, ki je prepričan, da so si detektivi in managerji zelo podobni: »Dober detektiv preiskuje, zbira, analizira in procesira informacije. Enako delajo dobri managerji. Vi rešujete probleme in tudi mi jih. Vi poskušate narediti najboljše za svoje partnerje, kliente in podjetja. Mi poskušamo enako.«

Uspešna gospodarska rast posamezne države in tudi družbe v celoti pa se začne v podjetjih, kjer svoj del odigrajo tudi zaposleni. Razvoj in napredek podjetja, poleg poslovanja, določajo tudi medsebojni odnosi, je detektivom prepričljivo dejal Aleksander Zupančič, direktor Javnega podjetja Komunala Brežice. V podjetju, ki je na izboru Zlata nit prejelo nagrado za najboljšega zaposlovalca leta 2016, so po njegovih besedah medsebojne odnose postavili ob bok vsem ostalim kazalnikom uspešnosti: »Medsebojni odnosi so osnoven temelj našega poslovanja in vsega, kar počnemo,« je dejal Zupančič in ob tem z zbranimi delil svoje osnovno izhodišče: »Glede na to, da ima naša služba tako velik vpliv na naša življenja, jo zgradimo na način, da bo imela pozitiven, opolnomočujoč vpliv. Če moramo toliko časa preživeti v njej, naj nas bogati, nam daje zadovoljstvo, občutek smisla in vrednosti.«

Zbrane detektive sta pozdravila tudi Boris Peršak, strokovni sodelavec za poizvedbe in raziskovanje prevar pri Zavarovalnici Generali in Alan Marr, nekdanji predsednik organizacije CII, ki med seboj povezuje 400 profesionalnih preiskovalcev ter detektivov iz 66 držav. Dvourno srečanje je popestril legendarni pevec, ki letos praznuje 60-letnico svojega ustvarjanja, Lado Leskovar. Slovesni dogodek je naznanil začetek tridnevnega druženja, ki bo zagotovo obogatil naše preiskovalno delo, je še poudarila Bernarda Škrabar: »Leto za letom gradimo in ustvarjamo nove vezi, ki so nam v veliko pomoč pri našem vsakodnevnem delu in vsem zbranim želim, da bomo ob spoznavanju čudovitih lepot Slovenije utrdili in v celoto spletli vezi, ki so se osnovale že na naših prejšnjih srečanjih.

Detektivsko-varnostna agencija je med večjimi detektivskimi agencijami pri nas, poznana je tudi v tujini. Specializirani so za preiskovanje negativnih dejanj v podjetjih, predvsem notranjih kraj in prevar. Med drugim se ukvarjajo še z izvajanjem alkotestov, kontrolo in nadzori bolniških dopustov, reševanjem odtekanja informacij iz podjetji, disciplinskimi kršitvami, lažnim prikazovanjem potnih stroškov, iskanjem piscev anonimnih besedil, zbiranjem dokaznega gradiva, iskanjem dolžnikov in preverjanjem njihovega premoženjskega stanja in vročitvami. Edini v Sloveniji imajo svoj detektivski laboratorij oziroma center in detektivsko intervencijsko ekipo, ki deluje neprestano, vse dni v letu. Del agencije je poslovna enota Satja, ki velja za prvo žensko detektivsko agencijo v Sloveniji. Direktorica Detektivsko-varnostne agencije je Bernarda Škrabar, tudi detektivka, ki se s tovrstnim delom ukvarja zadnjih deset let. Več informacij na: www.detektiv-dva.si.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ